
Źródło: Pavel Danilyuk / Pexels
Masz nowy telefon i chcesz wiedzieć, jak płacić NFC? W tym artykule odpowiemy na pytania co to jest NFC, jak działa, jak używać tej funkcji i czy ona różni się od znanego bluetootha. Ta technologia w telefonach znana jest już od ponad 10 lat i warto poznać ją bliżej. Wbrew powszechnym obawom to bezpieczny sposób na szybkie opłacenie zakupów w sklepie. Zapraszamy do bliższego poznania technologii NFC. Tutaj dowiesz się jak i gdzie możesz wykorzystać tę technologię w codziennym życiu.
Co to jest NFC?
Skrót NFC pochodzi z angielskich słów Near Field Communication, co można wprost przetłumaczyć na komunikację bliskiego zasięgu. Polega na tym, że urządzenia ze wbudowaną funkcją NFC szybko się łączą ze sobą po zbliżeniu ich na odpowiednią, bliską odległość. Aby połączenie NFC było aktywowane, potrzebne jest zbliżenie urządzeń na dystans maksymalnie 20 cm. Zaletą tej technologii zbliżeniowej jest to, że nie trzeba nic aktywować, żeby doszło do wymiany danych pomiędzy urządzeniami. Połączenie aktywuje się automatycznie pomiędzy dwoma urządzeniami, kiedy znajdą się wystarczająco blisko siebie.
Jak działa NFC?
NFC wykorzystuje indukcje pola magnetycznego, żeby moduł mógł poprzez anteny aktywować chipy w obu urządzeniach. W praktyce NFC działa dopiero po zbliżeniu na kilka centymetrów. Z tego względu ta technologia jest uważana za jedną z bezpiecznych. Poza tym w przypadku telefonów z NFC można każdą transakcję dodatkowo zabezpieczyć, nadając kod PIN, skanowanie linii papilarnych lub rozpoznawanie twarzy.
Warto wiedzieć, że w przypadku NFC urządzenia mogą się ze sobą łączyć na 2 sposoby:
- aktywnie — w tym przypadku oba urządzenia mają własne zasilanie.
- pasywnie — tylko urządzenie, które chce się połączyć, ma własne zasilanie, natomiast docelowe aktywuje się na podstawie energii pobranej z urządzenia aktywnego.
Pierwszy raz NFC w telefonie pojawiło się w Nokii 6131 w 2007 roku. Choć początki powstania tej technologii sięgają już 1983 roku, kiedy została opatentowana technologia RFID, która przesyła dane poprzez fale radiowe.
Czy płatności NFC są bezpieczne?
Niektórzy nadal mogą się obawiać, że płatności z wykorzystaniem NFC nie są bezpieczne. Jednak tak naprawdę ta technologia jest bezpieczniejsza niż korzystanie z płatności kartą debetową. Głównie dlatego, żeby pobrać pieniądze z twojego konta, to twój telefon musi być odblokowany, a inne urządzenie powinno znaleźć się w niewielkiej odległości od smartfona. Poza tym, żeby płacić zbliżeniowo, potrzebna jest zainstalowana aplikacja mobilna banku, a w przypadku większych kwot wpisanie kodu PIN. Dlatego złodziejom dużo trudniej połączyć się z twoim telefonem niż kartą płatniczą.
Jak włączyć NFC w telefonie?
Aby włączyć funkcję NFC na swoim telefonie, wystarczy tylko kilka kroków. Postępuj zgodnie z nimi, żeby szybko uruchomić płatności mobilne na swoim telefonie. Poszczególne nazwy mogą się różnić od tego, jaki masz telefon i jaki system operacyjny (Android czy iOS). Jednak w każdym telefonie NFC znajduje się w tym samym miejscu.
- Po pierwsze otwórz na swoim smartfonie sekcję ustawień. Jest ona zwykle oznaczona symbolem koła zębatego.
- Po drugie przejdź do zakładki Połączenia lub Sieć i połączenia.
- W tej zakładce znajdziesz funkcję pod nazwą NFC lub Near Field Communication.
- Gdy otworzysz ustawienia, to wystarczy włączyć tę funkcję za pomocą przełącznika włącz/wyłącz.
- Ostatnim krokiem jest włączenie płatności NFC w twoim banku. Uruchomienie tej funkcji znajdziesz w sekcji Płatności — Płatności zbliżeniowe.
To wszystko! Choć możesz też przyspieszyć włączenie zbliżeniowych płatności na telefonie. Jak to zrobić? Kiedy otworzysz ustawienia na swoim smartfonie, to w wyszukiwarce wpisz NFC. W ten sposób od razu przejdziesz do interesującej Cię sekcji bez poszukiwania odpowiedniej zakładki połączeń.
W naszym rankingu kont osobistych sprawdzisz, jaki bank obsługuje płatności NFC i inne płatności zbliżeniowe.
Inne zastosowania NFC
Technologia ta to nie tylko szybkie płatności mobilne. Dzięki NFC możesz przesyłać dane, pliki, słuchać muzyki, albo otworzyć drzwi. Pozwala bezprzewodowo łączyć się z innymi urządzeniami bez użycia Wi-Fi. Jednak dużą wadą łączności w ten sposób jest to, że przesyłanie danych odbywa się wolno, wysyłane dane powinny być małej wielkości, a same urządzenia muszą być bardzo blisko siebie. Wykorzystanie łączności poprzez fale radiowe mają np. czytniki przy drzwiach, które otwierasz za pomocą specjalnie zaprogramowanej karty wejściowej. Z tym rozwiązaniem często spotykasz się w biurowcach.
