Czym jest i jak założyć konto na selfie?

Data dodania: 16 października 2023 r. / Aktualizacja: 17 października 2023 r.
Konto na selfie konto-na-selfie
Źródło: Tim Samuel / Pexels

Zastanawiasz się, jak działa konto na selfie? Dlaczego banki oferują dodatkowe promocje właśnie dla tych klientów, którzy zdecydują się założyć rachunek przez swojego smartfona? W tym artykule powiemy Ci nie tylko, co to jest konto na selfie, ale też, co jest potrzebne do założenia, jak to zrobić krok po kroku i jakie instytucje, nie tylko bankowe, korzystają ze zdjęcia twarzy do weryfikacji swoich klientów.

Co to znaczy założyć konto przez selfie?

Konto na selfie to nic innego jak nowoczesny i mobilny sposób na szybkie otworzenie rachunku bankowego bez wychodzenia z domu. Selfie to rodzaj zdjęcia portretowego, na którym widać twarz osoby, która robi sobie zdjęcie telefonem trzymanym w ręce lub na specjalnym uchwycie. Wykorzystanie takiej fotografii oraz dowodu osobistego klienta sprawia, że banki z pomocą techniki biometrycznej mogą weryfikować tożsamość nowych klientów przez internet.

W Polsce założenie konta w banku przez selfie pojawiło się pierwszy raz w 2019 roku w ofercie banku Pekao SA. Późniejszy czas pandemii sprawił tylko, że ten sposób otwierania rachunku bankowego stał się bardziej popularny i bezpieczniejszy dla klientów niż wizyta w oddziale lub kontakt z kurierem.

Więcej o rachunkach bankowych przeczytasz w artykule Czym jest konto osobiste?

Co potrzebne jest do założenia konta na selfie?

Zakładanie konta na selfie jest prostym procesem. Jednak najczęściej większość banków będzie wymagała do procesu zakładania konta zainstalowania na telefonie swojej aplikacji mobilnej. W związku z tym do otworzenia rachunku bankowego online za pomocą zdjęcia selfie będziesz potrzebować:

 • smartfona z dostępem do internetu,
 • sprawny aparat w telefonie,
 • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
 • pobrana aplikacja banku lub bankowość internetowa,
 • zaciszne miejsce z dobrym oświetleniem.

Ważne jest, żeby przy robieniu zdjęć nikt Ci nie przeszkadzał. Inne osoby, które będą kręcić się w tle, mogą tylko utrudnić Ci poprawne wykonanie zdjęć, co tylko utrudni złożenie wniosku online.

Jak otworzyć konto osobiste na selfie — krok po kroku

Na początek sprawdź, czy bank, w którym chcesz otworzyć rachunek bankowy, wymaga pobrania aplikacji na telefon. W większości przypadków będzie ona potrzebna, żeby skutecznie otworzyć darmowe konto na selfie. Aby otworzyć konto bez wychodzenia z domu, postępuj zgodnie z dalszymi krokami:

 1. Wybierz opcję, że chcesz zostać klientem banku lub po prostu załóż konto. W ten sposób możesz otworzyć rachunek osobisty albo konto firmowe, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą.
 2. Uzupełnij wszystkie dane osobowe oraz kontaktowe.
 3. Zapoznaj się z regulaminami oraz w jaki sposób bank będzie przetwarzał twoje dane osobowe.
 4. Wykonaj swoim smartfonem zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu.
 5. Zrób sobie zdjęcie selfie, czyli wyraźne zdjęcie twarzy. Pamiętaj, że na zdjęciu nie możesz mieć zasłoniętych oczu, nosa, ust czy włosów.
 6. Może być tak, że aplikacja będzie wymagała od Ciebie wykonania określonego gestu. Wykonaj go zgodnie z instrukcjami.
 7. Kiedy przejdziesz etap weryfikacji, zostanie Ci wyświetlona umowa do podpisania. Do potwierdzenia umowy wystarczy wprowadzić kod SMS, który bank wyśle na twój numer telefonu.
 8. Przeczytaj, sprawdź dane i zaakceptuj umowę oraz dodatkowe oświadczenia (np. zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych).

W zależności od tego, jaki wybierzesz bank to proces zakładania rachunku przez selfie, może się nieznacznie różnić. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie, jakie Ci się pojawiają. W ten sposób możesz również zamówić kartę debetową do swojego nowego konta, która zostanie wysłana do Ciebie pocztą.

