Obligacje korporacyjne – czym są i czy warto je kupić?

Data dodania: 29 listopada 2024 r. / Aktualizacja: 29 listopada 2024 r.
Obligacje korporacyjne czy warto obligacje korporacyjne czy warto
Źródło: Ideogram

Obligacje korporacyjne to instrumenty finansowe, które pozwalają firmom na pozyskiwanie kapitału od prywatnych inwestorów. Osoby, które kupują te papiery wartościowe, stają się wierzycielami przedsiębiorstwa. W ten sposób za pożyczone pieniądze dostają odsetki. W tym artykule dowiesz się, czy warto inwestować w obligacje korporacyjne, jakie mają wady i zalety oraz gdzie je możesz kupić.

Co to są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne, nazywane też firmowymi, to dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa. Dla firmy, która wprowadza do obiegu obligacje, to tak jakby wzięła pożyczkę od prywatnych inwestorów.

Oznacza to, że jeżeli zakupisz obligacje od przedsiębiorstwa, to tak jakbyś pożyczył tej firmie pieniądze na określony czas. W zamian za taką "pożyczkę" dostajesz regularnie odsetki oraz zwrot z inwestycji  wraz z terminem wykupu.

Obligacje korporacyjne różnią się od obligacji skarbowych ze względu na:

  • Emitenta – w obligacjach skarbowych emitentem jest skarb państwa, a w korporacyjnych przedsiębiorstwa.
  • Ryzyko – obligacje skarbu państwa są bezpieczniejsze, ponieważ jest mała szansa, że państwo stanie się niewypłacalne. Natomiast wraz z upadłością firmy, tracisz cały zainwestowany kapitał.
  • Wysokość oprocentowania – obligacje korporacyjne zazwyczaj oferują wyższe oprocentowanie, ponieważ w ten sposób rekompensują wyższe ryzyko.
  • Gwarancje i regulacje – obligacje skarbowe podlegają regulacjom prawnym, a co za tym idzie, inwestor dostaje gwarancję wypłacalności środków, czego nie ma w przypadku obligacji korporacyjnych.

Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Zainwestowanie w obligacje korporacyjne może być opłacalne dużo bardziej niż w bezpieczne obligacje skarbowe czy lokaty bankowe. Jednak inwestor musi mieć świadomość większego ryzyka. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupieniu obligacji korporacyjnych należy przeanalizować emitenta obligacji i jego sytuację finansową.

Nie należy całych wolnych środków przeznaczać na obligacje firmowe jednej firmy. Lepiej zdywersyfikować ryzyko i rozłożyć inwestycję na kilka spółek, a najlepiej na różne instrumenty finansowe.

Jeżeli zależy Ci na większym bezpieczeństwie, to możesz skorzystać z funduszów inwestycyjnych. W ten sposób poziom ryzyka dopasuje fundusz. Przy czym to rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Rodzaje obligacji korporacyjnych

Istnieje wiele rodzajów obligacji korporacyjnych. Różnią się one m.in. ze względu na oprocentowanie, zabezpieczenie, czy długością okresu inwestycji. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić:

  • obligacje ze stałym oprocentowaniem – mają tę samą wysokość oprocentowania przez cały okres trwania instrumentu,
  • obligacje ze zmiennym oprocentowaniem – ich oprocentowanie może się zmieniać np. ze względu na zmiany stóp procentowych,
  • obligacje krótkoterminowe,
  • obligacje długoterminowe,
  • obligacje indeksowane – ich wartość i oprocentowanie zależą od wskaźnika inflacji,
  • zabezpieczone obligacje – zwrot kapitału dla inwestorów jest zabezpieczony przez wskazany majątek firmy,
  • obligacje niezabezpieczone – nie mają żadnych dodatkowych zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności przedsiębiorstwa.

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych

Obligacje korporacyjne charakteryzują się tym, że mają wyższe oprocentowanie niż obligacje skarbowe. Przy czym ich konkretna wysokość zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim wyróżniamy obligacje ze stałym oprocentowaniem oraz ze zmiennym. Te drugie najczęściej wykorzystują WIBOR 3M lub WIBOR 6M.

