Źródło: Copilot
Metalem szlachetnym pierwszego rzutu w inwestycjach jest zawsze złoto.
Ale to wcale nie oznacza, że nie ma srebra inwestycyjnego i nie można w nie inwestować! Wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że srebro ma dużo niższą cenę, jest dostępne dla znacznie większej liczby inwestorów. Oba kruszce stanowią dobre aktywa do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Z ciekawostek, Polska posiada jedne z największych na świecie złóż srebra. Nasze rezerwy tego kruszcu szacowane są na 170 tys. ton. Wydobywa je znana na całym świecie spółka KGHM, a dokładniej Huta Miedzi Głogów. Jest to też jedyny w Polsce producent kruszcu, który posiada elitarną akredytację LBMA.
Dzisiaj opowiemy o tym, czy inwestowanie w srebro się opłaca, na co zwrócić uwagę i gdzie najlepiej kupić i sprzedać srebro inwestycyjne.
Dlaczego warto inwestować w srebro?
Złoto znajduje zastosowanie przede wszystkim w inwestycjach oraz przemyśle jubilerskim. Srebra natomiast używa się w wielu dziedzinach życia codziennego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet w ich smartfonach czy laptopach znajdują się niewielkie ilości tego kruszcu.
- Srebro ma niższą cenę, dzięki czemu jest dostępne dla znacznie większego grona inwestorów indywidualnych.
- Srebro ma duży potencjał wzrostów ze względu na jego zastosowanie w przemyśle. Duże ilości srebra wykorzystuje się przy produkcji np. paneli fotowoltaicznych czy samochodów elektrycznych. Także technologia 5G potrzebuje srebra. Rosnące zapotrzebowanie powoduje wzrost ceny.
- Mniejszą rolę w ustalaniu ceny srebra odgrywa branża inwestycyjna i jubilerska, a większą przemysł — odwrotnie, niż w złocie.
- Ograniczona podaż. Nie da się wydobywać srebra w nieskończoność.
- Ceny srebra podlegają większym wahaniom niż złota. Z jednej strony oznacza to wyższe ryzyko, z drugiej potencjalny zysk jest wyższy.
- Srebro, podobnie jak złoto, jest traktowane także jako inwestycja antyinflacyjna, która ma ochronić oszczędności przed spadkiem ich wartości spowodowanej inflacją.
- Żadne państwo nie decyduje odgórnie o cenie srebra.
Czy inwestycja w srebro jest opłacalna?
Jak już wspomnieliśmy, kurs srebra różni się od kursu złota. Jest przede wszystkim bardziej nieprzewidywalny, wzrosty są wyższe, ale również spadki ceny srebra są bardziej dotkliwe.
Wielu inwestorów uważa, że złoto jest dobre w czasach niepokoju, kiedy priorytetem jest utrzymanie wartości oszczędności. Natomiast to inwestowanie w srebro może przynieść dużo większe zyski.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie srebra
Srebro inwestycyjne, tak samo, jak złoto, kupuje się na gramy, uncje lub kilogramy.
1 uncja trojańska srebra jest równa 31,1 gramów.
Uncję oznacza się symbolem OZ. Czyli moneta czy sztabka o wadze 1 OZ oznacza, że waży ona 31,1 g.
Próby srebra
- Próba 999,9. Oznacza niemal idealnie czyste srebro, ponad 99% srebra w wyrobie. Znajduje zastosowanie w wyrobach inwestycyjnych, czyli sztabkach i monetach, przemyśle i medycynie. Jeśli na produkcie znajduje się napis „Fine Silver”, oznacza to, że jest on wykonany z czystego srebra.
- Próba 925. Popularna próba wykorzystywana do produkcji biżuterii. Zawartość srebra to 92,5%.
- Próba 875.
- Próba 830.
- Próba 800.
Srebro inwestycyjne — srebrne sztabki i monety
Srebro inwestycyjne, ze względu na swoją niską cenę, jest bardzo rozpowszechnione. Wiele mennic bije różnorodne okolicznościowe srebrne monety, które mogą osiągać wyższe ceny ze względu na swoje walory kolekcjonerskie.
