Poradnik o złocie inwestycyjnym. Jak kupić złoto ( złote monety bulionowe i sztabki) oraz gdzie najlepiej sprzedać złoto inwestycyjne?

Data dodania: 26 marca 2024 r. / Aktualizacja: 12 kwietnia 2024 r.
Złoto inwestycyjne - jak kupić i sprzedać zloto-inwestycyjne-jak-kupic-i-sprzedac
Źródło: Copilot

Złoto znane jest ludzkości od tysiącleci.

Było przyczyną niezliczonych wojen. Dzięki temu metalowi szlachetnemu powstawały imperia i również przez nie upadały. Rozpala wyobraźnie także i dzisiaj: większość z nas, oglądając Indianę Jonesa, marzy o odkryciu drogocennego skarbu. 

Niemal każdy posiada w domu coś ze złota, zazwyczaj w formie biżuterii. Ale złoto można kupić także w postaci inwestycyjnej, na przykład złotych monet bulionowych czy sztabek. 

Dzisiaj sprawdzimy, jak kupić złoto inwestycyjne, czy inwestowanie w złoto się opłaca i jak najkorzystniej sprzedać złoto?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Inwestycje w złoto fizyczne nie należą do takich, które przyniosą Ci szybki i duży zysk. Jest to raczej inwestycja długoterminowa.

 • Złoto traktowane jest jako bezpieczna przystań w czasach niepokoju, np. wojen, kryzysów ekonomicznych, pandemii. W momencie, gdy inne formy inwestowania zawodzą (np. giełda), inwestorzy chętnie kierują się na rynek złota, traktując go jako pewną ochronę wartości aktywów przed gwałtownymi spadkami.
 • Złoto fizyczne możesz zabrać ze sobą wszędzie, niezależnie od tego, co się dzieje. Rozważmy taki przykład: w Polsce wybucha wojna. W tym przypadku złotówka gwałtownie straci na wartości, a większość osób będzie starać się opuścić kraj. Banki być może będą działały normalnie, a być może nastąpi totalny paraliż i Twoje oszczędności staną się niedostępne. Osoba zapobiegawcza, która ulokowała swoje oszczędności w złocie, po prostu pakuje je do kieszeni i wyjeżdża. Za granicą bez problemu w razie potrzeby sprzeda złoto po dobrej cenie.
 • Możesz z łatwością przekazać je w spadku czy w prezencie (np. dla dziecka po osiągnięciu pełnoletności).
 • Nie obawiasz się, że giełda, broker czy inny podmiot inwestycyjny upadnie, ponieważ masz swoje złoto przy sobie.
 • W długim okresie (co najmniej kilka-kilkanaście, a najlepiej kilkadziesiąt lat) cena złota z ogromnym prawdopodobieństwem wzrośnie. 
 • Złota nie można dodrukować, a jego zasoby są ograniczone. Dlatego też na złocie nie będzie inflacji, jak ma to miejsce w przypadku walut FIAT, nawet tych najpotężniejszych (USD, EUR). 
 • Żaden kraj nie ma bezpośredniego wpływu na cenę złota. 
 • Duża płynność złota. W każdym momencie bez większego problemu możesz sprzedać swoje złoto, czy to w kraju, czy za granicą. Inwestując w nieruchomości, nie uda Ci się tego zrobić od ręki.

Czy inwestycja w złoto jest opłacalna?

W długim okresie zdecydowanie tak. Ale nie możesz się nastawiać na zyski rzędu kilkuset procent. Złoto, tak jak wszystkie aktywa, ma swoje wzloty i nie upadki, ale korekty. Kupując je na okres np. 1 roku, ryzykujesz, że kupisz po wyższej cenie, po czym nastąpi dłuższa korekta i będziesz musiał sprzedać taniej. 

Popatrzmy na trzy różne przypadki.

Inwestowanie w złoto - 10 lat

Kurs złota w ciągu ostatnich 10 lat, źródło: www.pl.tradingview.com

Jeśli ktoś zainwestował w złoto 10 lat temu, w lutym 2014 roku i trzymał swoje złoto do tej pory, to sprzedając je na szczycie w grudniu 2023 roku, zarobił niecałe 60%. Czy to dużo? Średnioroczna stopa zwrotu z takiej inwestycji to 6%, więc wcale nie za wiele. W dużo gorszej sytuacji znaleźli się inwestorzy, którzy musieli sprzedać swoje złoto wcześniej np. w 2016 roku. Dla nich inwestycja w złoto zamknęła się ze stratą. 

