Jak działa szybki przelew natychmiastowy? Szybkie przelewy Express Elixir oraz BlueCash

Data dodania: 13 września 2023 r. / Aktualizacja: 13 września 2023 r.
Jak działa przelew natychmiastowy? Jak działa przelew natychmiastowy?
Źródło: Karolina Grabowska / Pexels

Czy wiesz, że wysłanie przelewu nie musi być zależne od sesji Elixir zarówno twojego banku, jak i banku odbiorcy? Poznaj czym jest i jak działa szybki przelew natychmiastowy. Z tego artykułu dowiesz się, ile kosztuje przelew natychmiastowy, jakie są limity pojedynczych transakcji oraz jakie są wady i zalety mają przelewy ekspresowe.

Co to jest przelew natychmiastowy?

Przelew natychmiastowy to rodzaj szybkiego przelewu ekspresowego, który w banku odbiorcy zostanie zaksięgowany od kilku sekund do maksymalnie w kilkunastu minut. Zaletą korzystania z przelewów natychmiastowych jest fakt, że prawie we wszystkich bankach działają one przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Nawet w weekendy i święta wolne od pracy. Dzięki czemu nie ważne, kiedy i o jakiej godzinie zlecasz wysłanie pieniędzy, one i tak po chwili dotrą do banku odbiorcy.

Jakie są rodzaje przelewów natychmiastowych

W Polsce działają 2 rodzaje przelewów natychmiastowych, które nie podlegają pod standardowe sesje rozliczeniowe KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa). Są to:

 • przelew Express Elixir,

 • przelew BlueCash.

Obsługą przelewów ekspresowych w ramach Express Elixir zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Dzięki czemu mamy pewność, co do bezpieczeństwa z korzystania z tego rozwiązania. Przelew Express Elixir jest dostępny praktycznie w każdym polskim banku.

Przelew BlueCash to rozwiązanie, o które dba firma Blue Media. Firma ta działa zgodnie z otrzymaną zgodą prezesa Narodowego Banku Polskiego. Daje to pewność, że zlecenie wysłania pieniędzy poprzez BlueCash jest bezpieczne i legalne. Ten rodzaj przelewu nie jest dostępny w każdym banku.

Jak działa przelew natychmiastowy Express Elixir i BlueCash?

Jak to możliwe, że tradycyjne płatności z wykorzystaniem sesji Elixir są dostępne tylko kilka razy w ciągu dnia, a system Express Elixir pozwala na przesłanie pieniędzy do odbiorcy po kilku sekundach? Jest to możliwe dzięki rachunkowi powierniczemu, gdzie wpływają wszystkie środki od banków. To ten rachunek pozwala, żeby twój przelew natychmiastowy dotarł bezpośrednio do odbiorcy bez udziału pośredników.

Natomiast w przypadku przelewów BlueCash jest trochę inaczej. Operator tego systemu ma założone rachunki we wszystkich obsługiwanych bankach. Przelewy BlueCash wykorzystują automatyczne przelewy wewnętrzne. Wygląda to w ten sposób, że zlecając płatność w systemie BlueCash w ING Bank Śląski aktywujesz przelew wewnętrzny w Alior Bank. Oznacza to, że przelew zostaje rozłożony na dwa oddzielne transfery wewnętrzne.

Przelew natychmiastowy — koszty i opłaty

Przelewy ekspresowe mogą mieć różną cenę. Wszystko zależy od tego z usług, jakiego banku korzystasz. Cena za szybki przelew to najczęściej od kilku złotych do nawet kilkunastu złotych w zależności od instytucji oraz rodzaju konta.

Przykładowe koszty wykonania przelewu natychmiastowego w polskich bankach zlecone online:

 1. W przypadku Santander Bank Polska każdy rodzaj przelewów natychmiastowych jest darmowy.

 2. W ING Bank Śląski trzeba mieć odpowiedni rodzaj konta, żeby mieć w każdym miesiącu 5 przelewów natychmiastowych za darmo.

 3. Alior Bank standardowo nalicza 5 zł za przelew natychmiastowy, chyba że korzystasz z Konta Elitarnego, to wtedy każdy przelew jest darmowy.

 4. Za to Krakowski Bank Spółdzielczy ma ustaloną opłatę w wysokości 5 zł za każdy przelew Express Elixir.

Opłaty za wykonanie przelewu natychmiastowego wzrastają, kiedy udasz się do placówki i tam złożysz dyspozycję przelewu bezpośrednio u doradcy. W takim przypadku opłaty mogą wynosić od 15 zł do nawet 40 zł!

Sprawdź ranking kont osobistych i nie przepłacaj na korzystaniu z rachunku w banku!

