Źródło: Rūdolfs Klintsons / Pexels
Shitcoin co to za kryptowaluta? Tym terminem, który łączy słowa "shit" i "coin" odnosi się do monet, które nie mają realnej wartości ani zastosowania. Często są one tworzone w celu spekulacji lub oszustwa, a ich popularność szybko wzrasta, tylko po to, żeby za chwilę równie szybko spaść. Dowiedz się, jakie są wady i zalety shitcoinów i na co zwrócić uwagę przed zakupem takich tokenów.
Czym jest shitcoin?
Definicja shitcoin powstała do określenia kryptowaluty, która utraciła swoją wartość oraz jest "złą i ryzykowną inwestycją". Samą nazwę utworzyła społeczność kryptowalutowa.
Shitcoins charakteryzują się tym, że nie mają zastosowania i płynności. Jeżeli inwestor będzie chciał kupić taką kryptowalutę, to powinien liczyć się z dużym ryzykiem, że jej wartość może spaść do zera. Po takiej stracie może nie udać się, sprzedać bezwartościowych tokenów.
Co więcej, shitcoiny są narażone na zjawisko fałszywego napędzania zainteresowania i wzrostu ceny tokena. Następnie użytkownicy, którym udało się podbić cenę, otwierają transakcje sprzedaży swoich kryptowalut, żeby wykorzystać okazję do zysku.
Jak działają shitcoiny?
Rynki shitcoin opierają swoje działanie na zaangażowaniu społeczności i spekulacji. Często tego typu projekty w przeszłości nie oferowały użytkownikom nawet żadnych dodatkowych zastosowań. Po prostu bazowały na swojej popularności. Nowo powstające projekty starają się dać jakąś wartość, żeby zbudować wokół siebie silną społeczność i mieć szanse na zwiększenie kursu. Dlatego łączą ze sobą użyteczność z kulturą memów, na której bazują shitcoiny.
Z początku cena shitcoin wynosić może zaledwie 1 centa, więc mają marną kapitalizację rynkową. Nagle wartość coina wzrasta. Jednak ciężko wskazać, jakiś konkretny powód, dlaczego tak się stało. Może to być po prostu zyskiwanie popularności w mediach społecznościowych.
Jednak informacje o shitcoin szybko się zmieniają. Przez co nawet jednego dnia mogą być na szczycie wykresu, żeby kolejnego odnotować przyspieszony spadek kursu.
Czasami shitcoiny próbują naśladować wielkie kryptowaluty takie jak Bitcoin lub Ethereum. Jednak ostatecznie często są zaledwie parodią jak w przypadku Bitcoina i Dogecoina. Choć na rozpoznawalności Dogecoina zyskały takie kryptowaluty jak Shiba Inu (SHIB) czy Pepe (PEPE).
Wady i zalety shitcoinów
Zapoznaj się z wadami i zaletami shitcoinów. Choć z pozoru wydają się bezwartościowe, to jednak mają swoje zalety, o których warto się dowiedzieć. Mimo to nadal pozostają bardzo ryzykownymi instrumentami finansowymi, które w większości przypadków bazują na spekulacji, a nie wartości.
Zalety
- Szybki zysk w krótkim czasie.
- Poznawanie nowych, innowacyjnych projektów.
- Możliwość brania udziału w sukcesie kryptowaluty, jako jeden z pierwszych inwestorów.
- Niska cena za tokena.
Wady
- Wysoka zmienność kursu.
- Ryzyko manipulacji ceną.
- Większe ryzyko oszustw i wyłudzeń.
- Niejasne informacje o projekcie i planie biznesowym.
- Nieopłacalne w długim terminie.
Gdzie kupić Shitcoiny?
Obrót shitcoinami jest dostępny na popularnych giełdach kryptowalutowych. Wszędzie tam, gdzie masz duży wybór krypto, tam znajdziesz też małowartościowe shitcoiny. Jedną ze sprawdzonych giełd jest Binance, która oferuje ponad 400 kryptowalut i stosunkowo niskie prowizje za transakcje.
Ponad 300 różnych kryptowalut znajdziesz na giełdzie Bybit, która jest łatwa w obsłudze, ale nie można wypłacać środków w walutach fiat bezpośrednio na konto w banku.
Jeżeli zależy Ci na renomowanej instytucji, to jedną z najstarszych na rynku jest giełda Coinbase. Możesz przebierać w tysiącach kryptowalut. Przy czym, nie możesz wypłacać środków w PLN i ma wysokie prowizje.
Więcej informacji o giełdach kryptowalut, znajdziesz w naszym rankingu giełd kryptowalut.
Przykłady kryptowalut, które są shitcoinami
Jak znaleźć shitcoiny z potencjałem? To nie jest proste zadanie nawet dla osób, które dobrze się orientują na rynku kryptowalut. Dlatego poznaj bliżej poniższe kryptowaluty, które niegdyś miały potencjał, były rozpoznawalne. Nawet miały wsparcie celebrytów, jednak obecnie nie mają wartości i zostały zapomniane.
Grok
Grok to meme coin, który stworzył Elon Musk za pomocą xAI. Dzięki znanemu nazwisku twórcy, token szybko zyskał na popularności, a jego konkurencją miał być ChatGPT.
Zoin
Zoin to kryptowaluta, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i anonimowość swoim użytkownikom poprzez wykorzystanie autorskiego protokołu Zerocoin.
