Aktualne promocje bankowe

Dlaczego banki rozdają pieniądze w promocjach bankowych?

To pytanie może nurtować wielu z was. Dlaczego banki rozdają pieniądze? Czy jest w tym jakiś haczyk? Na szczęście odpowiedź jest banalnie prosta i nie ma w tym żadnych zapisów drobnym druczkiem. Promocja to dla banku reklama. Reklama ma na celu przyciągnąć klientów. Czy to do Biedronki, czy do banku – chodzi o to samo. A ponieważ tradycyjne formy reklamy już nie działają dobrze (na przykład reklama konta bankowego w TV – kto na nią zwraca uwagę?) to banki zrobiły krok na przód i wyszły z inicjatywą promocji dla klienta. Win-win: bank ma nowego klienta, a klient jest zadowolony, bo dostał nagrodę od banku.

Aktualne promocje bankowe

Zakończone promocje


Na czym polegają promocje bankowe?

Najczęstszymi promocjami są promocje kont osobistych, chociaż banki coraz częściej organizują również promocje kart kredytowych, lokat czy nawet kredytów. Skupmy się jednak na najpopularniejszych promocjach kont. Aby otrzymać nagrodę od banku nie wystarczy samo założenie konta. Musisz również wykonać określone aktywności. Najczęściej są to płatności kartą lub BLIKiem, zapewnienie wpływów na konto, logowanie do aplikacji. Każda promocja ma swój regulamin i inne warunki do spełnienia. Dlatego przed założeniem konta przeczytaj uważnie opis promocji, która Cię interesuje. Masz w nim opisane wszystkie szczegóły dotyczące promocji, czyli co, kiedy i ile. Dopiero po spełnieniu tych warunków otrzymujesz nagrody. 

Jakie nagrody można otrzymać od banku w promocji konta?

Wartość nagród w promocjach jest różna. Zazwyczaj jest to od 200 zł do nawet 600 zł. Można wyróżnić trzy typy nagród:

  1. Nagrody gotówkowe. Najchętniej wybierane przez czytelników z prostego powodu: gotówkę wydasz, na co chcesz. Możesz ją odłożyć, możesz wydać, możesz spłacić nią ratę kredytu.
  2. Vouchery. Bardzo często są to bony do najpopularniejszych sklepów typu Allegro, Biedronka, RTV Euro AGD czy Empik.
  3. Nagrody rzeczowe. Najrzadsze z nagród w promocjach, ale to nie oznacza, że najmniej atrakcyjne. Na przykład smartfony. 

Zobacz nasz poradnik jak zarabiać na promocjach kont bankowych ?

Czy biorąc udział w promocji konta muszę zmienić dotychczasowy bank?

Nie, nie i raz jeszcze nie. Nie musisz zamykać dotychczasowego konta w innym banku. Możesz mieć dwa, trzy a nawet więcej kont w różnych bankach w jednym czasie. To zależy tylko od Ciebie. Drobna sugestia: warto wcześniej przeanalizować opłaty na interesujących Cię kontach oraz warunki do zwolnienia z tych opłat. I wtedy możesz podjąć decyzję, ile warunków do bezpłatnych kont możesz bez problemu spełnić w każdym miesiącu. Jeśli przykładowo mało płacisz kartą, a otworzysz 3 konta, w których do zwolnienia z opłat trzeba wykonywać co miesiąc płatności po min. 300 zł - może być problem. A po co przepłacać?

Jak długo muszę mieć konto w promocji?

Konto zakładane w promocji to te same konto, które otworzyłbyś w banku bez promocji. Z tą różnicą, że tu możesz zyskać nawet kilkaset złotych nagrody. A ponieważ to takie same konto i taka sama umowa, to konto możesz zamknąć w dowolnym momencie. Co prawda, aby odebrać nagrodę za konto musisz mieć je aktywne do momentu otrzymania nagrody, ale później nic nie stoi na przeszkodzie, by je zamknąć bez żadnych dodatkowych opłat czy kar. I nagrody również nie musisz zwracać. 

Czy konto założone w promocji jest droższe? Czyli częsta obiekcja "dostanę 200 zł, a na opłaty za konto wydam 400 zł".

Absolutnie nie. Jest to takie same konto jak te, które założyłbyś w oddziale banku bez promocji. Nie różni się dosłownie niczym. Opłaty za konto nie są wyższe lub inne. Warunki do zwolnienia z opłaty za konto czy kartę również są identyczne. Decydując się na konto w promocji sprawdź, co musisz zrobić, by uniknąć opłat za konto czy kartę. Najczęściej jest to konieczność zapewniania wpływów na konto czy wykonywania płatności kartą.

Dlaczego promocja jest przez Internet, a w oddziale banku mi o niej nie powiedzieli?

Odpowiedź jest banalnie prosta, ale wymaga nieco wiedzy o zasadach pracy w bankach. Wbrew pozorom "pani z okienka" w banku nie siedzi tylko w przysłowiowym okienku i nie obsługuje tylko przychodzących klientów, za co ma stałą pensję. Pracownicy banków w większości przypadków mają "plany" do wyrobienia, na przykład 20 sztuk kont założonych co miesiąc. I za wyrobienie tych planów otrzymują od banku premię. Dla banku nieopłacalne jest organizowanie promocji konta, w której Ty, czyli klient, otrzymujesz kilkaset złotych nagrody, a na dodatek za to samo konto trzeba by było zapłacić premię dla pracownika. Pracownik ma się wykazać własną inicjatywą i wykonać swój plan bez promocji. I dlatego zdecydowana większość promocji jest przez Internet. A pani z okienka może albo o niej nie wiedzieć, albo też nie powiedziała Ci o niej, ponieważ chciała, byś konto założył u niej, nie przez Internet. Powiedz sam: czy gdybyś poszedł do banku z zamiarem otwarcia konta, a pani w okienku powiedziała Ci, że jak otworzysz konto przez Internet to możesz dostać 500 zł gotówki w nagrodę to czy byś otworzył to konto u pani w okienku? Czy też poszedłbyś do domu i założył konto z promocją?

Czy mogę brać udział w kilku promocjach jednocześnie?

Oczywiście, że tak. Jeśli masz taką chęć, możesz założyć i 10 kont jednoczenie. Aczkolwiek może być trudno spamiętać i wykonać warunki promocji w każdym z nich :) Większość osób zakłada 2-3 konta w jednym czasie, co pozwala na spełnianie warunków bez większych problemów.

Skoro bank rozdaje pieniądze w promocjach, to założę konto, odbiorę nagrodę, zamknę konto, znów założę...

W promocjach bankowych spotkasz się z pojęciem karencji. Karencja oznacza okres, w którym nie mogłeś mieć w danym banku konta. Najczęściej jest to od roku do 2-3 lat (ale każdy bank reguluje to inaczej). Dlatego niestety nie da się non stop zakładać i zamykać kont w promocji. Po odebraniu nagrody i zamknięciu konta musisz odczekać, aż karencja w danym banku minie. Nie oznacza to, że w tym czasie nie możesz korzystać z promocji w innych bankach, w których nie jesteś na karencji ;)