Zarabiaj na bankach! Poradnik, jak zarabiać na promocjach i kontach bankowych.

Data dodania: 8 lipca 2022 r. / Aktualizacja: 24 kwietnia 2023 r.
zarabianie promocjach bankowych zarabianie promocjach bankowych
Źródło: Stickers / Flaticon.com

Pomimo że promocje bankowe nie są niczym nowym na rynku, to ciągle wiele osób uważa, że to ściema. Możesz spotkać się z komentarzami typu:  „za darmo to tylko w mordę można dostać”,  „nie ma nic za darmo”,  „może i dostaniesz nagrodę, ale zapłacisz 10 razy tyle dla banku za konto” i wiele, wiele podobnych. 

Czy w takim razie jest to prawda, że zarabianie na promocjach bankowych to fake? Nie! Zarabianie na bankach i promocjach bankowych to niezaprzeczalny fakt!  Tysiące osób regularnie bierze udział w promocjach bankowych. Tysiące osób odebrało w ten sposób nagrody od banków. A cała reszta, która nie wierzy w to, że promocje bankowe naprawdę działają, traci szanse na zarobienie naprawdę fajnych pieniędzy. Na przykład zwykłe konto bankowe — każdy musi je mieć. Bez konta bankowego bardzo trudno jest w dzisiejszych czasach się obyć. Jeśli chcesz je założyć, dlaczego nie miałbyś na tym przy okazji zarobić?

jak zarobić na promocjach

Źródło: Stickers / Flaticon.com

Zarabiaj na bankach już od dziś! Poniżej prezentujemy poradnik, jak zarabiać na promocjach bankowych. 

Promocje bankowe —  na czym polegają?

Promocja bankowa polega na tym, że bank rozdaje nagrody za to, że założysz u niego dany produkt objęty promocją. Najczęściej dotyczy ona konta osobistego lub karty kredytowej. To nie wszystko, co musisz zrobić, by odebrać nagrodę od banku. W zdecydowanej większości, oprócz założenia konta, musisz również spełnić określone przez bank warunki aktywności. Mówiąc inaczej, musisz używać danego konta czy karty w określony w regulaminie promocji sposób. Na przykład płacić kartą określoną ilość razy w miesiącu czy też zapewniać określone wpływy na konto. Jeśli spełnisz wszystkie warunki - otrzymasz od banku nagrodę za konto czy kartę.

Jeśli Ci ktoś mówi, że żaden bank nie rozdaje niczego za darmo, to tak, jest to prawda. Przecież nagroda od banku nie jest za darmo. Ona jest za to, że otworzysz konto bankowe czy też kartę kredytową i będziesz go/jej używać.

Tu znajdziesz aktualną listę promocji bankowych.

Dlaczego banki organizują promocje i rozdają nagrody?

Promocje bankowe są organizowane od lat. Mimo to, nasze społeczeństwo nadal wykazuje się zdumiewającą wręcz ignorancją na ten temat. A szkoda! 

Dlaczego banki w ogóle organizują promocje bankowe i rozdają nagrody? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i stara jak świat: reklama. 

Coraz mniej osób czyta gazety, ogląda TV lub słucha radia. Dlatego stare, tradycyjne metody reklamy stały się mało efektywne. A przecież bank, jak każdy inny przedsiębiorca, chce mieć jak najwięcej klientów. Pomyśl przez moment: po co Biedronka drukuje gazetki, reklamuje promocje typu „kup 3, zapłać za 2"? Przecież i tak dużo osób chodzi tam na zakupy. Owszem, tak jest. Ale Biedronka chce, żeby klient przyszedł właśnie do niej, a nie poszedł na przykład do Lidla czy Tesco. Biedronka chce, żeby ten klient, skuszony promocją, trafił do jej sklepu. Kupi to, co jest w promocji, a przy okazji kilka innych rzeczy, które promocją nie są objęte. 