Golem
A właściwie Golem Network Token to kryptowaluta, która służy do opłacania transakcji za dostęp do mocy obliczeniowej superkomputera. Dzięki temu każdy, kto należy do Golem Network może korzystać z większych zasobów mocy obliczeniowej. Był to jeden najlepiej rozpoznawalnych polskich projektów.
Stratis
Stratis to kryptowaluta skierowana do sektora biznesowego. Służyła do wspomagania firm w projektowaniu i testowaniu aplikacji zbudowanych na języku C# i platformie Microsoft.NET Framework.
Huobi Token
Huobi Token to moneta znanej giełdy kryptowalutowej Huobi, która działa w Pekinie, Singapurze i Hongkongu. Był pierwszym tokenem, który dostał aprobatę japońskiego organu nadzoru finansowego. Zbudowany na blockchainie Ethereum ma za zadanie lepszą ochronę inwestorów.
Infinity Economics
Kryptowaluta Infinity Economics, znana również jako XIN, to token zdecentralizowanej platformy płatniczej. Umożliwia przetwarzanie transakcji w systemie peer to peer.
Crypto.com
Crypto.com to token platformy płatniczej Crypto.com Chain, której celem było stworzenie systemu płatniczego wraz z kartą, który ułatwi codzienne płatności kryptowalutami. Kartę płatniczą obsługiwaną przez firmę Visa można zasilić ponad 100 różnymi kryptowalutami lub walutami fiducjarnymi.
Viacoin
Viacoin to krypto zbudowane na protokole Bitcoin, który za cel obrał jak największą elastyczność. Przy jednoczesnym eliminowaniu najsłabszych ogniw w łańcuchu, żeby przechowywać więcej informacji w blokach.
ZCoin
ZCoin został zaprojektowany, żeby zapewnić użytkownikom jak największą prywatność przy zerowym dowodzie kryptograficznym. Obecnie działa pod nazwą Firo.
Burst
Kryptowaluta Burst działa w systemie otwartego kodu (open source), więc jest rozwijana przez społeczność. Jako jedyna wykorzystuje protokół Proof of Space. Dzięki temu wydobycie opiera się na przestrzeni dysku komputera, a nie energochłonnych obliczeniach.
Vertcoin
Token Vertcoin powstał dla zwykłych ludzi i miał być alternatywą dla dużych krypto takich jak Bitcoina czy Litecoina. Charakteryzowały go niskie opłaty i obsługa portfeli na różnych systemach operacyjnych.
Hush
Hush to mało znana kryptowaluta oparta na szyfrowaniu Zero Knowledge Proof. Wyróżniało ją to, że oferowała poufną komunikację pomiędzy użytkownikami na zasadzie wysyłania wiadomości e-mail w ramach blockchainu.
Pascal Coin
Pascal Coin działa w technologii SafeBox, aby zaoferować użytkownikom zdecentralizowany system do płatności, operacji danymi w aplikacji warstwy 2.
TenX
Token TenX opiera się na protokole Ethereum. Stworzony w Singapurze z myślą o przyszłości kryptowalut w codziennych płatnościach. Projekt TenX stworzył karty przedpłacone, które można zasilać różnymi kryptowalutami i płacić nimi w sklepach. Celem TenX miało być stworzenie banku kryptowalut.
BitDeal
Kryptowaluta BitDeal jest możliwa do zdobycia przy zainstalowaniu aplikacji firmy Bitdeal Solution Technology Ltd. i robieniu zakupów. Także tokeny BDL były swego rodzaju zniżką na zakupy.
Ellaism
Kryptowaluta Ellaism bazuje na blockchainie Ethereum. Jej zaletami są brak opłat, zdecentralizowana platforma ze smart kontraktami kompatybilnymi z EVM.
Hshare
Hshare to mała kryptowaluta, która zapewnia pełną anonimowość poprzez wykorzystanie technologii Zero Knowledge Proof. Celem Hshare jest nieograniczony przepływ informacji pomiędzy systemami rozproszonymi, które działają na blokach i bez nich.
Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu shitcoina?
Ludzie kupują shitcoiny w różnym celu. Jednak nie zmienia to faktu, że to bardzo ryzykowne inwestycje. Zwłaszcza że aktualna cena shitcoin wynosi najczęściej poniżej jednego centa. Dlatego przy kupowaniu shitcoinów pamiętaj, że:
- Ich cena tak szybko spada, że może to być kwestia godzin, a nie dni czy tygodni.
- Shitcoiny nie mogą stanowić większości w Twoim portfelu inwestycyjnym. Ciężko traktować je jako inwestycję, a bardziej jako loterię.
- Internetowi influencerzy mogą zachęcać do zakupu konkretnych tokenów, bo sami chcą się ich pozbyć z zyskiem.
- Poznaj bliżej kryptowalutę, zanim ją kupisz. Przeczytaj whitepaper projektu i przyjrzyj się społeczności oraz co jest publikowane w social mediach.
Informacje zawarte w tym artykule nie stanowią porady inwestycyjnej ani rekomendacji do obrania konkretnej strategii inwestycyjnej. To tekst informacyjny, który ma Ci przybliżyć, czym jest shitcoin i jak działa.
Podsumowując, shitcoiny są to niepozorne i mało warte cyfrowe waluty. Często nie oferują swoim użytkownikom żadnej dodatkowej wartości, a wzrost ich kursu może wynikać z rosnącej popularności lub zamierzonej manipulacji ceną. Dlatego kupowanie takich tokenów jest bardzo ryzykowne i przyrównywane jest do losu na loterii niż inwestycji.