Bezpieczne formy inwestycji

Data dodania: 12 listopada 2024 r. / Aktualizacja: 13 marca 2025 r.
Bezpieczne formy inwestycji wykresBezpieczne formy inwestycji
Źródło: Monstera Production / Pexels

Nieważne czy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym, inflacją czy gospodarka jest stabilna. W każdym przypadku, gdy posiadasz oszczędności, to potrzebne są bezpieczne formy inwestycji. Dlatego w tym artykule pokażemy Ci, w co możesz inwestować, ale nie ma co ukrywać, nie ma w 100% bezpiecznych inwestycji. Jednak mimo to warto inwestować i pomnażać swoje pieniądze. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby Twoje pieniądze nie traciły na wartości.

Co to są bezpieczne inwestycje?

Choć każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, to bezpieczne inwestycje charakteryzują się niskim ryzykiem straty. Dzięki temu możesz przeznaczyć kwotę, która nie naruszy Twojej finansowej poduszki bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie. Pozwoli chronić Twoje oszczędności przed utratą wartości i osiągać stabilny zysk.

Bezpieczne inwestowanie pieniędzy pozwala dokładnie ocenić stopę zwrotu z inwestycji. Najczęściej niska stopa zwrotu oznacza inwestycje o niskim stopniu ryzyka.

Dlatego poznanie sposobów na bezpieczne inwestycje jest ważnym wyborem dla początkujących inwestorów. W ten sposób mogą się uczyć, poznawać rynek, a z czasem pozwolić sobie na większe ryzyko, czyli większe zyski.

Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego.
- Warren Edward Buffett, The Essays of Warren Buffett : Lessons for Corporate America

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – pewny niski zysk

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe to jedne z bezpieczniejszych sposobów na przechowywanie oszczędności. Oba te produkty bankowe oferują klientom zysk w postaci oprocentowania. Zwrot nie jest duży, ale daje możliwość pomnożenia kapitału. Dodatkowo zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe mają dodatkowy atut w postaci ochrony kapitału do 100 tys. euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Dzięki temu możesz odzyskać oszczędności, kiedy Twój bank ogłosi upadłość.

Ta metoda oszczędzania jest dobra dla osób, którym zależy na spokoju i chcą uniknąć np. ciągłego obserwowania zmienności na giełdzie. Lokaty pozwalają wpłacić kwotę na określony czas np. 6 miesięcy. W tym czasie nie wpłacasz ani nie wypłacasz pieniędzy, żeby otrzymać zwrot całego kapitału wraz z odsetkami.

Natomiast konto oszczędnościowe to bardziej elastyczna forma przechowywania pieniędzy. Pozwalają one wpłacać i wypłacać środki na bieżąco. Jednak najczęściej tylko pierwsza wypłata z konta jest darmowa. Mają też niższe oprocentowanie w porównaniu do lokat.

Oprocentowanie obu tych produktów zależy od wysokości stóp procentowych ogłaszanych przez NBP.

Warto zauważyć, że w przypadku produktów bankowych możesz dodatkowo zarobić na promocjach bankowych dla nowych klientów. Takie okazje najczęściej pozwalają znaleźć wyższe oprocentowanie, czy dostać dodatkową gotówkę za otworzenie konta bankowego.

Obligacje skarbowe dla każdego inwestora

Obligacje skarbowe swym działaniem przypominają lokaty. Tylko że w tym przypadku pożyczasz pieniądze państwu. To jedne z bezpieczniejszych instrumentów finansowych z tego względu, że ryzyko upadku i niewypłacalności całego kraju jest niskie.

Obligacje skarbowe mają wyższe oprocentowanie, niż oferują banki. Znajdziesz różne typy papierów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa. Różnią się od siebie długością horyzontu inwestycyjnego. Niektóre obligacje są indeksowane inflacją, czyli odsetki będą powiększone o wysokość inflacji.

