Kim jest Vitalik Buterin?

Data dodania: 28 marca 2021 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Vitalik Buterin - fot. https://twitter.com/VitalikButerin/ Vitalik Buterin
Źródło: twitter.com/VitalikButerin

Jedną z osobistości kryptoświata, której historię z pewnością warto sobie przyswoić, jest Vitalik Buterin, a dosłownie Witalij Dmitryjevich Buterin twórca Ethereum, platformy do zdecentralizowanych aplikacji i kontraktów smart. Jeśli ktoś miał wywrzeć wpływ na branżę blockchain to właśnie on. Stworzył drugą największą kryptowalutę na świecie. Dodatkowo jest on również współzałożycielem Bitcoin Magazine, gdzie dotychczas opublikował wiele swoich opracowań. 

Zdolny i młody założyciel Ethereum

Vitalik Buterin - fot. https://twitter.com/VitalikButerin/

fot. twitter.com/VitalikButerin

 Vitalik Buterin przyszedł na świat w 1994 roku w miejscowości znajdującej się w obwodzie moskiewskim. Kiedy skończył 6 lat, wyjechał wraz ze swoją rodziną do Kanady “za chlebem”. Już jako mały chłopiec interesował się przedmiotami analitycznymi np. informatyką. Rozwijał swoje zainteresowania do tego stopnia, że przeniesiono go do klasy z dziećmi uzdolnionymi.

Po ukończeniu szkoły podstawowej zaczął uczęszczać do liceum Abelard School w Toronto. Z kolei po liceum rozpoczął naukę w University of Waterloo w Ontario. Przygoda ze studiami nie trwała jednak zbyt długo, ponieważ Vitalik porzucił szkołę w 2014 roku. W tym samym czasie otrzymał stypendium Thiela wynoszące 100 000 USD. Jest ono przyznawane przez wspólnotę założoną przez Petera Thiela, współzałożyciela PayPala.

Stworzenie Bitcoin Magazine

W 2011 roku Vitalik Buterin zainteresował się bitcoinem, do tego stopnia, że zaczął pisać o nim bloga. Przez rok Buterin pracował nad wydaniem czasopisma Bitcoin Magazine, które w 2012 roku ujrzało świat dzienny. Projekt tak bardzo spodobał się czytelnikom, że zaczął być on zamawiany ze wszystkich stron świata. Bitcoin Magazine został uznany za jeden z lepszych projektów, które poważnie podszedł do tematu blockchaina. Vitalik publikował swoje artykuły również w czasopismach takich jak Bitcoin Weekly i Ledger.

Jak powstało Ethereum?

Stypendium otrzymane przez Vitalika, mocno wpłynęło na jego nowy projekt. Na samym początku chciał, aby bitcoin stał się bardziej funkcjonalny po to, aby móc tworzyć więcej aplikacji. Jednak kiedy społeczność bitcoina nie była przychylna temu pomysłowi, Vitalik postanowił stworzyć swoją platformę, która miała posiadać owe możliwości. Wraz ze swoimi współpracownikami – programistą Gavinem Woodem i przedsiębiorcą Josephem Lubinem rozpoczął pracę nad kodem w 2013 roku.

W roku 2014 została zorganizowana konferencja, podczas której twórca Ethereum przedstawił swoją koncepcję przedstawiającą platformę do tworzenia smart kontraktów. Miała ona pozwalać na tworzenie niezliczonej ilości coinów na jednym blockchainie. W tym samym roku zebrano na projekt Vitalika odpowiednie finanse, dzięki którym ruszył rok później. Udało się wówczas wygenerować około 72 mln monet.

Ciekawostki na temat Vitalika Buterina

  • W 2017 roku w internecie pojawiła się wiadomość o śmierci założyciela Ethereum. Wówczas cena jego kryptowaluty zaczęła drastycznie spadać. Kiedy Vitalik dowiedział się o zaistniałej sytuacji, przemówił do swoich fanów na Twitterze i ich uspokoił;
  • Vitalik Buterin spotkał się w 2017 roku z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który w pozytywny sposób wyrażał swoją opinię dotyczącą pracy Vitalika. W tamtym momencie mówiono nawet o tym, że być może rosyjski prezydent będzie chciał stworzyć rosyjską walutę cyfrową;
  • założyciel Ethereum otrzymał w 2018 roku dyplom Honoris Causa. Jest on przyznawany przez uczelnie wyższe osobom, które w znaczny sposób przyczyniły się dla świata kultury i nauki. 
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 4)