Ołów

Aktualny kurs ołowiu, cena i wykres

Aktualny kurs Ołów (LEAD PLN):

z 2024-04-14 01:11:158 570,69032 127,2500 USD

Za 100 PLN kupisz:

0,0117 tony
 • Jednostka: tona
 • Zmiana (24h): -0,53%
 • Cena minimalna (24h): 2 127,2500 USD
 • Cena maksymalna (24h): 2 127,2500 USD
 • Historyczne maksimum: 3 975,0000 USD
 • Data wystąpienia ATH: 2007-10-15
 • Różnica procentowa: -46.4840%
 • Do szczytu pozostało: -1847.7500 USD

Ołów to miękki i kowalny metal, który ma stosunkową niską temperaturę topnienia. Był on już stosowany w starożytnym Rzymie. Ze względu na jego toksyczność został on wycofywany z wielu produktów takich jak farby, paliwa czy kosmetyki. Tutaj znajdziesz aktualny kurs ołowiu i jego najnowsze notowania na wykresie. Dowiesz się również, od czego zależy jego cena i jak możesz zacząć inwestować w ten surowiec.

Cena ołowiu za kilogram i inne wagi

Sprawdź obecną cenę ołowiu w czasie rzeczywistym. Tabela pomoże odpowiedzieć Ci na pytanie, ile kosztuje ołów za 1 kg czy 1 tonę.

Ceny ołowiuCena USDCena PLN
Cena ołowiu za 1 gram0,00 USD0,01 zł
Cena ołowiu za 1 dekagram0,02 USD0,09 zł
Cena ołowiu za 1 uncję0,06 USD0,24 zł
Cena ołowiu za 1 funta0,96 USD3,89 zł
Cena ołowiu za 1 kilogram2,13 USD8,57 zł
Cena ołowiu za 1 tonę2 127,25 USD8 570,69 zł

Od czego zależy cena ołowiu?

Na cenę ołowiu wpływa kilka czynników. Najważniejszym z nich jest stosunek podaży do popytu na ołów. Szczególną rolę odgrywają tu Chiny i stan ich gospodarki krajowej oraz przekazywane przez chiński rząd informacje. Wynika to z tego, że jest to największy producent ołowiu na świecie.

Na ceny tego surowca wpływają też polityki innych państw i regulacje przez nie wprowadzane. Poza Chinami ważne będą wiadomości ekonomiczne z takich krajów jak:

 • Australia,
 • Rosja,
 • USA,
 • Peru.

Największymi zasobami ołowiu na świecie może pochwalić się Australia, które wynosi około 35 mln ton. Także Polska zajmuje 11 miejsce na świecie pod kątem wielkości złóż ołowiu.

Warto również zauważyć, że ołów wydobywa się najczęściej wraz z rudami cynku, miedzi lub molibdenu. Dlatego jego cena będzie zależna przede wszystkim od kursu cynku. Co więcej, wyczerpywanie się złóż płytko położonych sprawia, że podaż tego metalu spada. Jego cena w ciągu ostatnich 20 lat zrównała się z wartością cynku. Obrót nie maleje, bo ołów nadal jest potrzebny do akumulatorów samochodowych.

Ceny surowców, których kursy podaje m.in. Londyńska Giełda Metali (LME) są podawane w dolarach amerykańskich. Dlatego siła tej waluty ma wpływ na to, jak będą kształtować się aktualne ceny. Spadek kursu USD może sprawić wzrost notowań surowców, ponieważ staną się one tańsze dla inwestorów.

Jakie jest zastosowanie ołowiu jako surowca?

Ołów charakteryzuje się odpornością na korozję i łatwością w obróbce. Najczęściej wchodzi w skład stopów metali np. mosiądzu, niż wykorzystuje się go samodzielnie. W dzisiejszych czasach głównym zastosowaniem ołowiu jest jego zastosowanie w akumulatorach kwasowych w samochodach. Zużycie na ten segment wynosi 80%. Wszystko za sprawą tego, że takie akumulatory są trwałe i tanie w produkcji. 

Ołów ma też właściwości ochronne przed promieniowaniem rentgenowskim i gamma. Dlatego produkuje się z niego osłony do ochrony lekarzy i pacjentów przed nadmiernym napromieniowaniem przy wykonywaniu zdjęć rentgenowskich lub tomografii.

Poza tym ten metal nadal jest stosowany przy wytwarzaniu amunicji, ołówków, czcionek drukarskich, czy szkła kryształowego.

