Źródło: Dids / Pexels
Czym jest Ethereum?
Ethereum jest jedną z głównych kryptowalut, obok Bitcoina, Tethera USD i Binance Coina. Twórcą Etheru (ETH) jest osiem osób, w tym Kanadyjczyk o rosyjskich korzeniach - Vitalik Buterin.
Ethereum jest kryptowalutą o otwartym kodzie źródłowym. Dzienny wolumen transakcyjny to niemal 19 mld dolarów amerykańskich, i łączną kapitalizacją sięgającą 195 mld USD. Średnia opłata transakcyjna wynosi 2,5 USD. Nie ma ustalonej maksymalnej ilości coinów, tak jak w przypadku Bitcoina. Twórcy Etheru chcąc utrzymać model deflacyjny - co jakiś czas "palą" tokeny - eliminując je na stałe z obiegu.
Do tej pory sieć Ethereum działała na zasadzie Proof-of-Work. Oznacza to, że należało wykonać pracę, aby "wykopać" kolejne Ethery. Kopanie tej kryptowaluty odbywało się z wykorzystaniem bardzo wydajnych kart graficznych (GPU). Użyczanie zasobów górników - skutkowało w uczestnictwie w podziale urobku, kiedy były tworzone nowe bloki, a co za tym idzie - nowe coiny.
Proof-of-Work vs. Proof-of-Stake
Proof of Stake (PoS) powstał, jako alternatywa dla Proof of Work (PoW), który był bardzo zasobożernym rozwiązaniem. Ponadto. zużycie energii elektrycznej szkodzi środowisku naturalnemu. I to jest właśnie nowy kierunek dla Ethereum.
Czym jest The Merge?
Obecnie istnieją dwa niezależne blockchainy dla Ethereum, które działają w izolacji. Obecny Proof-of-Work (POW) i nowy, oddzielny łańcuch Beacon, który potrafi obsłużyć Proof-of-Stake.
The Merge (połączenie) jest wydarzeniem, które zmieni konsensus Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Po "połączeniu" protokół PoW zostanie trwale wyłączony.
Nowe zmiany mają na celu zwiększenie wydajności platformy ETH poprzez eliminację energochłonnego wydobycia.
Dzięki The Merge uda się zmniejszyć ślad węglowy o 99,95%!
Dodatkowo, zostanie zwiększone bezpieczeństwo całej sieci, a zwiększenie liczby użytkowników utrudni potencjalne ataki 51%.
The Merge odbył się 15 września 2022 r o godzinie 08:42:42.
Dla użytkowników Ethereum, The Merge nie doprowadzi do zauważalnej zmiany, jeśli chodzi o interakcję z DApps Ethereum i transfery pomiędzy adresami. Większość portfeli i scentralizowanych platform będzie działała jak dotychczas.
Fakty i mity o The Merge
Czy The Merge wpłynie na wysokość opłat sieciowych Ethereum?
Nie. Wprowadzane zmiany nie zmieniają niczego w samej sieci ETH, w tym wysokości opłat. Obniżenie opłat może nastąpić w 2023 roku, wraz z wprowadzanym shardingiem (podział pojedynczej bazy danych na mniejsze).
Czy The Merge wydłuży czasy transakcji?
Nie. Szacuje się nawet, że czas oczekiwania skróci się o 10%; z 13,5 sekundy do 12 sekund.
Czy The Merge spowoduje wyłączenie sieci ETH?
Nie. Chociaż, nie wykluczone, że giełdy kryptowalut mogą wstrzymać handel na jakiś czas, zapewne - kilka godzin.
Czy The Merge będzie miał wpływ na kopanie Ethereum?
Tak. Górnicy nie będą już mogli kopać ETH, i tym samym zdobywać nagród blokowych. Nadal jednak mogą użyczać swoich mocy obliczeniowych do kopania Ethereum Classic, które pozostaje w modelu Proof-of-Work.
Czy The Merge będzie miał wpływ na zyski ze stakingu Ethereum?
Tak. Aktualne zyski wynikające ze stakingu utrzymują się na poziomie 7%. Planowany jest wzrost zarobków do 9-12%.
Czy The Merge to to samo, co ETH 2.0?
I tak, i nie. Eth2 jest teraz znany jako warstwa konsensusu, podczas gdy pierwotny łańcuch PoW (Eth1) jest znany jako warstwa wykonawcza. Razem są one znane jako ogólnie Ethereum.
Czym jest Goerli?
Goerli to sieć testowa ETH używana przez programistów do testów i wyszukiwania błędów przed wdrożeniem do głównej sieci Ethereum. Goerli pomyślnie przeszła już na Proof-of-Stake.
Czy cena ETH wzrośnie po The Merge?
Zdania są podzielone, jednak szacuje się, że cena ETH może wrócić do fali wzrostów po The Merge.