ISK Korona islandzka, kurs forex, kalkulator

Przelicznik - kalkulator korony do złotówkiOficjalną walutą narodową Islandii jest korona islandzka. Na arenie międzynarodowej jest ona określana kodem ISO: ISK. Jednak na samej Islandii używa się i innych skrótów, jak IKR i KR. To jedna z najmłodszych walut na świecie. Jak powstawała, jak wyglądają monety i banknoty koron islandzkich?

Historia korony islandzkiej

Obecna waluta Islandii została wprowadzona do obiegu dopiero w 1918 roku, kiedy Islandia ostatecznie uniezależniła się od Danii i odzyskała niepodległość. Nazwa korona islandzka wskazuje na powiązanie jednostki monetarnej z monarchią duńską.

Monety i banknoty koron islandzkich

Jednostka monetarna Islandii, czyli korona islandzka dzieli się na 100 aurar. Jednak z obiegu ta jednostka będąca pochodną korony islandzkiej jest wycofywana, na mocy wydanego we wrześniu 2002 roku przez premiera Islandii rozporządzenia. Wszystkie rozliczenia finansowe muszą obecnie opierać się na pełnych koronach islandzkich, czyli już bez dzielenia ich na aurary. Banki na Islandii począwszy od 1 października 2003 roku nie przyjmują monet o nominałach 5, 10 i 50 aurar.

W obiegu na Islandii znajdują się banknoty koron islandzkich:

  • 500 ISK - na awersie jest Jón Sigurðsson, a na rewersie Jón Sigurdsson przy biurku,
  • 1000 ISK - na awersie jest Brynjólfur Sveinsson, a na rewersie Kościół Brynjólfskirkja w Skálholt,
  • 2000 ISK - na awersie jest Jóhannes Sveinsson Kjarval, a na rewersie Obraz Kjarvala „Yearning for Flight” oraz rysunek „Woman and Flowers”,
  • 5000 ISK - na awersie jest Ragnheiður Jónsdóttir, a na rewersie scena, jak Ragnheidur Jónsdóttir uczy haftu dwie dziewczyny,
  • 10 000 ISK - na awersie Jónas Hallgrímsson, a na rewersie Skjaldbreiður na rysunku Jónasa
    Hallgrímssona.

Emisją koron islandzkich zajmuje się Centralny Bank Islandii.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!
Flaga Europy
Porówynwarka kantorówSprawdź