Jednak nie można zapominać, że ołów jest pierwiastkiem toksycznym. Dlatego stopniowo zastępuje się go innymi materiałami.

zastosowanie ołowiu

Pavel Danilyuk / Pexels

Jak inwestować w ołów?

Inwestycja w ołów będzie ciekawym rozwiązaniem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. W tym przypadku wygląda to podobnie jak inwestowanie w inne metale przemysłowe na giełdzie. Możesz kupić kontrakty terminowe, ETN-y lub ETF-y albo akcje spółek górniczych. Przyjrzyjmy się teraz bliżej wymienionym możliwościom.

ETF i ETN na ołów

Możesz zdecydować się na zakup ETF, ale nie ma funduszu, który zajmowałby się wyłącznie ołowiem. Dlatego w tym przypadku sprawdzą się ETF na grupy metali lub spółki zajmujące się wydobyciem i przetwarzaniem metalów przemysłowych.

Natomiast w przypadku ETN jest jeden instrument, który daje ekspozycję na ołów. Jest to iPath Bloomberg Lead Subindex Total Return ETN. Emitentem tego aktywa jest brytyjska firma finansowa Barclays.

Pamiętaj tylko, że ETN to instrument dłużny, który śledzi ceny surowców. Nie działa tak jak fundusz, który skupuje fizyczny towar jako zabezpieczenie.

Kontrakty terminowe na ołów

Co prawda ołów nie jest zbyt popularnym surowcem inwestycyjnym, jednak możesz kupić na angielskiej giełdzie LME lub amerykańskiej CME (Chicago Mercantile Exchange) kontrakty terminowe na ołów.

Jeden kontrakt o kodzie PB odpowiada wadze 25 ton ołowiu, który jest kwotowany w dolarach. Kontrakt dotyczy metalu o czystości 99,97% i jest rozliczany fizycznie.  Może być rozliczany również w takich walutach jak: euro, funt szterling, dolar amerykański i jen japoński.

Giełda LME oferuje również opcje (typu amerykańskiego z rozliczeniem fizycznym) i TAPOs (z ang. Traded Average Price Options) na ołów, które są opcjami typu azjatyckiego z rozliczeniem pieniężnym.

Akcje spółek wydobywczych ołowiu

Inną możliwością, żeby inwestować w rynek ołowiu, jest zakup akcji firm powiązanych z wydobyciem lub przetwarzaniem tego surowca. Tak jak w przypadku innych metali, ołów nie jest wydobywany samodzielnie. Spółki najczęściej pozyskują kilka metali w jednych rudach, bo po prostu poszczególne pierwiastki występują łącznie w naturze.

Firmy, których akcje możesz kupić to:

 • Zhongjin Lingnan Nonfemet z Shenzhen w Chinach zajmuje się wydobyciem miedzi, cynku i ołowiu oraz jest notowana na Shenzhen Stock Exchange (SZSE).
 • Glencore z Baar w Szwajcarii ma globalną działalność związaną z wydobyciem, przetwarzaniem, transportem i magazynowaniem takich surowców jak: miedź, aluminium, ropa naftowa, gaz ziemny, ołów, cynk, nikiel i inne. Posiada jedną z największych kopalń ołowiu, miedzi, cynku i srebra w Australii. Akcje tej firmy można kupić na London Stock Exchange (LSE).

Poza tym i na polskiej giełdzie GPW możesz zainwestować w spółkę STALPRODUKT (STP). Do grupy kapitałowej należy kopalnia ZGH „Bolesław”, która zajmuje się wydobyciem cynku i ołowiu.

Czy warto inwestować w ołów?

Inwestowanie w sam ołów nie jest proste dla inwestorów. Zwłaszcza że same spółki górnicze nie zajmują się jednym typem surowca, a kilkoma. Co więcej, ołów jest traktowany pobocznie. Dlatego dużo łatwiej jest otworzyć swój portfel na inne metale przemysłowe np. cynk lub miedź.

Jednak przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w surowce online przeprowadź własną analizę rynkową. Tak, żeby sprawdzić, czy handlowanie towarami odpowiada twojemu poziomowi ryzyka. Inwestowanie w takie aktywa jak instrumenty pochodne pozwalają szybciej osiągnąć zysk, ale też mogą znacząco powiększyć twoją stratę. Ten artykuł nie ma na celu, żebyś podjął konkretną decyzję.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!