Podczas weryfikacji tożsamości za pomocą zdjęcia selfie możesz się spotkać z:

 • Zamiast robić zdjęcia dowodu, wystarczy, że go zbliżysz do aparatu telefonu.
 • Możesz, zamiast fotografować fizyczny dokument wybrać eDowód lub aplikację mObywatel. Aplikacja odpowiednio Cię pokieruję w zależności od tego, co wybierzesz.

Wysyłanie wniosku przez aplikację nie oznacza, że możesz w ten sposób założyć tylko konto na selfie. Bank daje Ci wybór czy chcesz zweryfikować tożsamość w oddziale, przelewem lub kurierem. Natomiast jeżeli się rozmyślisz lub z jakiegoś powodu nie będziesz mógł kontynuować uzupełniania wniosku, to spokojnie. Formularz poczeka, aż do niego wrócisz i będziesz mógł kontynuować w miejscu, w którym przerwałeś.

Sprawdź również nasz ranking kont osobistych

Ile trwa weryfikacja konta selfie?

Otwieranie konta bankowego na selfie to jeden z najszybszych procesów potwierdzania tożsamości. Po złożeniu wniosku wraz z dokumentami oraz zdjęciem twarzy bank wykorzystuje sztuczną inteligencję w zakresie rozpoznawania twarzy i porównania twojego zdjęcia selfie z tym z dowodu osobistego. W ten sposób konto możesz mieć otwarte już w ciągu kilku minut.

W przypadku niewyraźnych zdjęć i problemów z automatycznym ich porównaniem system będzie wymagał dodatkowej weryfikacji tożsamości klienta. Pracownik banku może to zrobić sam ręcznie lub poprosić Cię o spotkanie na wideorozmowie. W takich sytuacjach proces może się wydłużyć nawet od kilku godzin do kilku dni. W zależności od tego, w jaki dzień tygodnia i o jakiej godzinie złożyłeś wniosek o otwarcie konta.

Czy otwarcie konta na selfie jest bezpieczne?

Banki są zobowiązane przepisami, żeby dbać o ochronę twoich danych osobowych. W innym wypadku czeka je duża kara, jeżeli nie zabezpieczą swoich systemów na tyle, żeby chronić swoich klientów. Jak to robią?

Po pierwsze stosują nowoczesne rozwiązania szyfrowania danych zarówno w aplikacji mobilnej, jak i na swojej stronie internetowej. W ten sposób, nawet jeżeli oszuści pozyskaliby dane, które nie dotarły do serwerów banku, to nie będą w stanie ich odczytać.

Po drugie do weryfikacji tożsamości bank stosuje zaawansowane rozwiązania rozpoznawania twarzy. Sztuczna inteligencja potrafi skutecznie porównać zdjęcie dowodu osobistego z selfie na podstawie technologii biometrycznej. Co więcej, inne instytucje finansowe też stosują dwuetapowe potwierdzenie tożsamości. Najczęściej jest to weryfikacja SMS. Pozwala to dostatecznie zabezpieczyć proces weryfikacji tożsamości za pomocą selfie.

Jednak na końcu najwięcej zależy od samego klienta. Czy jest on świadomy zagrożeń i sprawdza, czy aplikacja lub strona banku pochodzi faktycznie od danej instytucji. Zwraca uwagę na adresy w pasku przeglądarki. Dlatego, jeżeli chcesz założyć konto online, to zwracaj uwagę na szczegóły. Oszuści są kreatywni i korzystają z nieuwagi ludzi. Pamiętaj również, żeby do przesyłania wrażliwych danych zawsze korzystać z zaufanego wi-fi. Publiczne sieci np. w galeriach handlowych lub na dworcach mogą być narażone na ataki hakerów, którzy mogą przejąć twoje dane osobowe, czy logowania do bankowości internetowej.

W jakim banku możesz założyć konto bankowe na selfie?

Większość banków komercyjnych oferuje już możliwość otworzenia konta mobilnie za pomocą selfie. Takie konto na zdjęcie możesz również założyć w niektórych bankach spółdzielczych. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, jak wygląda proces zakładania konta w najpopularniejszych bankach w Polsce.

mBank

W mBanku możesz liczyć na dodatkową kasę, jeżeli zdecydujesz się otworzyć konto na selfie. Formularz o nowe konto uzupełnisz w aplikacji mobilnej mBanku. Bank oprócz dowodu osobistego i zdjęcia selfie wymaga również krótkiego wideo do weryfikacji tożsamości klienta. Film jest potrzebny zarówno do pokazania dowodu, jak i twojej twarzy z różnych ujęć. W ten sposób możesz założyć eKonto osobiste, eKonto możliwości oraz mKonto Intensive. Konto zostanie uruchomione najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

Zakłdanie rachunku bankowego w ten sposób wiąże się z tym, że niektóre z funkcji są ograniczone. Ograniczenia dotyczą:

 • limitów autoryzacyjnych dla karty debetowej,
 • limity dla płatności z rachunków.