Bank też tak chce. Bank chce, żebyś założył konto właśnie u niego. Nie u konkurencji. Jeśli masz już konto, to bank może Ci zaproponować dodatkowe produkty, na których zarobi. Na przykład kredyt. Ty oczywiście wcale nie musisz się zgadzać. Ale jeśli masz potrzebę, a na dodatek otrzymasz propozycję taniego kredytu, to dlaczego nie? Ot, i cała magia promocji :)

Kolejnym powodem, dla którego banki organizują promocje bankowe, są koszty reklamy. Przeciętna kampania w TV jest (w przeliczeniu na jedną osobę, która dzięki tej reklamie założy konto) dużo droższa, niż na przykład zapłacić Ci za jego założenie  nawet i 500 zł. Czyli kasa, kasa i kasa :)

Na koniec coś z dziedziny satysfakcji. Jeśli Ty, jako klient banku, otrzymasz nagrodę, to można przyjąć, że jesteś zadowolony, że założyłeś konto bankowe właśnie tutaj. Bank też jest zadowolony, bo ma nowego klienta. Mamy sytuację niemal idealną, czyli win-win. 

Rodzaje promocji bankowych

Promocje kont bankowych

Mniej więcej 80% wszystkich promocji bankowych to promocje kont osobistych. Konto bankowe może założyć niemal każdy. Nie musi wykazywać dochodu jak w przypadku karty kredytowej czy pożyczki. Założenie konta bankowego jest też najprostsze, wymaga jedynie posiadania dowodu osobistego. Możemy wyróżnić kilka rodzajów promocji kont bankowych:

  • promocje kont osobistych dla dzieci. Takie konto musi być założone przez rodzica lub opiekuna prawnego. 
  • promocje kont dla młodych. Zazwyczaj banki mają przygotowane specjalne oferty kont młodzieżowych, zwanych często kontami studenckimi. W zależności od banku konto może założyć osoba w wieku od 18 do 24 lub do 26 lat. Taka promocja ma często łatwiejsze do spełnienia warunki niż standardowa wersja.
  • promocje kont dla dorosłych. Czyli promocja zwykłego konta dla osoby powyżej 24 lub 26 roku życia. 
  • promocje kont firmowych. Zazwyczaj są adresowane do jednoosobowych działalności gospodarczych, ale zdarzają się także takie dla większych firm. 

Tu znajdziesz nasz aktualny ranking kont osobistych.

Promocje kart kredytowych

Oprócz promocji kont osobistych banki często organizują również promocje na karty kredytowe. Tutaj jest już nieco trudniej niż z kontem. Jest tak dlatego, że aby otrzymać kartę kredytową, musisz mieć udokumentowany dochód, a bank oceni Twoją zdolność kredytową. To, że złożysz wniosek o kartę kredytową w promocji, wcale nie oznacza, że finalnie ją otrzymasz. Ostateczna decyzja kredytowa zawsze zależy od banku. Warto wspomnieć, że nagrody w promocjach kart kredytowych są często wyższe, niż w promocjach kont. 

Promocje fintechów

Coś z dziedziny pozabankowej, niemniej warto o tym wspomnieć. Fintechy to firmy, które powstały niedawno, i próbują się przebić na rynku z różnymi produktami. Dobrym przykładem jest na przykład karta Revolut, Curve, Zen czy Twisto. Pamiętaj, że fintech to nie bank. Nie masz gwarancji BFG na ulokowane tam środki. W razie bankructwa fintechu możesz bezpowrotnie stracić wszystko, co tam włożyłeś. Dlatego fintechy są ok, ale korzystaj z nich rozsądnie. 

Jakie nagrody można otrzymać w promocji bankowej?