Wyższy dochód wiąże się z tym, że jest to inwestycja długoterminowa. Co oznacza, że nie jest to forma inwestycji dla osób, które chcą mieć łatwy dostęp do swoich oszczędności. Najkrótszy termin wykupu to 3 miesiące, a najdłuższy 12 lat. Aktualną ofertę Ministerstwa Finansów znajdziesz tutaj.

Złoto jako bezpieczna przystań

Złoto od wielu lat jest uznawane za bezpieczną przystań w czasach kryzysów finansowych i wysokiej inflacji. Co prawda nie przynosi dochodu pasywnego, ale jego wartość w długim okresie wzrasta. Poza tym nie ma ryzyka utraty całości kapitału, ponieważ kupujesz fizyczny towar, a nie papier i zawsze znajdzie się chętny kupiec. Choć możesz też zainwestować w złoto papierowe, kupując np. jednostki uczestnictwa w funduszach skupionych na złocie lub bezpośrednio w akcje np. firm wydobywczych. Jednak ta forma inwestycji wiąże się z pewnym ryzykiem.

Często pierwsze kroki inwestowania w złoto zaczynają się od kupienia fizycznego złota w postaci sztabek lub monet bulionowych. Sprawdzonymi sprzedawcami są mennice, które w swojej ofercie mają złote produkty o różnej wadze. Im wyższa waga, tym więcej kapitału możesz umieścić w pojedynczej monecie lub sztabce złota. Jednak ta forma inwestowania wiąże się problemami związanymi z bezpiecznym przechowywaniem, które może generować dodatkowe koszty.

złote monety bulionowe i sztabki złota

Zlaťáky.cz / Pexels

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Kiedy masz do dyspozycji duży kapitał początkowy, to możesz rozważyć inwestycję w nieruchomości. Ten rodzaj inwestowania jest uważany za bezpieczny, ponieważ wartość nieruchomości jest stabilna, a z czasem i wzrasta. Co więcej, jeżeli zdecydujesz się na mieszkanie na wynajem, to dodatkowo możesz mieć stały, pasywny dochód w postaci czynszu.

Inwestowanie w nieruchomości wymaga znajomości rynku i poświęcenia czasu na zajęcie się sprawami administracyjnymi. Jednak długoterminowo może przynieść o wiele większy zysk niż inne inwestycje kapitałowe.

Długoterminowe inwestowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne i ETF-y

Jeżeli zależy Ci na większym zysku, ale nie znasz się i boisz się inwestować na giełdzie, to dobrym wyborem będą fundusze inwestycyjne. W ten sposób możesz skorzystać z wiedzy doświadczonych profesjonalistów, którzy tworzą strategie inwestycyjne i dobierają odpowiednie aktywa, żeby zdywersyfikować portfel.

Co więcej, możesz wybrać czy chcesz zainwestować w jednostki bezpieczniejszego funduszu opartego na obligacjach, czy bardziej ryzykownego, który zajmuje się inwestowaniem w akcje spółek notowanych na giełdzie.

Ten sposób inwestowania jest dobry dla osób nastawionych na większe zyski z rynku akcji w długim okresie. Przy okazji ten sposób pozwala uniknąć większego ryzyka.

Korzyści z otworzenia kont emerytalnych IKE i IKZE

Stosunkowo bezpieczną inwestycją są dobrowolne konta emerytalne takie jak IKE i IKZE. Dodatkowo oferują korzyści podatkowe, jeżeli z wypłatą środków poczekasz do emerytury.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) pozwala uniknąć opłacenia podatku od zysków kapitałowych. Odkładane pieniądze mogą być pomnażane przez kupowanie obligacji, akcji czy funduszy.

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) pozwala odliczyć wpłaty na konto z podstawy opodatkowania. Dzięki temu od razu zyskujesz, płacąc niższe podatki. Przy wypłacie pieniędzy na emeryturę opłacasz niższy zryczałtowany podatek w wysokości 10%, zamiast 19% podatku Belki.

Chcesz porównać oba te konta? Zajrzyj do naszego artykułu IKE czy IKZE?