Inwestowanie w złoto - 5 lat

Kurs złota w okresie 5 lat, źródło: www.pl.tradingview.pl

W dużo lepszej sytuacji znalazły się osoby, które kupiły złoto 5 lat temu i sprzedały je na szczycie 2023 r. Dla nich 5-letnia stopa zwrotu to około 65%, co daje 13% rocznie. Naszym zdaniem taką inwestycję można zaliczyć do udanych.

Inwestowanie w złoto - 1 rok

Kurs złota w okresie 1 roku, źródło: www.pl.tradingview.com

Inwestorzy kupujący złoto rok temu i którzy trzymają swoje złoto, mają teoretyczny zysk w okolicach 11%. Ale już ci, którzy się pokusili o zakupy na szczycie w 2022 r. i nie zakończyli inwestycji, są obecnie na minusie.

Wnioski:

Inwestowanie w złoto niesie ze sobą ryzyko tak jak wszystkie formy inwestowania. Ponieważ wahania kursu złota są mniejsze, mniejsze jest także ryzyko straty. Ale nie należy podchodzić do zakupu złota tylko z taką myślą, że na 100% zarobisz.

Owszem, jeśli masz możliwość przechowywać swoje złoto w nieskończoność, to nie ma opcji, by wartość złota spadła do zera. Nie, kurs złota w długim okresie będzie rósł, ponieważ jego zasoby są ograniczone, a chętnych wielu. Dlatego świetnym pomysłem jest zakup złota inwestycyjnego z myślą o przyszłych pokoleniach, np. dzieciom po urodzeniu. Zanim dorosną na tyle, by móc dysponować swoim majątkiem, cena złota po prostu musi wzrosnąć. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie złota, czyli próby złota i uncje

Próby złota i karaty:

Próba złota określa, ile jest czystego złota w danym wyrobie. Równie popularne jest wyrażanie ilości złota w karatach. Bez wiedzy o próbach złota nie ma co marzyć o rozpoczęciu inwestowania w ten kruszec. 

1 karat = 1/24 zawartości złota w danym wyrobie.

Czyli 24 karaty to 100% złota w złocie, a 1 karat to 1/24 złota w złocie. 

 1. Próba 1000, 24 karaty. W rzeczywistości jest to próba 999,9. Jest to niemal idealnie czyste złoto. Urzędy probiercze stosują nazwę próba 0. To złoto nie jest wykorzystywane w jubilerstwie (nie nadaje się do tego), ale jest to bardzo pożądany stop inwestycyjny.
 2. Próba 960, czyli 96% czystego złota. Zwana także próbą 1. Także nie znajduje zastosowania w przemyśle jubilerskim.
 3. Próba 958, 23 karaty. 
 4. Próba 916, 22 karaty.
 5. Próba 750, 18 karatów. Inaczej próba 2.
 6. Próba 585, 14 karatów, zwana również próbą 3. Jest to najpopularniejszy w Polsce stop, używany do produkcji biżuterii.
 7. Próba 500 (4), 12 karatów. 50% złota i 50% innego metalu.
 8. Próba 417, złoto 10-karatowe.
 9. Próba 375 (5), 9 karatów.
 10. Próba 333 (6), 8 karatów.

Jak łatwo się domyślić, im wyższa próba i zawartość złota, tym jest ono droższe.

Uncje, czyli waga złota

Cenę złota na rynkach najczęściej podaje się w przeliczeniu na uncje (np. 8000 zł za 1 uncję).

Ile to jest 1 uncja złota?

Są dwa rodzaje uncji:

 • uncja międzynarodowa. Jest równa 28,3 gramy.
 • uncja trojańska, zwana także jubilerską lub aptekarską. To właśnie ta waga jest stosowana w handlu złotem. 1 uncja trojańska = 31,1035 gramów.

Oznaczeniem uncji jest skrót OZ. Jeśli widzisz na produkcie oznaczenie 1 OZ, oznacza to, że jego waga wynosi 31,1 g.

 Złoto inwestycyjne — sztabki i monety

1. Złote monety bulionowe

Najbardziej popularna forma złota inwestycyjnego. Monety mają różne wagi, a co za tym idzie — ceny. Dlatego też są dostępne dla szerokiego grona inwestorów indywidualnych, których nie stać na zakup sztabek. Najpopularniejsze wagi złotych monet bulionowych to: 1/25 OZ,  1/20 OZ, 1/10 OZ, 1/4 OZ, 1/2 OZ, 1 OZ.

