Miedź

Aktualny kurs miedzi, cena i wykres

Aktualny kurs Miedzi (COPPER PLN):

z 2024-04-13 22:45:1037 227,96009 240,0000 USD

Za 100 PLN kupisz:

0,0027 tony
 • Jednostka: tona
 • Zmiana (24h): -1,31%
 • Cena minimalna (24h): 9 240,0000 USD
 • Cena maksymalna (24h): 9 240,0000 USD
 • Historyczne maksimum: 10 802,5000 USD
 • Data wystąpienia ATH: 2022-03-04
 • Różnica procentowa: -14.4640%
 • Do szczytu pozostało: -1562.5000 USD

Miedź to jeden z tych metali, który jest z człowiekiem od tysięcy lat. Mimo tego nadal cieszy się dużym zainteresowaniem w różnych branżach od budownictwa po medycynę. W tym artykule sprawdzisz kurs miedzi i od czego zależy jej cena. Dowiesz się, jak możesz zainwestować w ten metal i czy w ogóle warto, a także czy cena miedzi w przyszłości będzie drożeć.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs miedzi? Notowania ceny miedzi, wykres

Jaka jest cena miedzi za gram, kilogram i inne wagi?

Ceny miedziCena USDCena PLN
Cena miedzi za 1 gram0,01 USD0,04 zł
Cena miedzi za 1 dekagram0,09 USD0,37 zł
Cena miedzi za 1 uncję0,26 USD1,06 zł
Cena miedzi za 1 funta4,19 USD16,89 zł
Cena miedzi za 1 kilogram9,24 USD37,23 zł
Cena miedzi za 1 tonę9 240,00 USD37 227,96 zł

Od czego zależy cena miedzi?

Cena miedzi na świecie jest kształtowana przede wszystkim przez zapotrzebowanie przemysłowe. Wynika to z faktu, że miedź jest wykorzystywana w wielu branżach. Jednak zasoby miedzi, na razie nie są zagrożone wyczerpaniem. Co więcej, największe kopalnie są położone na terenach stabilnych politycznie. Dzięki temu jest małe ryzyko wpływu wojen na cenę tego surowca. Tak jak w przypadku ropy naftowej na Bliskim Wschodzie albo złota czy palladu w Rosji.

Niewielki wpływ na cenę ma za to kurs walutowy. Szczególnie chodzi tutaj o relację między dolarem amerykańskim a pozostałymi walutami. Dlatego istotny będzie tutaj również stan gospodarki amerykańskiej.

Kursy i notowania surowców, w tym miedzi, są przedstawianie przez takie giełdy jak:

 • London Metal Exchange (LME) w Wielkiej Brytanii,
 • Commodity Exchange (COMEX), która jest oddziałem New York Mercantile Exchange (NYMEX) w Stanach Zjednoczonych,
 • Shanghai Futures Exchange (SHFE) w Chinach.

Cena miedzi na największym rynku towarowym LME jest podawana w dolarach amerykańskich za jedną tonę. Na giełdzie COMEX cena podawana jest za jednego funta (w przeliczeniu na kilogramy to około 0,45 kg).

Jakie jest zastosowanie miedzi jako surowca?

Miedź została odkryta ponad 10000 lat temu. Od tego czasu człowiek zaczął ją wykorzystywać do wielu ze swoich wyrobów. Współcześnie największymi przemysłami, które korzystają z tego surowca, jest budownictwo, elektrotechnika, energetyka i chemia. Miedź można znaleźć w pokryciach dachowych, kablach elektrycznych, rurach, systemach chłodzących, czy piorunochronach. Wynika to z tego, że ten metal ma takie cechy charakterystyczne jak:

 • świetnie przewodzi prąd i ciepło,
 • ma właściwości antykorozyjne,
 • ma wysoką plastyczność.

Te zastosowania i cechy miedzi sprawiają, że jest ona trzecim najpopularniejszym metalem pod względem zapotrzebowania. Sam proces wydobywania miedzi jest niestety energochłonny i kosztowny. Na szczęście miedź łatwo poddaje się recyklingowi bez straty na jej jakości.

miedź zastosowanie

591360 / Pixabay

Jak inwestować w miedź?

Do wyboru masz kilka sposobów. Możesz inwestować w papierową miedź na giełdzie albo zdecydować się na jej zakup w formie fizycznej. Niestety ze względu na niską wartość musiałbyś kupić wiele sztuk monet czy sztabek, żeby w ten sposób przechowywać duże sumy. Jeżeli chcesz w ten sposób trzymać oszczędności, to do dużych sum lepiej sprawdza się złoto albo pallad w postaci fizycznej.

Miedź inwestycyjna – miedziane sztabki i monety

Miedź jest metalem, z którego wytwarza się również sztabki i monety bulionowe. W ten sposób możesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o fizyczny metal. Znane mennice emitują miedziane monety. Wśród popularnych bilonów znajdziesz australijskiego kangura czy amerykańskie copper rounds. Próba stopu miedzi, z jakiej produkowane są sztabki i monety to 999,9.

Miedziane sztabki, tak jak i złote czy srebrne, możesz kupić w różnych rozmiarach, wagach i wzorach. Do kupienia w Polsce są produkty emitowane przez polską firmę Germania Mint. Wytwarza ona nie tylko inwestycyjne metale w formie sztabek, ale też i kolekcjonerskie monety i sztabki.

Niestety fizyczny metal ma to do siebie, że trzeba go przechowywać w odpowiednich warunkach. Dlatego miedziane produkty trzeba przechowywać z dala od słońca i źródeł ciepła. Miedź nie lubi też wilgoci i stałego dostępu do tlenu. Źle przechowywana z czasem może ściemnieć albo wytworzy się na niej zielony nalot. Dlatego, żeby uniknąć korozji, najlepiej do przechowywania używać specjalnych kapsuł i etui. W ten sposób miedziane monety i sztabki będą cieszyć Twoje oczy przez długie lata.

