Cyna

Aktualny kurs cyny

Aktualny kurs Cyny (TIN PLN):

z 2024-04-14 01:11:15128 313,577531 847,5000 USD

Za 100 PLN kupisz:

0,0008 tony
 • Jednostka: tona
 • Zmiana (24h): -3,20%
 • Cena minimalna (24h): 31 847,5000 USD
 • Cena maksymalna (24h): 31 847,5000 USD
 • Historyczne maksimum: 47 312,0000 USD
 • Data wystąpienia ATH: 2022-02-26
 • Różnica procentowa: -32.6860%
 • Do szczytu pozostało: -15464.5000 USD

Cyna to metal, który został odkryty dawno temu przed naszą erą. To za jej sprawą nastał kluczowy dla rozwoju ludzkości okres brązu. Jest ona z człowiekiem równie długo, co złoto czy srebro. Jednak cyny w naturze ubywa, a nadal jej potrzebujemy. Sprawdź aktualny kurs cyny. Dowiedz się, od czego zależy jej cena i w jaki sposób możesz zacząć inwestować w ten metal przemysłowy.

Cena cyny za gram, kilogram i inne wagi

Sprawdź aktualne notowania cyny za kilogram i inne wagi w czasie rzeczywistym.

Ceny cynyCena USDCena PLN
Cena cyny za 1 gram0,03 USD0,13 zł
Cena cyny za 1 dekagram0,32 USD1,28 zł
Cena cyny za 1 uncję0,90 USD3,64 zł
Cena cyny za 1 funta14,45 USD58,20 zł
Cena cyny za 1 kilogram31,85 USD128,31 zł
Cena cyny za 1 tonę31 847,50 USD128 313,58 zł

Od czego zależy cena cyny?

Cyna jest surowcem, który od tysięcy lat jest wydobywany przez człowieka. To wydobycie jest już na tyle duże, że obecnie zbliżamy się do wyczerpywania złóż tego surowca. Już teraz mamy deficyt cyny, a będzie on się tylko pogłębiał. Oznacza to, że na jej wartość wpływa przede wszystkim popyt i podaż na rynku lub giełdzie.

Cynę bez problemu poddaje się recyklingowi, jednak to nie zaspokoi w całości zapotrzebowania. Dlatego w najbliższych latach kurs cyny będzie zależał od tego, czy uda się znaleźć nowe złoża surowca.

Kopalnie, w których wydobywa się najwięcej rud cyny, są zlokalizowane w Chinach i Indonezji. Poziom wydobycia od kilkunastu lat wynosi około 300 tys. ton. Dlatego jakiekolwiek zawirowania gospodarcze lub polityczne w Azji, mogą mieć wpływ na kształtowanie się kursu cyny. Poza tym dużymi producentami są jeszcze takie kraje jak Peru, Boliwia, Malezja, czy Rosja.

Ciekawostka: w Polsce bogate złoża cyny znajdowały się na terenie Dolnego Śląska, szczególnie w  Górach Izerskich. Kopalnie zamknięto przez wyczerpanie się złóż lub trudności w dalszym wydobywaniu z głębszych poziomów.

Ostatnim czynnikiem, który ma duży wpływ na notowania cyny, jest kurs dolara amerykańskiego i jego siły. Tak jak w przypadku innych notowań surowców są one podawane w USD za tonę surowca.

Czy cyna jest droższa od cynku?

Obecnie cyna jest droższa od cynku. Wynika to przede wszystkim z dostępności surowca na rynku. Kurs cynku na razie nie jest aż tak zagrożony wyczerpaniem się złóż, jak to ma miejsce w przypadku cyny.

Jakie są zastosowania i właściwości cyny?

Cyna to metal użytkowany w celach konstrukcyjnych. Stosuje się ją w połączeniu z innymi metalami. Kiedy połączy się ją z miedzią, uzyskamy brąz, który spowodował dawno temu rewolucję w życiu człowieka. Połączenie tych dwóch metali sprawiło, że powstała era brązu. Cyna z miedzią idealnie nadawały się do tworzenia nowych i trwałych narzędzi.

Współcześnie najwięcej cyny, bo około 40%, wykorzystuje przemysł spożywczy. Jest ona stosowana do pokrywania stalowych puszek, w których przechowuje się żywność. Wynika to z tego, że idealnie się sprawdza jako powłoka antykorozyjna i nie jest toksyczna. Poza tym cynę charakteryzuje się również tym, że ma:

 • niską temperaturę topnienia,
 • świetnie przewodzi prąd,
 • łatwo się ją odlewa.

