Co to są NFT i gdzie można je kupić?

Data dodania: 22 października 2021 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
NFT na giełdzie Binance W ostatnich miesiącach NFT robią prawdziwą furorę w internecie.
Źródło: Binance

Początek roku 2021 był przełomowy dla NFT. Można o nim poczytać w serwisach informacyjnych, ale również i portalach specjalistycznych. Ogólnoświatowa platforma Binance NFT to szansa dla wielu inwestorów, którzy chcieliby stać się posiadaczami oryginalnych dzieł i prac. Jednak jest to również duża szansa dla ich twórców, którzy w końcu mogą zostać dostrzeżeni i sowicie obdarowani finansowo. Czym więc jest niewymienialny token i na czym polega jego fenomen? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czym jest token NFT?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, token NFT jest tokenem niewymienialnym i jest to zasób cyfrowy. Jego charakter jest zupełnie inny niż ten, który mają popularne kryptowaluty. NFT nie podlega wymianie w parach i może on być kupiony lub sprzedany, jako pojedyncze aktywo. Jako wirtualny certyfikat, bazuje on na blockchainie. NFT jako pojedyncze aktywo różni się od innych aktywów całkowicie i można go bardzo szybko zweryfikować. Osoba posiadająca NFT jest jedynym jego pełnoprawnym właścicielem. Tokeny te są od siebie całkowicie rozłączne i odrębne. Wiele osób wykorzystuje je do sprzedaży dzieł i prac, np. teledysków, obrazów czy produktów kolekcjonerskich.

NFT - bilet na wirtualne wyścigi koni

Kiedy niewymienialny token NFT zyskał na popularności?

Pierwszy raz do połączenia tokenu z dziełem sztuki doszło w 2014 roku podczas konferencji “Seven on Seven” w muzeum w Nowym Jorku. Pierwszy projekt o nazwie Etheria powstał w 2015 roku, a rezultat prac nad nim przedstawiono na konferencji związanej z Ethereum w Londynie. 

Można stwierdzić, że prawdziwa popularność NFT zaczęła się w 2017 roku dzięki grze komputerowej CryptoKitties, gdzie podczas gry, każdy użytkownik mógł wyhodować kota, jednak wcześniej musiał zobligować się do zakupienia NFT, który reprezentował to właśnie zwierzę. Koty te można było sprzedawać, dlatego wielu graczy szukało odpowiadających ich preferencjom zwierzaków. W końcu również w 2017 roku doszło do sprzedaży pierwszego kota za kwotę 0,5 mln złotych. 

W 2021 roku znów doszło do prawdziwego boom-o z niewymienialnymi tokenami. Wielu inwestorów zaczęło bowiem kupować wiele wirtualnych dzieł. Np. założyciel platformy Twitter, Jack Dorsey, sprzedał swój pierwszy tweet za około 3 mln dolarów. Innym przykładem jest sprzedaż gumowych niedźwiadków na Twitterze przez osobę pod pseudonimem WhlsBe, za 1 mln dolarów. 

Tak wysokie sumy, za takie aktywa, mogą naprawdę dziwić, ale i tak sprzedaż wciąż rośnie.

Dlaczego fenomen NFT jest tak duży?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego tak wiele osób decyduje się na kupno takiego aktywa. Czy faktycznie jest to tyle warte, czy jest to znów jakaś finansowa fanaberia ludzi, którzy nie mają w co inwestować swoich pieniędzy. Jednak warto przypomnieć sobie kilka historycznych momentów, kiedy dzieła sztuki, takie jak np. obrazy czy wiersze, nagle po latach, stawały się bezcennym nabytkiem, za które wiele osób wydawało fortuny. 

Podobna sytuacja tyczy się niewymienialnych tokenów NFT, gdzie za niespełna kilka dolarów można stworzyć swój token, powiązany z autorskiem dziełem. Sprawia to, że wielu artystów, niedostrzeżonych wcześniej na rynku, nagle zacznie sprzedawać swoje dzieła osobom z drugiego końca świata. NFT pozwala na zakup czegoś na wyłączność, dlatego jego popularność z pewnością wciąż będzie wzrastać. 

Token NFT może być stworzony przez każdą osobę i właściwość ta, jest aktywnie wykorzystywana przez osoby działające w social mediach, gdzie na szeroką skalę wielu celebrytów czy influencerów dystrybuuje swoje cyfrowe tokeny. Chodzi tu przede wszystkim o kolekcjonerską wartość, która z czasem będzie coraz wyższa. Tokeny NFT mogą być wykorzystywane wszędzie, nawet w modzie czy kinematografii.

Nawet TikTok ma w planach wydać kolekcję swoich NFT.

Trzy najdroższe NFT w historii

Pierwsze miejsce z pewnością zajmuje dzieło o nazwie Beeple, które przedstawia kompilację 5 tys. grafik. Zostało ono sprzedane za 69 mln dolarów.

Drugie miejsce należy się Hashmaski, przedstawiających 70 dzieł artystów, którzy stworzyli nietypowe maski, różniące się od siebie. Dzieło to zostało sprzedane za 16 mln dolarów.

Trzecie miejsce zajmuje CryptoPunk z sygnaturą #7804 wystawiony za 7.57 mln. Cały zestaw cyfrowych punków składa się z 10 tys. postaci utworzonych z pikseli. Wiele z nich zostały rozdane za darmo, ale te, które posiadają oryginalne cechy, wystawione są za duże pieniądze.

Tutaj kupisz pierwsze tokeny NFT →

Jaka przyszłość czeka NFT?

Jak wynika z badań, pierwsze miesiące w 2021 roku miały tendencję wzrostową, jeśli chodzi o sprzedaż NFT. Natomiast czerwiec wygenerował pierwszy, znaczący spadek sprzedaży. Zjawisko to udowadnia, że NFT jest trendem, które z pewnością będzie się zmieniało. Wiele osób uważa, że moda na NFT niedługo przeminie, ale jest również wielu ludzi, uważających, że NFT długo nie zniknie z pola widzenia. W końcu wciąż szerokie grono osób sprzedaje swoje dzieła właśnie przy pomocy NFT, ponieważ nie brakuje osób zainteresowanych ich zakupem. 

Ocena artykułu
3.3/5 (głosów: 9)