CZK Korona czeska, aktualny kurs forex, kalkulator

KANTOR Z CZK Bezpieczne połączenie SSL
ZNAJDŹ NAJTANIEJ Bezpieczne połączenie SSL
HANDLUJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL

Przelicznik - kalkulator koronę do złotówkiKorona czeska jest oficjalną jednostką monetarną w Czechach. Jej skrót to Kč”, a w tabelach kursów walutowych wykorzystywany jest skrót „CZK”. Została wprowadzona do obiegu w Czechach w 1993 roku. Formalnie dzieli się na 100 halerów, ale nominały niższe od korony od 2009 roku nie znajdują się w ogóle w obiegu.

W portfelach Czechów znajdziemy monety o nominałach: 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 50 Kč. W obiegu są również banknoty o nominałach: 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč i 5000 Kč. W październiku 2003 roku wycofano z obiegu monety 10 halerzy i 20 halerzy. Przed 31 sierpnia 2008 roku w obiegu były też banknoty o nominalne 20 koron, a przed 1 kwietnia 2011 roku o nominale 50 koron czeskich. Monetę o nominale 50 halerzy wycofano 31 sierpnia 2009 roku. Do 1 kwietnia 2011 roku można było spotkać monety i banknoty o nominale 50 koron czeskich.

Korona czeska powstała na bazie korony czechosłowackiej, która obowiązywała w Czechosłowacji, a po jej rozpadzie także w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej. Wspólna waluta nie mogła jednak być w dalszym ciągu utrzymywana, dlatego zdecydowano o wprowadzeniu dwóch walut narodowych - w Czechach korony czeskiej, a na Słowacji - korony słowackiej. Początkowo na federalnych banknotach umieszczano czeskie lub słowackie znaczki, a w kolejnych latach każde z państw odpowiadało za druk własnych banknotów.

Dni obowiązywania korony czeskiej są właściwie policzone, ponieważ Czechy zobligowały się do przyjęcia wspólnotowej waluty - Euro i zastąpienie nią korony czeskiej. To państwo członkowskie co prawda nie jest członkiem ERM II, ale spełnia wszelkie formalne warunki przyjęcia Euro. Data przyjęcia wspólnotowej waluty nie jest znana, a czescy politycy odkładają tą decyzję w czasie, z uwagi na niskie poparcie społeczne dla rezygnacji z narodowej waluty.

Ocena artykułu
4.7/5 (głosów: 24)
Flaga Europy
Porówynwarka kantorówSprawdź