Jak zrobić przelew natychmiastowy do innego banku?

Przelewy natychmiastowe wykonuje się równie łatwo, co tradycyjny przelew zwykły z wykorzystaniem sesji Elixir. Wystarczy jedna dodatkowa czynność, żeby bank odbiorcy zaksięgował twoją wpłatę po kilku sekundach.

 1. Wejdź do swojej bankowości elektronicznej i wybierz opcję wysyłania przelewu na rachunek odbiorcy.

 2. Standardowo uzupełnij niezbędne dane odbiorcy, takie jak numer konta osobistego, tytuł i kwotę przelewu.

 3. Przy dacie wykonania przelewu powinna być umieszczona opcja zaznaczenia przelewu ekspresowego. Obok powinna znaleźć się też informacja o tym, ile zapłacisz za wykonanie takiego szybkiego przelewu.

To wszystko! Jak sam widzisz, skorzystanie z systemu Express Elixir czy BlueCash jest proste i wystarczy oznaczyć dodatkową opcję przed zatwierdzeniem przesłania płatności. Jednak nim zlecisz ekspresowy przelew, to upewnij się, że bank odbiorcy na pewno przyjmuje szybkie przelewy. Możesz to na poczekaniu sprawdzić w tabeli dostępności przelewów natychmiastowych na stronie expresselixir.pl. W przypadku przelewów BlueCash dostępna jest lista banków, która określa jakie banki korzystają z tego systemu.

Jak długo idzie przelew natychmiastowy?

Przelew błyskawiczny, jak sama nazwa wskazuje, jest widoczny na rachunku odbiorcy przelewu już po kilku sekundach. Z założenia natychmiastowe przelewy mają działać w czasie rzeczywistym.

Mimo tego, że przelew ekspresowy w teorii powinien być dostępny 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, to w praktyce różnie z tym bywa. Znajdą się poszczególne banki, które nakładają ograniczenia czasowe na swoich klientów. Największe restrykcje mają klienci korporacyjni. Oznacza to, że jeżeli korzystasz z konta firmowego, to lepiej się upewni, w jakie dni i godziny możesz przelać pieniądze z użyciem systemu Express Elixir i BlueCash.

Przykłady banków z ograniczeniami czasowymi dla przelewów natychmiastowych dla systemu Express Elixir to:

 • Alior Bank,

 • Bank Pekao,

 • Bank Pocztowy,

 • BNP Paribas,

 • Citi Handlowy (bankowość korporacyjna),

 • Credit Agricole (bankowość korporacyjna),

 • mBank (bankowość korporacyjna),

 • Narodowy Bank Polski,

 • VeloBank.

W tym przypadku pomocna będzie tabela dostępności, która pozwoli Ci sprawdzić dokładne dni i godziny ograniczeń. Poza tym znajdziesz tam również listę wyjątków, gdy np. bank przeprowadza prace techniczne i usługa nie będzie w danym czasie dostępna.

Listę banków, które mają limit czasowy dla korzystania z systemu płatności BlueCash, znajdziesz tutaj. System BlueCash nie jest obsługiwany 24 godziny na dobę w bankach takich jak:

 • BNP Paribas,

 • Bank Millennium,

 • Bank Pocztowy,

 • mBank (bankowość korporacyjna),

 • VeloBank,

 • Warszawski Bank Spółdzielczy

 • i inne.

Wady i zalety przelewów błyskawicznych

Produkty bankowe mają swoje wady i zalety. Tak też jest w przypadku korzystania z przelewów natychmiastowych. Zapoznaj się z tabelą i zdecyduj sam czy chcesz korzystać z przelewu zwykłego, czy skusisz się na nowoczesne rozwiązania w postaci szybkiego przelewu.

WadyZalety
W wielu bankach spółdzielczych i komercyjnych przelewy natychmiastowe są płatne.Pieniądze są dostępne na koncie odbiorcy w innym banku nawet już po kilku sekundach.
Nie każdy bank obsługuje przelewy natychmiastowe.Sesje Elixir nie mają wpływu na przelewy ekspresowe.
Niektóre instytucje nakładają limity czasowe. Przez co przelew natychmiastowy nie jest dostępny przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.Ostatnia deska ratunku, kiedy termin płatności przypada na dzisiaj, a nie możesz spóźnić się z zapłatą.
Przelew natychmiastowy ma nałożone limity kwotowe i ich wysokość banki ustalają indywidualnie.Prosty w obsłudze. Przelew natychmiastowy zleca się w ten sam sposób, co zwykły przelew. Wystarczy zaznaczyć dodatkową opcję.
Przelew natychmiastowy jest drogi dla firm.Express Elixir jest obsługiwany przez Krajową Izbę rozliczeń. Dzięki czemu płatności są bezpieczne.
Nie da się cofnąć wysłanego szybkiego przelewu.Pozwala uniknąć naliczenia odsetek karnych za spóźnienie w spłacie zobowiązania.
 Przydatny, gdy musisz zapłacić dużą kwotę pieniędzy i nie chcesz tego robić, wypłacając gotówkę z bankomatu lub placówki stacjonarnej.