Z jakich mennic najlepiej jest kupić srebro? Na pewno nie będzie złym wyborem zakup srebrnych sztabek oraz monet z mennic z akredytacją LBMA (London Bullion Market Association), czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców. Złoto z tych mennic jest najbardziej płynne, co oznacza, że można je bez trudu sprzedać w dobrej cenie niemal w każdym miejscu na ziemi. Podobnie jest w przypadku srebra: wyroby z najlepszych mennic zawsze będą cieszyły się dużym powodzeniem.
Na wstępie wspomnieliśmy o tym, że spółka KGHM jest w światowej czołowe pod względem ilości produkowanego srebra. Jednak nie ma możliwości, by zakupił je inwestor indywidualny. Srebro w postaci granulatu trafia do zakładów produkujących materiały fotograficzne, zakładów jubilerskich i przemysłowych. Natomiast polskie srebrne sztabki kierowane są do instytucji finansowych, głównie mennic.
1. Srebrne monety bulionowe
W przeciwieństwie do złota, gdzie można kupić wyroby inwestycyjne o wadze np. 1 grama, srebro inwestycyjne z uwagi na niską cenę sprzedawane jest w większych wagach. Najczęściej srebrne monety bulionowe zaczynają się od wagi 1/2 OZ, 1 OZ, 2 OZ i dochodzą nawet do 1 kg. Nie ma w tym nic dziwnego: skoro gram czystego srebra kosztuje poniżej 1 $ to na cenę takiej monety składałyby się przede wszystkim koszty jej produkcji, a nie wartość kruszcu.
Monety z najlepszych światowych mennic z certyfikatem LBMA
- Srebrna moneta Krugerrand RPA z mennicy południowoafrykańskiej South African Mint.
- Srebrna moneta Liść klonowy, Maple Leaf z Kanady, mennica Royal Canadian Mint.
- Srebrna moneta Orzeł amerykański American Eagle z USA, mennica United States Mint.
- Srebrna moneta Britannia, mennica The Royal Mint.
- Srebrna moneta Australijski kangur australijskiej mennicy Perth Mint.
Przy monecie srebrny Australijski Kangur warto wspomnieć, że co roku wygląda ona inaczej: kangur przyjmuje inną pozycję, co nadaje monecie dodatkowych walorów kolekcjonerskich.
Oprócz kangura mennica Perth Mint wypuszcza także monenty z innymi wizerunkami, np. Australijski Emu, Australijski Koala, Australijski Kookaburra czy monety z chińskimi znakami zodiaku (np. Rok Smoka 2024, Rok Królika 2023, Rok Myszy 2020 itd.)
- Srebrna moneta Filharmonicy Wiedeńscy, Wiener Philharmoniker z Austrii, mennica Münze Österreich.
Warto dodać, że mennica Münze Österreich nie ma akredytacji LBMA. Ale jest bardzo znana i uznawana na świecie, tak że wybór monety Filharmonicy Wiedeńscy będzie zdecydowanie dobrą decyzją.
2. Srebrne monety kolekcjonerskie
Oprócz uznanych monet wyżej wymienionych mennic możesz przebierać w szerokiej ofercie srebrnych monet o wartości kolekcjonerskiej. Ceny srebra pozwalają w tej materii na prawdziwe szaleństwo.
Bardzo często monety kolekcjonerskie są wypuszczane niskim nakładem. Dzięki temu, że jest ich na rynku niewiele, ich wartość potrafi wzrosnąć nawet kilkadziesiąt razy.
Na przykład sporą popularnością cieszą się srebrne monety kolekcjonerskie z serii Wiedźmina. Wśród nich znajdziesz zarówno monety z czystego srebra, jak i z domieszką innych metali, np. ze złoceniami czy miedzianymi wstawkami.
Pierwsza kolekcjonerska moneta z serii Wiedźmina z mennicy Gdańskiej wyprzedała się momentalnie i bardzo szybko jej wartość zwiększyła się kilkakrotnie.
Naszym zdaniem warto przyjrzeć się dokładniej ofercie monet kolekcjonerskich Mennicy Gdańskiej, gdyż jest całkiem szeroka, a jej wyroby znajdują uznanie u kolekcjonerów z całego świata.