Bardzo często monety bulionowe mają największą czystość złota, czyli próbę 999. 

Złote monety wybijane przez mennice państwowe. Ich wartość zależy przede wszystkim od aktualnej ceny złota na światowych rynkach. Wśród nich możesz znaleźć także złote monety okolicznościowe, których cena jest wyższa ze względu na wartość kolekcjonerską. 

W przeciwieństwie do złotych sztabek, monety bulionowe najczęściej nie mają żadnego opakowania (tzw. CertiPack). Mogą być sprzedawane ewentualnie w przeźroczystym kapslu na monety.

Monety bulionowe można bez problemu sprzedać w niemal każdym miejscu na ziemi. Dlatego też warto wybierać monety bite przez najlepsze i najbardziej rozpoznawalne mennice.

Z jakich mennic złote monety bulionowe warto zakupić?

Warto wybierać wyroby z mennic z akredytacją LBMA, czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców. Akredytacja ta jest najbardziej uznanym na świecie potwierdzeniem najwyższej jakości wyrobów. Co jest dość ważne dla inwestorów to to, że naszej narodowej Mennicy Polskiej nie ma na tej liście. Niemal wszystkie poniżej wymienione monety pochodzą z mennic z akredytywą LBMA. Wyjątkiem jest mennica austriacka. 

 • Złota moneta Krugerrand RPA z mennicy południowoafrykańskiej South African Mint.

Złota moneta Krugerrand awers i rewers

Najpopularniejsza na świecie moneta bulionowa, bita w RPA od 1967 roku. Nie ma wartości nominalnej. Jest to moneta 22-karatowa, próby 916, powstała w wyniku połączenia złota z miedzią. Znajdziesz ją w różnych wagach, np. 1/4 uncji, 1/2 czy 1 OZ.

 • Złota moneta Liść klonowy, Maple Leaf  z Kanady, mennica Royal Canadian Mint.

Złota moneta Maple Leaf awers i rewers

Moneta produkowana nieprzerwanie od 1979 roku. Bita z najczystszego, 24-karatowego złota próby 999,9. Jest to moneta z nominałem 50 dolarów kanadyjskich. Dostępna w różnych wagach (np. 1 OZ, 1/2, 1/4).

 • Złota moneta Orzeł amerykański American Eagle z USA, mennica United States Mint.

Złota moneta American Eagle awers i rewers

Moneta bita przez Amerykańską Mennicę Stanową od 1986 roku. Zawartość złota w American Eagle to 22 karaty, czyli próba 916. Pozostałe metale to srebro i miedź. Wartość nominalna monety to 50 dolarów amerykańskich. Moneta dostępna w różnych rozmiarach.

 • Złota moneta Britannia, mennica The Royal Mint.

Złota moneta Britannia awers i rewers

Produkowana od 1987 roku. Jest to najczystsze, 24-karatowe złoto próby 999,9. Nominał monety to 25 funtów brytyjskich. Dostępna w różnych rozmiarach.

 • Złota moneta Filharmonicy Wiedeńscy, Wiener Philharmoniker z Austrii, mennica Münze Österreich.

Złota moneta Filharmonicy wiedeńscy awers i rewers

Moneta pojawiła się w obiegu w roku 1989. Wykonana z najczystszego, 24-karatowego złota próby 999,9. Jej nominał to 10 euro. Dostępna w różnych rozmiarach. Określana jest jako najpiękniejsza moneta bulionowa na świecie.

 • Złota moneta Australijski kangur australijskiej mennicy Perth Mint.

Złota moneta Australijski kangur 2023 awers i rewers

Monety produkowane od 1987 roku, wykonane z czystego złota próby 999,9. Rewers monety co roku ulega zmianie, co dodaje monecie walorów kolekcjonerskich. Oprócz kangura można kupić także serię monet Australijski Emu, Australijski Koala czy też monety z 12 zwierzętami chińskiego kalendarza lunarnego (co roku wypuszczana jest moneta z wizerunkiem zwierzęcia, którego akurat wypada rok, np. 2022 - Rok Tygrysa, 2023 - Rok Królika, 2024 - Rok Smoka). 

