Źródło: Ideogram
Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie oczekiwała na pilny przelew bankowy. W takim momencie człowiek zaczyna się zastanawiać, o której transfer trafi na konto? I od czego w ogóle zależy, kiedy ten przelew w końcu dotrze? Czy da się to obliczyć?
Na szczęście tak, i to całkiem łatwo. W dzisiejszym artykule sprawdzimy sesje wychodzące i przychodzące w poszczególnych bankach, wyjaśnimy, od czego zależą godziny księgowań i omówimy darmowy kalkulator księgowania przelewów.
- Jakie są rodzaje przelewów bankowych w złotówkach?
- System ELIXIR i przelewy Elixir
- Jak sesje Elixir wpływają na czas oczekiwania na przelew?
- Sesje przychodzące i wychodzące w bankach
- Kiedy dojdzie przelew? Sprawdź godzinę — kalkulator księgowania przelewów
- Księgowanie przelewów przychodzących i wychodzących w bankach. Godziny przelewów
- FAQ
Jakie są rodzaje przelewów bankowych w złotówkach?
Omówienie zagadnienia, jak długo trzeba czekać na zaksięgowanie przelewu bankowego, rozpoczniemy od krótkiej analizy rodzajów transferów.
Przelewy Elixir
Najpopularniejszy rodzaj przelewu bankowego. Jest to po prostu zwykły przelew z konta na konto, wykonany pomiędzy rachunkami w polskich bankach w złotówkach. Takim przelewem opłaca się rachunki i faktury, taki przelew najczęściej wysyła pracodawca, wypłacając Ci pensję na konto. To na nich się dzisiaj skupimy.
Przelewy Express Elixir i BlueCash
Są to przelewy natychmiastowe, które są księgowane w ciągu kilku minut. Można je wykonać na konta w Polsce, prowadzone w złotówkach. Aby taki przelew mógł być zrealizowany, oba banki: nadawcy i odbiorcy, muszą uczestniczyć w systemie szybkich przelewów. Np. VeloBank uczestniczy w natychmiastowych przelewach Express Elixir, ale są one księgowane w godzinach 0:00-23:00. A chociażby ING księguje takie transfery 24/7.
Ponieważ te transfery są natychmiastowe, nie ma potrzeby korzystania z kalkulatora. Wystarczy, że odczekasz kilkanaście minut i pieniądze zostaną zaksięgowane.
Przelewy SORBNET
SORBNET jest rodzajem przelewu w złotówkach, który zazwyczaj jest wykorzystywany przy transferze dużych kwot. Najczęściej banki wymagają, by sumy powyżej 1 mln zł były wysyłane przelewem SORBNET. W tym przypadku ważna jest godzina graniczna, którą każdy bank ma ustaloną indywidualnie. Jeśli zlecisz przelew SORBNET do tej godziny, zostanie on zrealizowany bez zwłoki w tym samym dniu roboczym. Jeśli się spóźnisz, realizacja nastąpi kolejnego dnia roboczego. Przelewy SORBNET są księgowane stosunkowo szybko, zazwyczaj zajmuje to około godziny.
Przelewy w obrębie jednego banku
Przelew dojdzie natychmiastowo w ramach tego samego banku. Jest on wykonywany z pominięciem systemu Elixir, dzięki czemu pieniądze zostaną zaksięgowane w czasie rzeczywistym na koncie odbiorcy.
Przelewy walutowe: SEPA i przelew SWIFT
Przelew SEPA to przelew w walucie euro, który jest wysyłany i odbierany w obrębie jednolitego obszaru płatności w euro (czyli kraje UE + Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein). Może to być zarówno przelew krajowy, jak i zagraniczny. Coraz więcej banków oferuje darmowe przelewy SEPA.
Przelewy SEPA są księgowane na koncie odbiorcy w kolejnym dniu roboczym po dniu zlecenia przelewu. Na przykład zlecasz przelew w środę, więc na rachunku odbiorcy znajdzie się w czwartek.
Przelewy SWIFT to przelewy międzynarodowe w różnych walutach. Na przykład wysyłasz USD do USA — wybierasz przelew SWIFT. Są one księgowane w różnych terminach, ale maksymalnie zajmuje to do 3 dni roboczych.
System ELIXIR i przelewy Elixir
System ELIXIR — to międzybankowy system, który umożliwia wykonywanie przelewów pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi.
Najważniejsze cechy systemu ELIXIR:
system stworzony i rozwijany przez KIR, czyli Krajową Izbę Rozliczeń;
dotyczy tylko przelewów w złotówkach;
transakcje mogą być składane bez przerwy, 24/7, ale ich realizacja odbywa się w czasie jednej z trzech sesji ELIXIR w ciągu dnia roboczego;
system nie działa w weekendy — to dlatego w dni wolne przelewy nie docierają na konto. Znajdują się w stanie zawieszenia i czekają na najbliższy dzień roboczy i pierwszą sesję ELIXIR;
24 grudnia i ostatniego dnia roboczego roku odbywają się tylko 2 sesje rozliczeniowe.
Jak czytać tabelę sesji Elixir?
Weźmy na tapet sesję nr 1. Od godziny 16:00 dnia poprzedniego do 9:30 dnia dzisiejszego zbierane są przelewy, które zostaną zrealizowane I sesją. Jeśli ktoś się nie wyrobi do 9:30, to wtedy jego przelew musi czekać do II sesji.
Od 9:30 do 11:00 następuje rozliczanie przelewów, które weszły na I sesję. Po 11:00 są wysyłane dalej.
Jak sesje Elixir wpływają na czas oczekiwania na przelew?
Zlecasz przelew wychodzący w swoim banku. Co dzieje się dalej?