Kontrakty terminowe na miedź

W przypadku miedzi, tak jak i innych, metali możesz inwestować w kontrakty terminowe albo CFD. Ten sposób pozwala Ci osiągnąć dużo większe zyski, bo możesz skorzystać z dźwigni finansowej. Pozwala ona zainwestować dodatkowy kapitał pożyczony od brokera np. we wzrost lub spadek ceny surowca. Jeżeli jako inwestor pomylisz się, to stracisz dużo więcej, niż gdybyś włożył tylko swoje pieniądze w tę transakcję.

Najczęściej brokerzy oferują dźwignie 1:10 w przypadku miedzi. Instrumenty pochodne na miedź są dostępne u takich brokerów jak XTB czy Plus500. W przypadku kontraktów CFD na miedź szukaj u brokerów oznaczeń COPPER lub HG.

Akcje spółek wydobywczych

Po pierwsze warto zwrócić uwagę, że spółki, które zajmują się wydobywaniem miedzi, to nie jest jedyny surowiec, który pozyskują. Na przykładzie naszego polskiego producenta KGHM Polska Miedź S.A. najwięcej wydobywają miedzi. Jednak są również dużym producentem metali takich jak:

 • srebro,
 • złoto,
 • molibden,
 • ren,
 • ołów
 • i inne.

Dlatego na wycenę akcji takiej spółki ma wpływ wiele czynników, nie same ceny surowców. Chociaż KGHM jest szóstym na świecie producentem miedzi.

Po drugie na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych masz tylko jedną spółkę do wyboru, której akcje możesz kupić. Są one dostępne we wszystkich domach maklerskich w Polsce.

Poza polską spółką największymi firmami zajmującymi się wydobyciem i produkcją miedzi są:

 • Rio Tinto  (RIO),
 • Newmont Mining (NEM),
 • Southern Copper (SCCO),
 • BHP Group (BHP),
 • Freeport-McMoRan (FCX).

Wszystkie wyżej wymienione firmy są notowane na nowojorskiej giełdzie NYSE. Ich akcje kupisz u brokera, który ma dostęp do amerykańskich giełd (np. XTB).

Fundusze ETF na miedź

Zamiast kupować pojedyncze akcje spółek związanych z przemysłem miedzią, możesz zdecydować się na kupno ETF-ów. W ten sposób nie musisz martwić się o zarządzanie kapitałem, bo robi to za Ciebie fundusz. Co więcej, za jego pośrednictwem możesz  na raz zainwestować w 39 firm produkujących miedź, jak w przypadku Global X Copper Miners ETF (4COP).

Jako jedne z najlepszych funduszy ETF na miedź wskazuje się również:

 • WisdomTree Copper – zapewnia ekspozycję na zwrot z kontraktów futures,
 • United States Copper Index Fund (CPER) – oparty na kontraktach futures na miedź,
 • iPath® Series B Bloomberg Copper Subindex Total Return ETN (JJC) – śledzi wyniki indeksu Bloomberg Copper Subindex (TR).

Czy miedź będzie drożeć?

Najnowsze wiadomości z ostatnio przeprowadzonych badań przez organizację BMI ze spółki Fitch Solutions wskazują na to, że zapotrzebowanie na miedź będzie ciągle wzrastać. Główną przyczyną zainteresowania tym surowcem dopatruje się w rozwijających się rozwiązaniach w energii odnawialnej. Co oznacza, że popyt może przerosnąć podaż. W końcu miedź stosowana jest w samochodach elektrycznych, turbinach wiatrowych, czy po prostu w użytkowej elektronice.

Mimo to analitycy szacują, że cena za tonę miedzi w 2024 i 2025 roku utrzyma się na poziomie około 8800 USD. Na zahamowanie cen główny wpływ ma słaby popyt ze strony Chin. Prognozowana wartość i tak jest wyższa niż w 2023 roku, na co wpływa spadek siły nabywczej dolara amerykańskiego.

Czy warto inwestować w miedź?

Stale rosnące zapotrzebowanie na miedź sprawia, że wydaje się ona ciekawą alternatywą dla pozostałych metali, takich jak złoto, czy pallad. Zaletą inwestowania w metale jest to, że możesz inwestować w różny sposób. Nie jesteś skazany na kupienie fizycznego metalu, a potem szukanie skupu czy mennicy, która przyjmie od Ciebie sztabkę lub monetę.

Możesz zdecydować się na kupno akcji spółek wydobywczych. Jednak cena akcji nie zależy tylko i wyłącznie od notowania miedzi, a uwzględnia również decyzje zarządu i inne działania spółki. Rozsądną alternatywą jest zainwestowanie w fundusze ETF. Nie przyniosą one co prawda szybkich zysków, ale będzie to stabilna inwestycja wolnego kapitału.

Natomiast kontrakty CFD i inne instrumenty pochodne to najbardziej ryzykowne aktywa powiązane z miedzią. Możliwość skorzystania z dźwigni finansowej sprawia, że inwestor może szybko zwiększyć swoje zyski. Jednak jeżeli jego prognoza się nie sprawdzi, to straci dużo więcej, niż zainwestował.

Ostateczną decyzję o tym, czy warto i czy chcesz zainwestować w miedź i w jaki sposób, należy do Ciebie. Naganiacze zawsze się znajdą. Jednak to Ty wiesz, w jaki sposób chcesz inwestować i ile pieniędzy z oszczędności przeznaczysz na tego typu inwestycje. Swoją decyzję podeprzyj analizą techniczną i nie polegaj tylko i wyłącznie na swoich emocjach. Mogą Ci one źle doradzić.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!