Fani serii Star Wars także nie mają na co narzekać. Mogą w przystępnej cenie zakupić monety oparte na kultowym filmie. Przy czym niektóre z nich wcale nie przypominają kształtem monet.
3. Sztabki srebra
Waga sztabek srebra rozpoczyna się zazwyczaj na 1 uncji i pnie się w górę. Możesz nabyć sztabki o wadze np. 2 OZ, 5 OZ, 100 g, 250 g, 500 g czy 1 kg.
Tak samo, jak w przypadku monet bulionowych, warto wybierać sztabki z mennic akredytacją LBMA.
Nowe sztabki są zazwyczaj pakowane w folie ochronne, zwane CertiPack. Znajdziesz na niej informacje np. o mennicy producenckiej, wadze, próbie srebra czy serii. Nie warto rozpakowywać sztabek i niszczyć opakowania: w stanie nienaruszonym są warte więcej i łatwiej jest je sprzedać.
4. Srebrne figurki kolekcjonerskie
Coraz większą popularnością wśród inwestorów oraz kolekcjonerów cieszą się srebrne figurki kolekcjonerskie. Nie są jeszcze tak bardzo rozpowszechnione, jak monety i sztabki, ale potencjalnie wysoka stopa zwrotu z inwestycji sprawia, że wiele osób zaczyna się nimi interesować.
Minusem jest to, że monety bulionowe czy srebrne sztabki bez problemu sprzedasz, chociażby w Mennicy Polskiej czy u innego dystrybutora metali szlachetnych. I na takiej transakcji nie powinieneś stracić: cena w skupach jest oparta na bieżącej wycenie srebra na rynkach i jest z reguły nieco niższa, niż cena sprzedaży, czyli kupując dzisiaj i sprzedając jutro, stracisz co najwyżej niewielki procent inwestycji.
Z figurkami kolekcjonerskimi z metali szlachetnych jest inaczej. Kosztują znacznie więcej, niż wynikałoby to z wagi użytego do ich produkcji kruszcu. Również ze sprzedażą nie będzie aż tak łatwo, ponieważ nabywcami są z reguły inni inwestorzy i kolekcjonerzy, czyli cena będzie zależeć od aktualnego popytu.
Weźmy przykład srebrnego Geralta o wadze 5 uncji. W opisie możemy znaleźć, że jest to moneta w formie figury.
Obecna cena to 6 tys. zł. 5 uncji srebra w formie sztabek to koszt około 750 zł. Tak więc sam widzisz, jaka jest różnica w cenie. Jeśli nie byłoby chętnych na odkupienie figurki po proponowanej przez Ciebie cenie, to sprzedając ją po cenie samego kruszcu, możesz stracić, i to sporo. Dlatego warto przed podjęciem decyzji przeprowadzić dogłębny research rynku.
Gdzie kupić srebro inwestycyjne?
- W mennicy producenckiej. Np. w narodowej Mennicy Polskiej znajdziesz srebrne sztabki wyprodukowane właśnie przez naszą mennicę.
- U dealera. Wybierając dealera, należy go dobrze sprawdzić, na przykład od jak dawna istnieje na rynku, jakie ma opinie, czy strona wygląda profesjonalnie (to na wypadek, gdybyś miał trafić na fałszywy sklep internetowy).
- Od osoby prywatnej. Jeśli wejdziesz na przykład na Allegro, to bez większego problemu znajdziesz sporo ofert sprzedaży srebra inwestycyjnego.
- U jubilera. W niektórych salonach jubilerskich można nabyć nie tylko biżuterię, ale także monety bulionowe. Jednak weź pod uwagę to, że jubiler z całą pewnością narzuci sporą marżę. Za to raczej nie musisz się martwić o oryginalność takiego produktu.
- W lombardzie. Czasami lombardy mają na sprzedaż srebro czy złoto inwestycyjne, najczęściej w postaci monet. Jednak kupując w takim miejscu raz, będzie raczej drogo, dwa, nigdy nie masz pewności, czy oferowany wyrób jest prawdziwy. I jeszcze kwestia dostępności: lombardy działają zazwyczaj lokalnie, a nawet jeśli mają strony internetowe, to nie zawsze są tam wystawione wszystkie przedmioty.