Przelew wyjdzie z banku nadawcy w czasie najbliższej sesji wychodzącej. Każdy bank ma inne godziny takich sesji.
Następnie musi zostać przetworzony w jednej z 3 sesji ELIXIR.
Na koniec przelew trafia do banku odbiorcy i jest księgowany na koncie w czasie najbliższej sesji przychodzącej w danym banku.
Dopiero po tym wszystkim Twój przelew bankowy zostanie zaksięgowany na rachunku odbiorcy.
Sesje przychodzące i wychodzące w bankach
Banki nie ułatwiają nam obliczenia, kiedy przelew zostanie zaksięgowany. Każdy z nich ma różne godziny sesji wychodzących i przychodzących. Czyli każdy ma 3 (zazwyczaj 3) określone godziny sesji przelewów wychodzących oraz 3 godziny sesji przelewów przychodzących.
Czym są sesje wychodzące i przychodzące?
Przychodzące to moment, w którym w danym banku odbywają się księgowania wysłanych z innych instytucji przelewów. A wychodzące to odwrotność: w tym czasie bank dokonuje wysyłki zleconych do innych banków przelewów.
Popatrzmy na przykład.
Bank Millennium ma 3 sesje wychodzące, o godzinach 8:10, 12:10 i 14:30. Załóżmy, że robisz przelew z Millennium do banku ING o godzinie 9:30. W takim wypadku ta transakcja wyjdzie z Millennium o godzinie 12:10. W ING sesje przychodzące odbywają się o 11:00, 15:00 i 17:30. Oznacza to, że przelew powinien zostać zaksięgowany w ING po godzinie 15:00.
Kiedy dojdzie przelew? Sprawdź godzinę — kalkulator księgowania przelewów
Jeśli zastanawiasz się, kiedy dotrze zlecony przelew Elixir, możesz sprawdzić to ręcznie. Musisz znać godzinę zlecenia przelewu, bank odbiorcy i bank nadawcy. Następnie sprawdzasz, którą sesją wyszedł transfer z banku nadawcy, jak wygląda kwestia z sesją Elixir w KIR i czy przelew ma szanse załapać się na sesję przychodzącą w tym samym dniu roboczym w banku odbiorcy.
Zamiast takich kombinacji możesz również skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator księgowania przelewów. Dzięki niemu w minutę sprawdzisz, kiedy dojdzie przelew.
Jak działa kalkulator przelewów?
1. Wybierasz bank nadawcy przelewu.
2. Ustawiasz bank odbiorcy.
3. Wpisujesz datę wykonania transferu środków oraz dokładną godzinę. Uwaga: jeśli wpiszesz godzinę przybliżoną, wynik może nie być wiarygodny.
Nasz kalkulator przelewów przychodzących odpowie Ci na pytanie, kiedy dojdzie przelew na konto odbiorcy. Nawet jeśli został wysłany w piątek wieczorem czy w weekend.
Kalkulator nie będzie przydatny w sytuacji, gdy zleciłeś przelew natychmiastowy Express Elixir, BlueCash lub zlecenie przelewu odbywa się w tym samym banku.
Księgowanie przelewów przychodzących i wychodzących w bankach. Godziny przelewów
Jeśli jesteś ciekawy, o której wyjdzie Twój przelew z danego banku, lub o której godzinie transfer trafi na konto adresata przelewu, sprawdź poniższą tabelę. Znajdziesz w niej godziny sesji wychodzących z najpopularniejszych banków w Polsce (czyli o której wyjdą z banku przelewy wysłane) oraz sesji przychodzących (o której przelew dochodzi na konto).
FAQ
Kiedy otrzymam przelew zlecony w sobotę lub niedzielę?
Jeśli zlecony został zwykły przelew Elixir, to dojdzie on na Twoje konto w najbliższym dniu roboczym.
Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek?
To kiedy przyjdzie przelew zlecony w piątek, zależy od tego, o której godzinie został nadany. Jeśli został wysłany rano i przelew trafi na pierwszą lub ewentualnie drugą sesję w banku to jest duża szansa, że pieniądze trafią na konto odbiorcy tego samego dnia. Jeśli natomiast przelewy zlecone są w piątek po południu lub wręcz wieczorem, to bank odbiorcy zaksięguje je dopiero kolejnego dnia roboczego, czyli najprawdopodobniej w poniedziałek (chyba, że poniedziałek jest dniem ustawowo wolnym).
Czy przelew w tym samym banku dojdzie od razu?
Tak, przelewy wewnętrzne w ramach jednego banku mają charakter natychmiastowy, czyli są księgowane na bieżąco.
Jakie dane do przelewu należy wpisać?
Aby wykonać przelew bankowy Elixir, należy uzupełnić następujące dane: nr rachunku odbiorcy, imię i nazwisko lub nazwa oraz ewentualnie adres odbiorcy przelewu. Dodatkowo uzupełnij tytuł przelewu.
Co zrobić, żeby przelew dotarł natychmiast?
Jeśli czas nagli i Twój przelew musi znaleźć się na koncie odbiorcy bez zbędnej zwłoki, wykorzystaj dyspozycję przelewu Express Elixir lub BlueCash. Możesz wykonać go w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej (w tej ostatniej mogą obowiązywać ograniczenia kwotowe). Pamiętaj o tym, że w większości banków przelew natychmiastowy jest dodatkowo płatny (najczęściej około 5 zł).
Alternatywą jest przelew BLIK na telefon. Również jest księgowany natychmiastowo. Na dodatek nie jest potrzebny numer rachunku odbiorcy: wystarczy numer telefonu, imię i nazwisko.