Złote monety australijskie

2. Sztabki złota

Decydując się na inwestowanie w sztabki złota, należy przy ich zakupie wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Czystość złota, czyli próba. Większość sztabek złota produkowana jest z najczystszego złota próby 999,9.
 • Wielkość sztabki. Niektórzy będą woleli mieć jedną, dużą sztabkę, a inni preferują zakup kilku mniejszych, tak, aby w razie konieczności sprzedać tylko jedną lub część. Można kupić sztabki złota o wadze nawet 1 czy 2 gramy, które kosztują kilkaset złotych. Oprócz tego masz do wyboru oczywiście większe sztabki, o wadze 1 uncji, 50 g, 100 g, 250 g, 10 OZ, 500 g czy wreszcie 1 kg o wartości kilkuset tysięcy złotych. 

Sztabka złota 1 kg

 • Mennica. Najlepiej jest wybierać produkty uznanych na świecie mennic. Wybór sztabki z mennicy, która produkuje jedną z wcześniej wymienionych monet bulionowych, na pewno nie będzie złym wyborem. 
 • Sztabki złota - opakowanie. Nowe sztabki złota są pakowane w tzw. CertiPack/Certi Card.  Jest to przeźroczyste opakowanie z nazwą mennicy, próbą złota, wagą i z numerem seryjnym. Opakowanie spełnia dwie funkcje: chroni sztabkę oraz jest gwarancją oryginalności. Kupując złoto z mennicy czy od dealera, otrzymujemy oryginalnie zapakowane sztabki. Jednak nabywając je z rynku wtórnego, może się okazać, że sztabka jest rozpakowana. Wtedy raczej warto odpuścić taką transakcję.

Sztabka złota w CertiPack, mennica Perth Mint

Gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Wybór sprawdzonego miejsca na zakupy złota jest niebywale ważny. Nikt nie chce przecież paść ofiarą oszustwa. 

 • Bezpośrednio w mennicy producenta. Na przykład w naszej narodowej Mennicy Polskiej, która oferuje nie tylko monety i sztabki bite w Polsce, ale także prowadzi sprzedaż złota pochodzących z innych mennic. 
 • U dealera złota. Jednym z największych i najwiarygodniejszych w Polsce dealerów złota jest Mennica Skarbowa, która działa na podstawie wpisu do rejestru działalności kantorowej Narodowego Banku Polskiego w zakresie obrotu złotem dewizowym. Poza Mennicą Skarbową znajdziesz jeszcze wielu dużych dealerów złota inwestycyjnego, działających w Polsce, np. Goldenmark. Ważne, by przed dokonaniem transakcji sprawdzić dokładnie sklep. Na przykład znana firma jubilerska Apart także sprzedaje złote monety bulionowe i sztabki. 
 • W oddziale Narodowego Bank Polskiego. W NBP dostępne są tylko monety uncjowe "Bielik" emitowane przez NBP. Możesz je kupić w 4 rozmiarach: 1 OZ, 1/2 OZ, 1/4 OZ i 1/10 OZ. Próba złota 999,9.
 • Za pośrednictwem banku. W Polsce od jakiegoś czasu bank PKO BP oferuje swoim klientom możliwość zakupu złota inwestycyjnego przez aplikację mobilną banku. Można je nabyć także bezpośrednio w oddziale. Złoto pochodzi ze sprawdzonego źródła, czyli od Mennicy Polskiej.
 • Od osoby fizycznej. Złoto można kupić także na rynku wtórnym, chociażby poprzez serwis aukcyjny Allegro. Jednak do takich zakupów trzeba podchodzić bardzo, ale to bardzo ostrożnie, gdyż łatwo trafić na podróbkę. Im większa sztabka, tym ryzyko jest większe.  

Gdzie najtaniej kupić złoto?

Przeprowadźmy mały research. Założenie jest takie, że chcemy kupić 1-uncjową złotą monetę Liść Klonowy. Sprawdzimy, jak różnią się ceny ofertowe i gdzie najtaniej kupić tę monetę bulionową. Porównamy kilka najpopularniejszych sklepów i mennic.

 1. Mennica Polska - 8 675,00 zł
 2. Mennica Skarbowa - 8 364,00 zł
 3. www.wyrobymennicze.pl - 8 321,42 zł
 4. Mennica Apart.pl - 8 401,90 zł
 5. www.metalelokacyjne.pl - 8 321,42 zł
 6. Mennica Mazovia - 8 407,77 zł
 7. Goldenmark - 8 362,00 zł
 8. Mennica Silesia - 8.397,92
 9. Mennica24 - 7,925,49 zł
 10. www.mennicaeuropejska.pl -  8444,80 zł
 11. Allegro — najtańsza oferta

Gdzie najlepiej sprzedać złoto inwestycyjne?