Poza tym nie nie można:

 • akceptować umowy kredytowej,
 • wnioskować o ePUAP,
 • składać wniosków o świadczenia takie jak 500+ lub 300+.

Wszystki tych ograniczeń możesz się pozbyć podczas wizyty w placówce mBanku. Może to być uciążliwe, jednak takie działania pozwalają chronić przed działaniem oszustów, którzy np. chcieliby wziąć kredyt na twoje dane.

Santander Bank Polska

Aby założyć rachunek w Santanderze potrzebna będzie zainstalowana na twoim telefonie aplikacja Santander Mobile. W niej wypełnisz wniosek i wykonasz zdjęcia dokumentu tożsamości. Do weryfikacji tożsamości potrzebne będą jeszcze twoje zdjęcie twarzy oraz wykonanie kilku gestów głową. W ten sposób założysz zarówno konto osobiste, firmowe, jak i konto walutowe.

ING Bank Śląski

Jeżeli chcesz skorzystać z oferty ING, to na początek będzie Ci potrzebna aplikacja mobilna, którą pobierzesz i zainstalujesz na swoim telefonie. Do weryfikacji będzie potrzebne zdjęcie dokumentu tożsamości oraz nagrany krótki filmik z wykonywaniem wskazanych gestów głową. Konto w ING Banku Śląskim jest już aktywne w ciągu kilku godzin po przesłaniu wniosku. Najpóźniej konto zostanie otwarte w kolejnym dniu roboczym. W ten sposób możesz założyć większość kont osobistych i formowych w ING, a do tego zyskać jeszcze dodatkowy bonus w postaci wypłaty pieniędzy na swój nowy rachunek.

Alior Bank

Alior Bank oferuje największe dodatkowe korzyści, jeżeli chodzi o założenie konta na selfie. Po prostu po spełnieniu dodatkowych warunków możesz otrzymać najwięcej kasy za zwykłe korzystanie z konta i wyrażenie zgód marketingowych. Alior oprócz zdjęcia dowodu i twojej twarzy będzie też wymagał nagrania na aplikacji twojego głosu. Jeżeli pomyślnie przejdziesz proces weryfikacji, to Konto Jakże Osobiste będzie aktywne nawet w 15 minut.

Alior Bank stosuje ograniczenia kwotowe, jeżeli chodzi o nowe rachunki zakładane mobilnie i przez internet. Limitem objęte są wszystkie płatności, czyli przelewy, zbliżeniowe, BLIK i zlecenia. Kwoty limitów możesz zmienić, jeżeli udasz się do placówki banku i potwierdzisz swoją tożsamość u doradcy.

Pekao SA

W Pekao założysz konto na selfie poprzez aplikację PeoPay. Sposób uzupełniania wniosku w Pekao nie różni się od formularzy w innych bankach. Za to możesz oprócz dowodu osobistego wybrać weryfikację aplikacją mObywatel lub okazanie eDowodu. Na selfie założysz Konto Przekorzystne w Pekao.

Citi Handlowy

W Citi Handlowy możesz z dodatkowymi korzyściami otworzyć CitiKonto na selfie. Nie musisz pobierać aplikacji, żeby wypełnić formularz. Do weryfikacji wystarczy zdjęcie dowodu i selfie. W celu weryfikacji Citi Bank wysyła Ci specjalną wiadomość SMS, która przekieruje Cię do procesu weryfikacji tożsamości. Dlatego wniosek możesz wygodnie wypłeniić na komputerze, a same zdjęcia wykonać telefonem. Po akceptacji z banku możesz w pełni korzystać ze swojego CitiKonta.

SGB

Do założenia Takiego Konta Mobilnego w SGB będzie potrzebna pobrana na telefon aplikacja SGB Mobile. Podczas wypełniania formularza w aplikacji będzie konieczne wykonanie zdjęć dowodu osobistego oraz zdjęcia selfie. Następnie aplikacja będzie wymagała nagrania trzech gestów. To obrócenie głowy na boki, góra-dół oraz zamknięcie i otworzenie oczu.