Poza tym na wysokość oprocentowania wpływają:

  • Ryzyko kredytowe, na które wpływa sytuacja przedsiębiorstwa, jego pozycja na rynku, czy wyniki finansowe.
  • Termin wykupu, im jest dłuższy, tym oprocentowanie będzie wyższe.
  • Zabezpieczenie, jeżeli jest, to procent będzie niższy, ze względu na mniejsze ryzyko.
  • Ryzyko płynności. Płynność obligacji jest większa, jeżeli firma zdecyduje się na wprowadzenie papierów na Catalyst. Jest to rynek dłużnych papierów wartościowych w ramach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Znajdziesz tam obligacje korporacyjne i jednostek samorządu terytorialnego.

Gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Obligacje firm możesz kupić na rynku wtórnym. To najprostsza opcja, bo jest łatwo dostępna. Jako że Catalyst jest częścią GPW, to wystarczy, że masz rachunek maklerski. Możesz też skorzystać z pomocy Autoryzowanego Doradcy Catalyst. Choć najczęściej zajmują się oni obsługą spółek, które chcą zacząć emitować obligacje.

Inną opcją, ale droższą jest kupowanie obligacji za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego. Jest to o tyle wygodna opcja, że to fundusz zajmuje się całym procesem inwestowania. Jednak wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Istnieje też opcja inwestowania na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od emitenta. Jednak najczęściej pierwsza emisja obligacji korporacyjnych jest ofertą niepubliczną i skierowaną do małego grona inwestorów.

Wady i zalety obligacji korporacyjnych

Jeżeli chcesz pozyskać obligacje korporacyjne, to zapoznaj się z wadami i zaletami takich inwestycji. Nie każdy inwestor może sobie pozwolić na zakup ryzykownych obligacji. Choć wraz z wyższym ryzykiem wiąże się też wyższa rentowność.

Zalety

  • Wyższe oprocentowanie w porównaniu ze skarbowymi obligacjami.
  • Obligacje firmowe możesz odsprzedać przed terminem wykupu.
  • Możliwość dywersyfikacji portfela, dzięki kupowaniu obligacji firm z różnych branż.

Wady

  • Wysokie ryzyko niewypłacalności firmy i utraty zainwestowanego kapitału.
  • Brak gwarancji wypłaty środków, jak to jest w przypadku obligacji skarbowych.
  • Utrata wartości dłużnych papierów w przypadku zmiany stóp procentowych.
  • Odsetki z obligacji są w pełni opodatkowane i potrącane przed wypłatą.

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne

Obligacje emitowane przez firmy wiążą się z dużym ryzykiem. Dlatego przed kupieniem dłużnych papierów wartościowych zalecamy dokładną analizę przedsiębiorstwa, zwłaszcza pod kątem jego sytuacji finansowej. Lepiej też unikać kupowania wielu obligacji tej samej firmy. Lepiej zdywersyfikować ryzyko i wybrać obligacje kilku różnych przedsiębiorstw.

Obligacje korporacyjne wiążą się z takimi ryzykami jak:

  • ryzyko kredytowe, kiedy emitent nie ma możliwości wypłaty odsetek;
  • ryzyko likwidacji firmy i utraty przez inwestora kapitału;
  • ryzyko podatkowe, które wpływa na ostateczną wysokość zysku z inwestycji;
  • ryzyko walutowe, kiedy obligacje są w innej walucie.

Sprawdź kursy w kantorach internetowych i znajdź najlepszą ofertę!

Obligacje korporacyjne stają się coraz popularniejsze wśród inwestorów, dlatego tak ważne jest poznanie wszystkich ryzyk inwestycyjnych, jakie wiążą się z inwestowaniem na rynku obligacji korporacyjnych. Może to być atrakcyjna opcja na większy zysk, ale trzeba dobrze poznać sytuację finansową emitenta i profil działalności firmy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!