Kantor internetowy ranking 2021

Kantor wymiany walut to podmiot zajmujący się świadczeniem usług wymiany walutowej. Może działać w modelu stacjonarnym lub internetowym. Czy warto korzystać z usług kantorów działających wirtualnie czy lepiej swoje finanse powierzyć jednak podmiotom ze stacjonarną obsługą klienta?

Kantor stacjonarny czy internetowy?

Jeszcze dwie dekady temu przy chęci wymiany waluty większość z nas szła do kantoru stacjonarnego i tak dokonywała wymiany złotówek na wybrane waluty obce, lub wybranych walut na złotówki. Ludzie przywykli do tego i dostosowali się do godzin otwarcia kantorów. Z czasem jednak na rynku wymiany walut pojawiły się odpowiedniki internetowe stacjonarnych placówek.

kantor-internetowy-czy-stacjonarny

Pierwsze z kantorów online pojawiły się na polskim rynku w 2009 roku, ale początkowo nie cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów. Z czasem się to zmieniło, a ruch w tradycyjnych placówkach systematycznie spada.

Stacjonarne kantory znane są niemal każdemu. Wymiana waluty odbywa się w ten sposób, że klient zanosi sumę pieniędzy – w złotówkach lub w walucie do kantoru, gdzie pracownik przelicza ją na wybraną walutę według kursu widocznego na zainstalowanej tam tablicy. W ramach zabezpieczenia środków finansowych, stacjonarne placówki wyposażone są w szyby pancerne, sejfy, a klienci oddzieleni są od pracownika kantoru solidną przegrodą. Najczęściej kantory stacjonarne są zlokalizowane w centrach miast, przy lotniskach i dworcach kolejowych lub w dużych galeriach handlowych. Ich atutem jest łatwość dokonywania transakcji, która odbywa się z ręki do ręki, w widocznym miejscu. Można od razu otrzymać gotówkę w wybranej walucie.

Inaczej wygląda to w przypadku kantorów internetowych, które nie mają stacjonarnej siedziby, a działają jako strona internetowa dostępna o każdej porze dnia i nocy, co jest ich niewątpliwą zaletą w porównaniu do ograniczonych jednak godzin pracy kantorów stacjonarnych. Drugą jest wysokość spreadów, czyli różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Są one zdecydowanie niższe niż w kantorach stacjonarnych. Kantor internetowy wymaga zwykle od klienta otwarcia konta walutowego oraz założenia konta użytkownika w swoim serwisie. Wówczas po zalogowaniu się użytkownik może wykonać operację bezgotówkowej wymiany waluty za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Kwota w złotówkach wpływa na jego konto osobiste, a środki w walucie – na rachunek walutowy.

Jak działa kantor online?

Kantor internetowy, nazywany równie e-kantorem, działa jako platforma wymiany walut, gdzie usługi wymiany odbywają się w przestrzeni internetowej. Wymiana w istocie prowadzona jest za pośrednictwem strony WWW kantoru oraz bankowości elektronicznej i ma charakter całkowicie bezgotówkowy. W praktyce użytkownik dokonuje przelewu środków na rachunek w kantorze internetowym. W kolejnym kroku wybiera, na jaką walutę chce je przewalutować, a następnie otrzymuje na swoje konto w kantorze przeliczoną sumę w walucie, którą kupił. Po zakończonej wymianie online może wypłacić środki na swój rachunek – bieżący lub walutowy, zlecając przelew.

Jak wybrać najlepszy kantor online?

Zarządzanie finansami to sztuka, która ma wiele twarzy. Jedną z nich są waluty, a konkretnie ich wymiana. W czasach, w których wielu Polaków posiada kredyty walutowe, pracuje poza granicami kraju, podróżuje, a także nawiązuje zagraniczne kontakty handlowe, poruszanie się po meandrach przewalutowania ma istotne znaczenie.

Nowoczesną i popularną formą wymiany są kantory internetowe. Zyskują one na znaczeniu pod wieloma względami, począwszy od wysokiego bezpieczeństwa, poprzez błyskawiczne i całodobowe działanie po stosunkowo niskie spready. Zanim jednak wybierzemy ten odpowiedni, warto poznać ranking kantorów internetowych i dokonać osobistej oceny zalet.

Sprawdź również nasze porównanie brokerów forex u których można handlować na parach walutowych za pomocą dźwigni finansowej.

Ranking kantorów internetowych

Opłacalność wymiany walut zależy od kilku czynników, które należy rozpatrywać w sposób całościowy. Innymi słowy, niski kurs waluty może okazać się zbyt mało przekonujący w stosunku do progu transakcji. Przyjrzyjmy się zatem na jakie wartości należy zwrócić szczególną uwagę.

Po pierwsze istotna jest wcześniej wspomniana wysokość kursu. Zwracamy uwagę czy interesujące nas kursy nie mają ceny „promocyjnej” np. na start dla nowych klientów. Skonfrontujmy je z rzeczywistymi warunkami cenowymi. Sprawdźmy również, w jakich odstępach czasowych ma miejsce aktualizacja kursów — zazwyczaj to odstępy do minuty — a także, na jakich notowaniach są oparte.

Nie mniej istotna jest dostępność walut, innymi słowy im więcej znajduje się w ofercie, tym lepiej. Do najpopularniejszych walut należy funt brytyjski, dolar amerykański, frank szwajcarski oraz euro.

Wartości dodane

Należy wiedzieć, że kantory internetowe działają w dwóch modelach. Pierwszy — tradycyjny kantor online — opiera się na wcześniejszym kantorze stacjonarnym; drugi to model oparty na platformie wymiany walut, często nazywany społecznościowym.

Zainteresowani korzystną wymianą walut najczęściej korzystają z kantorów nowoczesnych, a więc tych na społecznościowych platformach. Ranking kantorów internetowych wskazuje je jako najbardziej przyjazne. Ich siłą jest fakt, że użytkownicy mają istotny wpływ na wysokość kursów. Oprócz wysokości kursów trzeba także wziąć pod uwagę inne kwestie. Z całą pewnością ważna jest wiarygodność wybranego kantoru oraz jego doświadczenie. W tej kwestii należy zwrócić uwagę na formę prawną oraz kapitał zakładowy.

W profesjonalnie prowadzonym kantorze internetowym znajdziemy szczegółowe i kompletne wiadomości dotyczące kosztów czy warunków wymiany. Musi się tam także znaleźć deklarowany termin wymiany, koszty dotyczące przelewu waluty na wskazany rachunek, a poziom bezpieczeństwa powinien być nie mniejszy niż ten, który znany jest ze stron bankowych. Istotna jest polityka bezpieczeństwa obejmująca ochronę danych osobowych.

Reasumując, zanim zaczniemy wymieniać waluty online, warto przyjrzeć się kilkudziesięciu ofertom. Ranking kantorów internetowych pozwala w szybki i przejrzysty sposób sprawdzić nie tylko podstawowe dane, ale dzięki szczegółowemu porównaniu umożliwia wyłonić ten, który spełnia nasze oczekiwania.

Ocena artykułu
4.1/5 (głosów: 59)