Kiedyś w końcu nadejdzie moment na to, by spieniężyć swoją złotą inwestycję. Gdzie najlepiej sprzedać monety lub sztabki?

 • W Mennicy Polskiej. Nasza narodowa mennica nie tylko produkuje złote monety i sztabki, nie tylko sprzedaje złoto z innych mennic, ale także prowadzi skup złota. Ile można dostać za złoto od Mennicy Polskiej? Cena odkupienia wyliczana jest na podstawie ceny złota w Londynie (LBMA Gold Price, ogłaszany 2 razy dziennie w dni robocze), przeliczonej na złotówki po średnim kursie USD z tabeli NBP. Od tego należy jeszcze odjąć 2% i mamy kwotę, jaką otrzymamy za nasze złoto. Na stronie internetowej Mennicy Polskiej znajdziesz kalkulator, który pomoże Ci przeliczyć cenę złota przy sprzedaży. 

Cena złota w skupie Mennicy Polskiej

 • U dystrybutorów złota inwestycyjnego. Bardzo wielu dealerów złota oprócz sprzedaży prowadzi także skup złota. Na przykład Mennica Skarbowa prowadzi skup złota poprzez specjalną stronę: www.skup.zlota.pl Cena u dealerów bardzo często nie zależy tylko od wagi kruszcu: wybierasz na przykład, jaką monetę chcesz sprzedać i to od jej rodzaju zależy ostateczna wartość.
 • Sprzedaż złota inwestycyjnego na aukcji w sklepie internetowym, np. Allegro. Wcześniej mówiliśmy o tym, że złoto inwestycyjne można kupić, chociażby na Allegro. I w ten sam sposób możesz je sprzedać. Jeśli masz monetę, która oprócz wartości kruszcu przedstawia także wartość kolekcjonerską (np. była bita przez krótki czas i w niewielkiej liczbie egzemplarzy) to właśnie poprzez sprzedaż dla indywidualnego kolekcjonera masz szansę uzyskać najwyższą cenę.
 • U jubilera. Sporo jubilerów w każdym mieście prowadzi skup złota. Nie licz jednak na to, że dadzą Ci wysoką cenę. 
 • W lombardzie. Na pewno będzie najszybciej, ale też na pewno najmniej opłacalnie. 

Gdzie najdrożej sprzedać złoto?

Przeprowadzimy mały eksperyment i sprawdzimy, gdzie najkorzystniej moglibyśmy sprzedać naszą 1-uncjową monetę próby 999,9 Klonowy Liść.

 1. Mennica Polska - 7955,12 PLN
 2. Mennica Skarbowa - 8104,52 zł
 3. Mennica Apart - 8078,51 zł
 4. Mennica Mazovia - 8069,11 zł
 5. Mennica Silesia - 8.067,26
 6. www.skup-zlota24.pl - 7867,60 zł
 7. Jubiler — aktualna cena za 1 g złota próby 999 to 230 zł. Wychodzi 7153 zł. Oczywiście ceny będą się różnić w zależności od jubilera. 
 8. Allegro — tak samo, jak wyżej, najtańsza oferta to 8509 zł. Pytanie, czy znajdą się chętni na zakup po takiej cenie.
 9. Lombard - 7870,60 zł. Wzięliśmy jako przykład Lombard — Europa, ponieważ ma podane ceny na stronie internetowej. Jednak w większości lombardów cena będzie zdecydowanie niższa. 

Wnioski? Żeby najkorzystniej sprzedaż złoto inwestycyjne, warto porównać wcześniej wyceny z różnych mennic oraz od różnych pośredników w handlu złotem. Jak widać, w niektórych z nich wartość złota = obecny kurs złota na rynkach (oczywiście po odjęciu marży). W innych możesz sprzedać sztabkę złota czy monetę o wiele korzystniej.

Gdzie przechowywać złote sztabki i monety?

