RUB Kurs rubla rosyjskiego, aktualna cena forex, kalkulator

KANTOR Z RUB Bezpieczne połączenie SSL
ZNAJDŹ NAJTANIEJ Bezpieczne połączenie SSL
HANDLUJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL

Przelicznik - kalkulator rubla do złotówkiRubel rosyjski, nazywany po prostu rublem, jest podstawową, oficjalną jednostką monetarną używaną w Rosji. Można się nim posługiwać również w republikach Abchazji i Osetii Południowej. Na Białorusi i Naddniestrzu także w użyciu jest rubel w odpowiedniej odmianie - rubel białoruski i naddniestrzański.

Rubel dzieli się na 100 kopiejek, a do jego oznaczania wykorzystuje się symbol ₽.Nazwa waluty pochodzi od rosyjskiego czasownika „rubit”, co oznacza odcinać i wzięła się od sztuki srebra. Już w średniowieczu, od XIII wieku w Nowogrodzie Wielkim rubel był jednostką monetarną i odpowiednikiem grzywny srebra, emitowanych pod postacią srebrnych sztabek. Odpowiadał 200 diengom. W kolejnych latach, aż do 1534 roku nadal miał taką samą wartość i stał się jednostką obrachunkową. Następnie odpowiadał 100 kopiejkom, a w 1654 roku Aleksy I Romanow wybił monetę talarową o wartości 1 rubla.

Po reformie pieniężnej Piotra Wielkiego moneta ta pojawiła się na stałe w obiegu.  W okresie I wojny światowej rubla wykorzystywano w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Harbiniem na Łotwie, w Republice Dalekiego Wschodu oraz w Turkiestanie. Od 1922 roku w Związku Radzieckim wykorzystywano rubel radziecki (SUR), a w 1964 roku wprowadzono rubel transferowy, będący walutą rozliczeniową między krajami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej.

Do 29 czerwca 2006 roku kurs rubla rosyjskiego był ustalany odgórnie przez Centralny Bank Rosji, natomiast później został on uwolniony. Od lipca 2006 roku kurs rubla ustala rynek, a średni kurs na 31 marca 2016 roku wynosi 1 RUB = 0,0555 zł.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!
Flaga Europy
Porówynwarka kantorówSprawdź