Przez te cechy tak chętnie stosuje się ją właśnie do lutowania. Dlatego kolejnym przemysłem, który zużywa dużo zasobów cyny, jest elektronika. Nawet branża motoryzacyjna wykorzystuje ten surowiec do zabezpieczania elementów samochodowych przed korozją.

zastosowanie cyny

Леся Терехова / Pexels

Czy cyna i cynk to to samo?

Cyna i cynk to dwa różne rodzaje metali. Oba mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jednak istotnymi różnicami jest to, że:

 • Cynk jest toksyczny, dlatego nie stosuje się go w przedmiotach, które mają styczność z żywnością, czy ciałem człowieka.
 • Cyna jest neutralna dla ludzi, dlatego wykorzystywana jest do przechowywania artykułów spożywczych albo stosowana w medycynie.

Poza tym cyna jest dużo bardziej plastyczna od cynku, dlatego dużo bardziej nadaje się do lutowania. Cynowa warstwa ochronna pozwala również zmniejszyć tarcie pomiędzy częściami.

Poza tym warto zwrócić uwagę, że cyna jest mniej powszechnym i dostępnym surowcem. Dlatego też wartość cyny jest wyższa niż kurs cynku.

Jak inwestować w cynę?

Inwestor może na różne sposoby inwestować w cynę. Na giełdzie do wyboru ma takie aktywa jak:

 • kontrakty terminowe i opcje,
 • akcje spółek górniczych,
 • dłużne papiery w postaci ETN-ów (czyli Exchange Traded Notes).

Teraz przyjrzyjmy się każdej z tych opcji trochę bliżej.

Kontrakty terminowe na cynę

Na londyńskiej giełdzie LME (London Metal Exchange) znajdziesz zarówno kontrakty futures, jak i opcje na cynę. Kontrakty są ustalane na wartość odpowiadającą 5 tonom cyny z maksymalnym terminem realizacji do 15 miesięcy. Umowy mogą być realizowane w takich walutach jak: dolar amerykański, euro, funt szterling albo jen japoński.

W ofercie znajdziesz również TAPOs (z ang. Traded Average Price Options) to opcje typu azjatyckiego, które są rozliczane finansowo, a nie w fizycznym metalu, na podstawie średnich dziennych oficjalnych cen rozliczeniowych LME w danym miesiącu. W tym przypadku walutą rozliczeniową jest wyłącznie dolar.

ETN na cynę

ETN-y, choć nazwa kojarzy się z funduszami ETF, to nie działają one tak samo. W tym przypadku nie kupujesz udziału w funduszu, a papier dłużny. Działa on na zasadzie podobnej do obligacji. Jednak w tym przypadku nie masz stałego oprocentowania. Wartość zysku lub straty zmienia się wraz z ceną instrumentu bazowego jak w tym przypadku aktualnej ceny cyny.

Dostępny jest jeden ETN, który śledzi zmiany wartości cyny. Jest to iPath Series B Bloomberg Tin Subindex Total Return ETN od brytyjskiej firmy Barclays.

Akcje spółek wydobywających cynę

W przypadku akcji, które możesz zakupić na europejskich giełdach, to możesz zainwestować w niemieckie przedsiębiorstwo Aurubis, które jest notowane na frankfurckiej giełdzie FSE. Spółka ta jest największym producentem wyrobów miedzianych w Europie.

Poza tym pozostają azjatyckie firmy takie, jak:

 • Yunnan Tin największy producent i eksporter cyny z Chin (notowany na SHSE – chińska giełda z Shenzhen),
 • Timah z Indonezji (notowana na IDX, czyli na Indonezyjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych),
 • Malaysia Smelting z Malezji (notowana na KLSE, czyli Malezyjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych z Kuala Lumpur).

Czy warto inwestować w cynę?

Deficyt cyny, z którym mamy do czynienia od 2020 roku, sprawia, że cena wzrasta. Główną przyczyną zmniejszenia się podaży było zamykanie kopalń i braki pracownicze. Sytuacja obecnie normuje się, ale to nie zmienia faktu, że cyny wydobywa się coraz mniej. Teraz zaspokojenie dużego popytu zależy od skuteczności recyklingu tego surowca ze złomu. Oznacza to, że cena może nadal rosnąć.

Natomiast ostateczna decyzja o tym, czy chcesz swój portfel inwestycyjny uzupełnić o cynę, zależy od twoich indywidualnych preferencji. Na koniec pamiętaj, że każda decyzja inwestycyjna jest ryzykowna. Możesz zarówno zyskać, jak i stracić. Dlatego nie inwestuj więcej pieniędzy, niż jesteś gotowy stracić.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!