Sztabki czy monety można oczywiście przechowywać w domu. Jednak sam na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jest to najbezpieczniejsza opcja. W razie włamania możesz bezpowrotnie stracić swoją inwestycję. Dlatego w przypadku, gdy chcesz przechowywać złoto w domu, najlepiej będzie zainwestować w dobrej jakości sejf. Drobnych włamywaczy powinno to powstrzymać, a na szczęście ekipa z La casa de papel nie rabuje prywatnych domów :)  

Można także zlecić przechowywanie złota w formie sztabek i monet innym podmiotom. Zazwyczaj dealerzy złota inwestycyjnego oferują także (oczywiście odpłatnie) opcję depozytu. Na przykład Mennica Polska ma usługę przechowywania złota. Jej cena uzależniona jest od wagi kruszcu: do 1 kg jest to koszt 35 zł miesięcznie.

Niektóre banki oferują wynajęcie skrytki bankowej. Taką usługę znajdziesz w PKO BP, Pekao S.A. i Santander Bank Polska, ale nie we wszystkich oddziałach. Dostęp do skrytki masz w godzinach pracy banku. Ile kosztuje skrytka sejfowa? Na przykład w Pekao S.A. najem skrytki dla osoby posiadającej konto Przekorzystne wiąże się z opłatą roczną w wysokości 1800 zł. Cena jest niższa dla klientów segmentu Premium.

Podatek od złota inwestycyjnego

Ciekawą kwestią jest to, czy od inwestycji w fizyczne złoto trzeba zapłacić podatek. Są trzy możliwości:

 1. Musisz zapłacić podatek od złota pod warunkiem, że kupujesz je i sprzedajesz przed upływem pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym nabywasz złoto). W takim przypadku transakcja musi zostać ujęta w PIT i zostanie opodatkowana na zasadach ogólnych.
 2. Jeśli swoje złoto przechowujesz dłużej niż pół roku, niczym się nie martwisz. Urzędy skarbowe traktują to nie jako inwestycję, a jako formę przechowywania majątku. Pamiętaj, że zwolnienie te dotyczy stricte złota inwestycyjnego, czyli złotych monet bulionowych i sztabek kupionych od firmy, która specjalizuje się w handlu złotem.
 3. Przy zakupie złota od osoby fizycznej o wartości ponad 1000 zł należy uiścić do Urzędu Skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. 

Jest jeszcze jeden aspekt, którego do tej pory nie poruszyliśmy, czyli VAT od złota. Na terenie UE obowiązuje zasada, że handel złotem inwestycyjnym jest zwolniony z podatku VAT. 

Złoto inwestycyjne — FAQ

W jakie złoto najlepiej inwestować?

Najlepiej inwestować w złoto mennic, które posiadają akredytację LBMA. 

Gdzie najtaniej kupić złoto?

Szukaj najtańszych ofert u dealerów złota. Zwracaj uwagę na to, by był to rzetelny i wiarygodny sklep.

Czy opłaca się inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto nie przynosi zysków liczonych w setkach procentów. Ale jest to za to bardzo dobra i stosunkowo bezpieczna forma ochrony wartości kapitału przed, chociażby inflacją.

W jakie złote monety warto zainwestować?

Wybieraj monety bulionowe mennic z akredytywą LBMA: Krugerrand, Liść Klonowy, Australijski Kangur, Amerykański Orzeł, Britannia. Do wyboru masz wiele wag, ale najkorzystniej jest kupić monetę o wadze 1 uncji trojańskiej, gdyż najłatwiej i najkorzystniej ją sprzedasz. 

Co lepiej kupić: sztabki złota czy monety?

Zależy to przede wszystkim od zasobności portfela i ilości kruszcu, który chcesz nabyć. Przy większych zakupach lepiej opłacą się sztabki złota (przy dużych zamówieniach zazwyczaj można negocjować cenę). Jeśli nie dysponujesz dużym kapitałem lub chcesz podarować komuś złoto inwestycyjne, lepiej kupić monetę bulionową.

W którym banku można kupić złote monety?

W Polsce zakupisz je w oddziałach NBP oraz możesz dokonać zakupu przez bankowość internetową, oraz w wybranych oddziałach banku PKO BP.

Ile można kupić złota bez podatku?

Jeśli kupujesz złoto inwestycyjne (próba co najmniej 995 w przypadku sztabek i 900 w przypadku monet) od firmy, to taki zakup jest zwolniony z opodatkowania pod warunkiem, że nie sprzedasz złota szybciej, niż pół roku po zakupie (licząc od końca miesiąca zakupu). Przy kupnie od osoby fizycznej obowiązuje podatek PCC 2%, jeśli wartość złota przekracza 1000 zł.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)