Jedynie przed pobraniem aplikacji, warto zweryfikować ,jakie dokładnie banki spółdzielcze ze Spółdzielczej Grupy Bankowej oferują konto na selfie. Może się okazać, że nie będzie tam banku, który jest wystarczająco blisko.

Velo Bank

W Velo Banku możesz założyć VeloKonto na selfie. W przypadku tego banku nie musisz pobierać aplikacji mobilnej. Wystarczy wejść na stronę www lub użyć kodu QR, żeby szybko otworzyć wniosek na telefonie. Podczas weryfikacji wymagane są krótkie nagrania dowodu osobistego oraz twarzy, żeby zweryfikować twoją tożsamość. 

Bank daje sobie maksymalnie 3 godziny na uruchomienie twojego nowego konta, o ile złożysz wniosek w dniu roboczym między 8 a 20. Kiedy wniosek złożysz w weekend, to twoje konto będzie aktywne najpóźniej następnego dnia roboczego do godziny 12.

Gdzie jeszcze możesz otworzyć konto przez selfie?

Weryfikacja z użyciem selfie stała się na tyle popularna, że w innych instytucjach finansowych założysz konto z użyciem weryfikacji selfie. Poniżej znajdziesz przykłady firm, które również stosują techniki biometrii, aby utworzyć konto na selfie.

Giełdy kryptowalut

Przykładem giełdy, która korzysta z weryfikacji tożsamości przez selfie, jest giełda Binance. Do założenia samego konta wystarczy adres e-mail, numer telefonu albo konto Google lub Apple. Jednak, żeby zacząć handlować na giełdzie potrzebna jest weryfikacja tożsamości inwestora. Niezbędne jest przesłanie zdjęć dokumentu tożsamości oraz weryfikacja biometryczna, czyli zrobienia zdjęcia selfie.

Podobnie jest w przypadku portalu Zonda. Tutaj również, żeby otrzymać dostęp do pełnej funkcjonalności serwisu, niezbędna jest weryfikacja tożsamości użytkownika. Co więcej, oprócz podania swojego numeru telefonu i przesłania zdjęcia paszportu albo dowodu osobistego, będzie niezbędne potwierdzenie adresu. Może to być rachunek za prąd, potwierdzenie przelewu, gdzie jesteś nabywcą czy pismo z urzędu.

Brokerzy Forex

Konto na selfie, a dokładnie z dwuetapową weryfikacją spotkasz się również u brokerów Forex. Dobrym przykładem jest aplikacja FxPro, dzięki czemu szybko założysz konto i w pełni możesz korzystać ze wszystkich funkcji serwisu. Z podobnego rozwiązania korzysta też Freedom24. Nic dziwnego. W ten sposób można znacznie przyspieszyć weryfikację użytkownika i lepiej zabezpieczyć samo konto przed oszustami.

Revolut

Przy zakładaniu konta w Revolut niezbędna będzie weryfikacja twojej tożsamości. W tym celu potrzebne jest przesłanie zdjęcia dokumentu tożsamości oraz nagranie swojej twarzy lub wysłanie zdjęcia selfie. To forma dodatkowego zabezpieczenia twojego konta Revolut, które pozwala Ci oszczędzić wszędzie tam, gdzie potrzebujesz wymieniać waluty.

Dlaczego warto założyć konto przez selfie?

Dlaczego warto otworzyć konto przez selfie? Ten sposób ma wiele zalet, z którymi warto się zapoznać, nim udasz się do oddziału lub będziesz tradycyjnie otwierać konto online z przesłaniem umowy kurierem. Warto wybrać otwarcie konta na selfie ze względu na:

 • Szybki proces zakładania konta, który trwa kilkanaście minut.
 • Brak papierowych dokumentów do podpisania.
 • Do otwarcia rachunku wystarczy smartfon, internet i dokument tożsamości.
 • Nowym kontem możesz się posługiwać zaraz po pozytywnej weryfikacji, czyli po kilkunastu minutach.
 • Liczne promocje bankowe za otwarcie konta na selfie.

Oczywiście ten sposób zawierania umowy o otwarcie konta osobistego nie będzie przeznaczony dla każdego. Trudność z obsługą mogą mieć przede wszystkim osoby starsze i pozostałe, które nie mają na co dzień do czynienia z nowymi technologiami i internetem albo po prostu nie posiadają odpowiedniego sprzętu. Poza tym banki same zachęcają klientów, żeby korzystali z tej metody, ponieważ Ty jako klient masz szybciej otwarte konto, a bank ma mniej pracy. W związku z tym każda ze stron zyskuje.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!