W momencie tworzenia tego poradnika (06.2022) wysokość nagród za zwykłe konto osobiste waha się mniej więcej pomiędzy 300 a 500 zł. Naszym skromnym zdaniem, zawsze lepiej jest mieć kilkaset złotych więcej, niż ich nie mieć :)

Pieniądze za konto, czyli nagroda gotówkowa

Pieniadze-gotowka

Źródło: Stickers / Flaticon.com

Najlepsza z możliwych nagród w promocji to oczywiście gotówka. A mówiąc ściślej, przelew na konto, bo to właśnie w ten sposób bank przelewa pieniądze z promocji. Z gotówką możesz zrobić wszystko: odłożyć, wydać, spłacić część kredytu, nazbierać na wakacje. Dlatego ludzie najchętniej wybierają promocje właśnie z gotówką w roli głównej.

Nagrody rzeczowe

Nagroda rzeczowa zegarek

Źródło: Stickers / Flaticon.com

 

Mniej popularne są nagrody rzeczowe. Patrząc wstecz, często są to na przykład smartfony, zegarki, projektory multimedialne. 

Vouchery i bony do sklepów za konto

Voucher na zakupy

Źródło: Stickers / Flaticon.com

Po gotówce drugą najbardziej popularną nagrodą w promocjach bankowych są vouchery. Nie raz i nie dwa spotkasz się z promocją z bonami do Biedronki, na Allegro, do Lidla, RTV Euro AGD, Rossmanna, Decathlona, Douglasa czy jednego z wielu innych, popularnych sklepów.

Moneyback

Rzadko widzimy takie promocje, niemniej się zdarzają, i trzeba o nich wspomnieć. Moneyback polega na tym, że płacisz kartą, a określony % tego, co wydałeś, wraca na Twoje konto. Na przykład moneyback w wysokości 5%: płacisz za zakupy 100 zł, na konto wraca 5 zł. Najczęściej takie promocje dotyczą kart kredytowych. 

Jakie warunki trzeba spełnić, by odebrać nagrodę w promocji bankowej?

W tej części naszego poradnika wymienimy sobie najczęściej występujące warunki w promocjach bankowych. Po ludzku: czego bank od Ciebie może chcieć, żebyś odebrał nagrodę z promocji.

1. Zgody marketingowe

Z tym warunkiem spotkasz się niemal w każdej promocji. Dlaczego bank chce, żebyś wyraził zgody marketingowe? Po pierwsze, po to, żebyś mógł wziąć udział w promocji, a bank mógł wypłacić nagrodę. Druga strona medalu jest taka, że chodzi po prostu o możliwość skontaktowania się z Tobą i zaoferowania dodatkowych produktów i usług. Na które Ty oczywiście wcale nie musisz się zgadzać. 

W większości promocji musisz utrzymać zgody marketingowe przynajmniej do czasu, kiedy odbierzesz wszystkie nagrody. 

2. Wpływy na konto

Jednym z najczęściej pojawiających się warunków do promocji bankowych jest konieczność zapewnienia wpływów na konto. Zazwyczaj bank nie ma nic przeciwko, jeśli przelew będzie pochodził z Twojego konta w innym banku. Niemniej, możesz spotkać się również z taką promocją, gdzie bank będzie chciał, być na konto bankowe otwarte w promocji przelewał stricte wynagrodzenie. To znaczy, żeby przelewał je Twój pracodawca :) Czasami przelew musi być jednorazowy (na przykład 1000 zł w jednym przelewie), czasami liczy się suma przelewów, czy też wpłat gotówkowych w ciągu całego miesiąca (na przykład 4x250 zł). 

2. Płatności kartą i/lub BLIKiem

Kolejnym bardzo popularnym w promocjach bankowych warunkiem jest konieczność zapewnienia płatności kartą i/lub BLIKiem. W zależności od banku i promocji może to być określona suma płatności w miesiącu (na przykład 300 zł co miesiąc) lub określona liczba (na przykład 8 płatności w miesiącu, ale za to na dowolne kwoty). Zamiast warunku płatności zwykłą kartą możesz się spotkać z wymogiem wykonania transakcji kartą przez Google/Apple Pay,  BLIKiem czy nawet BLIKiem zbliżeniowo.