Wysyłanie plików i słuchanie muzyki
NFC umożliwia szybkie parowanie twojego telefonu z takimi urządzeniami jak głośniki, słuchawki, laptopy, lodówki i inne. Wszędzie tam, gdzie sprzęt może być sterowany smartfonem lub za pomocą NFC przesyłać pliki, dane lub zdjęcia. Takie rozwiązanie pozwala np. szybko sparować telefon z głośnikiem, natomiast później połączenie jest podtrzymywane przez domową sieć Wi-Fi albo bluetooth. Aby sparować urządzenia NFC, wystarczy zbliżyć je do siebie w oznaczonym miejscu.
Szybka weryfikacja
Szybka weryfikacja przy pomocy NFC znajduje zastosowanie w otwieraniu drzwi do biur, domów czy samochodów. Takim kluczem nie musi być karta, a np. twój telefon, który ją zastąpi. Poza tym przy użyciu NFC można zapewnić większe bezpieczeństwo przesyłania danych. Dlatego możesz się z nim spotkać przy logowaniu do komputera (zamiast tradycyjnego hasła do konta), czy przesyłaniu albo odczytywaniu dokumentów np. przy pomocy e-dowodu osobistego.
Jakie urządzenia mają wbudowany moduł NFC?
Technologia NFC nie jest zarezerwowana tylko dla posiadaczy nowoczesnych smartfonów. Możesz dokonywać płatności zbliżeniowych również smartwatchem albo opaską sportową, które również korzystają z NFC. Dzięki temu możesz płacić za zakupy bez karty płatniczej nawet po treningu, gdzie zabranie ze sobą portfela byłoby niepotrzebnym obciążeniem. Poza tym tę technologię spotkać możesz również w komputerach, drzwiach, bramach, czy nawet samochodach.

Ivan Samkov / Pexels
Czym się różni komunikacja NFC od bluetooth?
Pomiędzy NFC a bluetooth są dwie zasadnicze różnice:
- Szybkość połączenia ze sobą urządzeń.
- Odległość, na jaką urządzenia mogą się parować ze sobą.
W przypadku bluetooth potrzebne jest, żeby oba urządzenia były aktywne, żeby się połączyć ze sobą. Niestety proces ten jest o wiele dłuższy niż parowanie przez NFC. Natomiast bluetooth działa na większych odległościach. Wystarczy, że osoba, do której chcesz przesłać zdjęcie, jest w tym samym pomieszczeniu, żeby to zrobić. Kwestia odległości dla jednych jest wadą, a dla innych zaletą. Jednak szybkość przesyłania oraz odległość sprawia, że bluetooth lepiej się sprawdza do przesyłania dużych plików pomiędzy telefonami i jest wykorzystywany m.in. w głośnikach i słuchawkach.
NFC nie wymaga ręcznego parowania. Wystarczy zbliżyć do siebie urządzenia, żeby się ze sobą połączyły. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie i dlatego lepiej sprawdza się do płatności mobilnych. Nie musisz logować się do aplikacji banku. Włączasz telefon, przykładasz go do terminala i zakupy są opłacone. Ciężko sobie wyobrazić, że w sklepie parujesz telefon z terminalem, żeby zapłacić za zakupy.
Podsumowując, jeżeli chcesz szybko komuś wysłać wizytówkę albo kontakt to szybciej zrobisz to przy połączeniu NFC. Natomiast, jeżeli masz do wysłania zdjęcie, plik mp3 albo PDF, to skorzystaj z bluetooth. Parowanie będzie dłużej trwało, ale samo wysłanie pliku będzie o wiele szybsze.
FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jak sprawdzić, czy mam NFC w telefonie?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy smartfon posiada NFC, jest przejście do ustawień telefonu i tam w pasku wyszukiwarki wpisać hasło "NFC". Jeżeli twój telefon posiada moduł NFC, to od razu zobaczysz w wynikach wyszukiwania odpowiednią opcję. W przypadku iPhone'ów sprawa jest ułatwiona. Każdy model iPhone od 6 i 6 Plus jest wyposażony w technologię NFC.
Czy da się płacić telefonem bez NFC?
Nie musisz posiadać modułu NFC w telefonie, żeby korzystać z płatności zbliżeniowych smartfonem. W tym celu zainstaluj na swoim smartfonie aplikację Google Pay lub Apple Pay. Dodaj swoją kartę kredytową lub debetową do aplikacji. Kiedy poprawnie dodasz swoją kartę, to od razu możesz korzystać z płatności swoim telefonem. Jedyny minus jest taki, że twój bank musi mieć w ofercie płatności z wykorzystaniem aplikacji mobilnych Google lub Apple.
Jak korzystać z płatności zbliżeniowych smartfonem z NFC?
Samo korzystanie z płatności telefonem nie jest skomplikowanie. Wystarczy, że do terminala płatniczego zbliżysz odblokowany telefon z włączoną funkcją NFC. Dużą zaletą płatności telefonem jest to, że nie musisz mieć połączenia z internetem. W zupełności wystarcza skonfigurowanie NFC z twoim kontem bankowym, żeby płacić w ten sposób.