Gdzie najlepiej kupić srebro inwestycyjne?
Przeprowadzimy niewielki eksperyment, który będzie polegał na tym, że porównamy ceny zakupu tego samego srebrnego wyrobu u różnych dostawców.
Nasz wybór padł na srebrną monetę Britannia o wadze 1 uncji, z tego względu, że jest ona dostępna u większości sprzedawców i bardzo łatwo jest porównać jej cenę.
- Mennica Polska - 150 zł
- Mennica Skarbowa - 111 zł
- Goldenmark - 117 zł
- Sklep Szlachetne Inwestycje - 110,29 zł
- Srebrna Mennica - 114 zł
- Sklep Wyroby Mennicze - 107,46 zł
- Mennica Silesia - 111,51 zł
- Metale Lokacyjne - 107,46 zł
- Mennica Mazovia - 113,88 zł
- Allegro - 114 zł
Jak widać, nasza narodowa mennica narzuca bardzo wysokie marże. Pomiędzy najtańszą a najdroższą ofertą jest aż 42,54 zł różnicy. Ceny u pozostałych dealerów nie różnią się zbytnio, jest to dosłownie po kilka złotych. Dlatego przed zakupem zawsze warto przeprowadzić dokładne rozeznanie rynku: ta moneta może być dzisiaj najtańsza w jednym sklepie, natomiast inna w innym.
Gdzie najlepiej sprzedać srebro inwestycyjne?
Jeśli chodzi o srebrne monety bulionowe oraz srebrne sztabki, to najkorzystniej i bez większego problemu sprzedasz je u jednego z dealerów złota i srebra.
Niektórzy z nich prowadzą skup srebrnych monet i sztabek po aktualnej cenie rynkowej, czyli stawka zależy tylko i wyłącznie od kursu srebra (oczywiście minus pewna marża dealera).
Inni skupują srebro po innych cenach, zależnych od tego, jaką monetę lub jaką sztabkę chcesz sprzedać. Ta kwota jest z reguły nieco wyższa. Dlatego też jeszcze raz podkreślimy, że najlepiej jest kupować srebro uznanych mennic, ponieważ nie ma problemu z ich zbytem. Moneta mało znanej mennicy może zostać odkupiona po cenie kruszcu lub zaniżonej.
Np. nasza przykładowa moneta Britannia 1 OZ została wyceniona w odkupie przez Mennicę Skarbową na 97 zł.
Srebro inwestycyjne można sprzedać także osobom fizycznym, na przykład na wspomnianym już Allegro.
Srebrne monety kolekcjonerskie oraz figurki trafiają przede wszystkim do prywatnych kolekcjonerów. Sprzedając je "na wagę" najprawdopodobniej sporo stracisz. Stąd też ryzyko inwestycyjne, o którym pisaliśmy wcześniej. Zły wybór przedmiotu inwestycji może się skończyć kiepsko dla Twojego portfela.
Podatek od srebra
Srebro, w przeciwieństwie do złota, nie jest traktowane jako waluta, co oznacza, że jego cena jest powiększona o 23% podatku VAT. W przypadku złota inwestycyjnego VAT na terenie UE nie obowiązuje.
Przy zakupie czy to złota, czy też srebra inwestycyjnego od osoby fizycznej należy odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych, jeśli kwota transakcji przekracza 1000 zł. Taki sam podatek płacimy np. przy zakupie używanego samochodu od prywatnej osoby.
Podatek PCC płaci kupujący, co oznacza, że sprzedaż srebra osobie prywatnej (np. jeśli wystawisz je na Allegro) nie niesie obowiązków podatkowych względem sprzedającego.
Jeśli kupiłeś srebro od firmy, np. dealera metali szlachetnych i przechowasz je minimum pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym je nabyłeś) to po sprzedaży nie musisz wykazywać zysków z tego tytułu ani odprowadzać podatku dochodowego. Jest to sytuacja identyczna jak w przypadku złota inwestycyjnego.