Przelew ekspresowy dla firm

Przelewy natychmiastowe dla firm nie różnią się obsługą od przelewów dla klientów indywidualnych. Tutaj również zlecisz wykonanie takiego przelewu w bankowości internetowej. To świetne rozwiązanie, jeżeli np. zapomniałeś o terminie opłaty do urzędu skarbowego.

Przy czym niestety klient korporacyjny musi o wiele więcej zapłacić za skorzystanie z szybkiego przelewu w porównaniu do klientów indywidualnych. Tutaj opłaty wahają się od 10 zł wzwyż. Za to firmy mogą liczyć w poszczególnych bankach na wyższe limity kwotowe.

Co więcej, oprócz wyższej opłaty za natychmiastowe przelewy, to firmy mają ograniczenia czasowe w korzystaniu z tej usługi. Część banków oferuje obsługę tylko w określonych godzinach oraz dniach. Jeżeli chcesz sprawdzić, o jakie banki chodzi, to skorzystaj z tabeli dostępności Express Elixir oraz listy banków obsługujących BlueCash.

Co zamiast przelewu natychmiastowego — przelew na telefon BLIK

Przelew natychmiastowy to nie jedyna opcja na szybkie przesłanie pieniędzy. Jest też możliwość ekspresowego zlecenia i to zupełnie za darmo. Wystarczy skorzystać z przelewu na telefon BLIK.

W przypadku BLIK-a ważne są dwie kwestie:

 1. Zarówno nadawca, jak i odbiorca korzystają z aplikacji mobilnej swojego banku.

 2. Oba banki oferują usługi BLIK.

Przelew na telefon to świetna alternatywa do szybkiego przesłania pieniędzy pomiędzy zwykłymi osobami. W ten sposób możesz oddać znajomemu za pizzę, a on w kilka sekund dostanie od Ciebie pieniądze. Zupełnie jakbyś dałbyś mu pieniądze do ręki.

Więcej informacji przeczytasz w artykule: Jak działa przelew na telefon BLIK?

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy można wykonać przelew natychmiastowy w euro?

Przelewy natychmiastowe Express Elixir oraz BlueCash to rozwiązanie tylko dla banków krajowych i transakcji w polskich złotych. W związku z tym nie możesz skorzystać z tych systemów do wysłania przelewów w euro i na rachunki zagraniczne.

Przy przelewach zagranicznych masz w banku do dyspozycji dwa rodzaje przelewów:

 • SEPA — dla płatności w euro wewnątrz Unii Europejskiej. Zazwyczaj dociera na konto odbiorcy najpóźniej w kolejny dzień roboczy.

 • SWIFT — dla pozostałych przelewów w innych walutach i poza UE. Transfer pieniędzy może trwać nawet kilka dni.

Niestety na próżno szukać przelewów natychmiastowych dla płatności zagranicznych w polskich bankach. W tym celu lepiej skorzystać z innych instytucji finansowych, które zajmują się międzynarodowym przesyłaniem pieniędzy.

2. Czy można cofnąć przelew natychmiastowy?

Niestety ze względu na szybkość przekazania pieniędzy bezpośrednio na konto odbiorcy nie da się cofnąć przelewu natychmiastowego. Po prostu bank nie będzie miał czasu, żeby zadziałać w przypadku pomyłki.

Dlatego nim wyślesz przelew natychmiastowy, lepiej skupić się na poprawności wprowadzonych danych przelewu, który chcesz wysłać. Sesje Elixir, mimo że wydłużają czas przekazania pieniędzy (od kilku do kilkunastu godzin), to dzięki temu jest szansa, żeby cofnąć przelew, który okazał się błędny.

3. Jakie banki przyjmują przelewy natychmiastowe?

Nie wszystkie banki mają w swojej ofercie przelewy natychmiastowe. Informację o tym, czy możesz skorzystać z przelewów natychmiastowych, sprawdzisz na stronie swojego banku albo w tabelach dostępności usług aktualizowanych na bieżąco przez Krajową Izbę Rozliczeniową oraz Blue Media. Z obu tych systemów korzysta większość banków komercyjnych i spółdzielczych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!