Dlaczego dywersyfikacja pozwala na bezpieczne inwestowanie?

Dywersyfikacja portfela polega na rozproszeniu kapitału pomiędzy różne klasy aktywów. Na przykład inwestujesz równocześnie w złoto, akcje czy obligacje. W ten sposób zmniejszasz poziom ryzyka straty w portfelu inwestycyjnym. Na przykład, jeżeli wartość wykupionych przez Ciebie akcji spada, to ta strata jest równoważona zyskiem na wzroście kursu złota.

Są różne rodzaje dywersyfikacji portfela według:

  • Kapitalizacji rynkowej – oznacza, że kupujesz akcje dużych, stabilnych spółek, których ceny charakteryzują się wolnym wzrostem i mniejszym załamaniem cenowym. Natomiast małe firmy mogą szybko upaść, ale mogą też szybko zwiększać swoją wartość, którą odzwierciedla gwałtowny wzrost cen papierów wartościowych.
  • Regionów świata – jeżeli inwestujesz w spółki albo indeksy giełdowe z różnych rejonów świata, to w ten sposób zabezpieczasz się na wypadek kryzysu gospodarczego. Tak jak w przypadku kapitalizacji rynkowej, tak i małe, dopiero rozwijające się gospodarki mają większy potencjał wzrostu, ale równie szybko mogą upaść. Dlatego możesz inwestować w spółki z USA i Europy oraz Ameryki Południowej.
  • Sektorów – podobna zasada jest w sektorach. Możemy wyróżnić stabilniejsze branże takie jak nieruchomości, czy wydobycie. Choć nawet takie sektory nie dają gwarancji stabilnego wzrostu, jak to miało miejsce w przypadku pęknięcia bańki nieruchomości, czy dotcomów w Stanach Zjednoczonych.

Jaka jest najbezpieczniejsza inwestycja?

Jako najbezpieczniejsze inwestycje możemy wskazać te instrumenty, które są oferowane przez Skarb Państwa i banki. Co prawda wzrost wartości takich aktywów jest niski, ale gwarantowany. To sposób na bezpieczne pomnożenie swoich pieniędzy dla każdego.

Do bezpiecznego inwestowania z pewnym zyskiem nie możemy zaliczyć akcji, złota, nieruchomości, czy nawet funduszy. Dlatego w tym przypadku tak ważne jest dywersyfikowanie potencjalnego ryzyka. Mimo to inwestor nie może być pewny, że jego pieniądze są odpowiednio zarządzane i wolne od ryzyka.

Czy istnieją inwestycje bez ryzyka?

Nie ma inwestycji wolnych od ryzyka, bo każdej formy inwestowania dotyka pewien stopień ryzyka. Zawsze istnieje szansa, że spółka czy bank upadnie, albo kraj dosięgnie kryzys gospodarczy. Choć w przypadku upadłości banku masz jeszcze gwarancję zwrotu środków z BFG. Natomiast obligacje czy nieruchomości podatne są na zmiany stóp procentowych. Dlatego tak ważne jest edukowanie siebie w zakresie podejmowania słusznych decyzji inwestycyjnych.

Pamiętaj, że inwestowanie wymaga czasu, a im dłuższa jest perspektywa, tym większa szansa na zysk. Natomiast świadomość ryzyka oraz umiejętność jego minimalizowania przyniesie sukces inwestorom z całego świata.

Podsumowując, nie znajdziesz w 100% bezpiecznych inwestycji. Mimo to znajdziesz produkty inwestycyjne, które to ryzyko mają znikome. Na początek warto skorzystać z produktów bankowych i obligacji skarbowych. Jeżeli zdecydujesz się na obligacje korporacyjne, złoto, czy nieruchomości, to pamiętaj o dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Wielu znanych inwestorów, takich jak Warren Buffet mawiają, że najlepszą inwestycją, jest inwestycja w siebie. Dlatego rozwijaj się, poszerzaj swoją wiedzę o inwestycjach i podejmuj świadome decyzje.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!