3. Logowanie do aplikacji mobilnej i/lub bankowości

Warunek niebywale prosty do spełnienia. Logujesz się albo do bankowości, albo do aplikacji mobilnej na telefonie i gotowe.

4. Przelewy z konta

Bardzo często spotkasz się z tym warunkiem w promocjach kont w banku BNP Paribas, ale nie tylko. Bank może wymagać od Ciebie, być zrobił z nowo otwartego konta określoną liczbę przelewów, bądź też przelał określoną kwotę na inne konto.

5. Wymiana waluty, konta walutowe

Rzadkość w promocjach bankowych, niemniej trzeba o tym wspomnieć. Bank może określić w regulaminie, że do promocji bankowej masz na przykład otworzyć konto walutowe i wymienić w kantorze określoną ilość waluty (tak jest na przykład w promocjach Citikonta).

Jak wybrać promocję bankową dla Ciebie?

Krótka instrukcja, od czego powinieneś zacząć swoją przygodę z promocjami bankowymi:

  1. Określ, jaka nagroda Cię interesuje. Jeśli nie robisz zakupów na Allegro, bez sensu jest zakładać konto w promocji z bonami do tego sklepu.
  2. Poszukaj promocji dla siebie. Wejdź na stronę z promocjami wszystkich banków, odrzuć te, w których masz konto. Wybierz taką z interesującą Cię nagrodą.
  3. Sprawdź warunki promocji. Jeśli płacisz tylko gotówką, a regulamin mówi: „wydaj 1000 zł kartą miesięcznie" - taką promocję odrzuć. Poszukaj innej. Tak samo sprawdź, kiedy przyznawana jest nagroda. Jeśli masz spełniać warunki przez pół roku, by dopiero potem odebrać nagrodę, wielce prawdopodobne jest, że znajdziesz inną, szybszą promocję.
  4. Sprawdź warunki do bezpłatnego konta. To również jest ważne. Po co masz płacić za konto i kartę, skoro można mieć ją za darmo? Odrzuć te konta, w których możesz mieć problem ze spełnieniem warunków.
  5. Ustawiaj powiadomienia na telefonie. Na przykład daty, do których masz spełnić dany warunek i przypomnienie 2 dni przed. Dzięki temu nie zapomnisz o niczym.

FAQ

1. Czy mogę mieć konto w promocji tylko w jednym banku?

Nie, możesz w jednym czasie założyć konta w różnych bankach i w różnych promocjach. Tylko nie przesadź: jeśli będzie ich za dużo, możesz mieć problemy ze spełnieniem warunków, czy to promocyjnych, czy też do bezpłatnego konta i karty :)

2. Czy mogę założyć kilka kont w promocji w tym samym banku i odebrać kilka nagród?

Niestety nie. Każda osoba może skorzystać z promocji tylko jeden raz. Nawet jeśli założysz kolejne konta, to nie będą objęte promocją.

3. Czy muszę zamykać stare konto i przenosić wynagrodzenie, skoro założyłem konto w promocji w innym banku?

Nie, nie musisz. Możesz mieć jednocześnie stare i nowe konto. A po promocji zdecydujesz, które podoba Ci się bardziej.

4. Kiedy mogę zamknąć konto, które założyłem w promocji?

Konto możesz zamknąć w każdej chwili, ale jeśli zrobisz to przed wypłatą nagrody, wtedy jej nie otrzymasz. Dlatego postępuj wg schematu: załóż konto - spełnij warunki - odbierz nagrody - ewentualnie zamknij konto.

5. Jeśli zamknę konto, to czy muszę zwrócić nagrodę?

Nie, nie musisz niczego zwracać. Nagroda jest Twoja i nikt Ci jej nie odbierze, nawet jeśli zamkniesz konto.

 

Źródło grafik : Stickers / Flaction.com

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)