USDT Kurs Tether

Aktualny kurs Tether (USDT PLN):

z 23:55:01 19-01-2022 3.9926 1.0006 USD

Za 100 PLN kupisz:

25.0463 USDT
 • Kapitalizacja: 78.35 mld USD
 • Wolumen (24h): 50.48 mld USD
 • Ilość w obrocie: 82058.98 mln USDT
 • Ilość maksymalna: Brak limitu
 • Historyczne maksimum:1.149 USD
 • Data wystąpienia ATH:2020-03-13
 • Różnica procentowa:-12.92%
 • Do szczytu pozostało:-0.1484 USD
 • Od wczoraj: -0.0139 zł -0.347%
 • Ostatni tydzień: +0.037 zł +0.935%
 • Ostatni miesiąc: -0.1278 zł -3.102%

Ceny Tether na wykresie podawane są w Dolarach amerykańskich Wykres odzwierciedla sytuację na giełdzie Kraken

 • 8Tyle osób kupiłoby Tether
  w tym miesiącu
GIEŁDA Z TETHER Bezpieczne połączenie SSL
GRAJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL
Ocena artykułu
3.4/5 (głosów: 13)

Kalkulator Tether - przelicz USDT na FIATy lub inne kryptowalutyWYNIK:

3,9926 PLN


Jednym z najbardziej popularnych stablecoinów, czyli coinów powiązanych w stosunku 1:1 do konkretnego aktywa, jest Tether, inaczej nazywany cyfrowym dolarem. Symbol Tethera to USDT. Jest reprezentantem wartości kryptograficznej waluty Stanów Zjednoczonych. Jakie są jego cechy charakterystyczne i kiedy ta kryptowaluta powstała?

Historia powstania kryptowaluty

Tether powstał w lipcu 2014 roku, a jego twórcą była prywatna firma Tether Ltd. Początkowo ta kryptowaluta nosiła zupełnie inną nazwę – Realcoin. Jej współtwórcą był kontrowersyjny przedsiębiorca związany ze światem kryptowalut – Brock Pierce, który brał udział w tworzeniu projektu EOS. W listopadzie 2014 roku Realcoin został przemianowany na Tether USDT.

Celem powstania Tethera było umożliwienie arbitrażu pomiędzy giełdami kryptowalutowymi, który nie byłby możliwy przy użyciu przelewów w dolarach amerykańskich, których wykonanie wymaga niestety dłuższego czasu. Dzięki USDT możliwe jest zarabianie inwestorów na różnicach cen tego samego instrumentu na różnych giełdach obracających kryptowalutami.

Jednocześnie Tether miał pozwolić giełdom na dodawanie instrumentów kwotowanych w ekwiwalencie dolara, bez jednoczesnego wprowadzania obowiązkowo regulacji wymaganych przy dokonywaniu obrotu walutami fiducjarnymi, m.in. Pełnego weryfikowania klientów oraz prowadzenia kont bankowych.

Najważniejsze informacje o Tether

Tether – USDT jest stablecoinem, powiązanym z kursem dolara amerykańskiego. Jego kurs zawsze zmierza do uzyskania dokładnej wartości w wysokości 1 USD. Podstawą do zbudowania kryptowaluty Tether USDT był blockchain Bitcoina (BTC). Jego twórcy wykorzystali do tego celu platformę Omni Layer.

Zaledwie niewielka część tokenów USDT istnieje w formie kontraktów ERC20, opartych nie o łańcuch bloków BTC, ale o blockchain Ethereum. Dostępne są one na giełdzie Ethfinex.

Spółka emitująca USDT wprowadziła nową kryptowalutę na rynek w ramach wielomilionowych transzach. W głównej mierze są one kierowane na giełdę kryptowalutową. Spółka Tether Ltd. deklaruje, że podaż tej kryptowaluty ma pełne pokrycie w dolarach amerykańskich, co zwiększa jej wiarygodność w oczach inwestorów.

Tether ma nieograniczoną liczbę tokenów, zależną od wysokości posiadanych rezerw  finansowych w dolarach amerykańskich. Dolary można wymienić na USDT, po zarejestrowaniu się na stronie tether.to. Wymiana Tetherów z powrotem na dolary także jest możliwa na tej samej stronie projektu.

Kontrowersje dotyczące Tether

Z uwagi na fakt, że Tether USDT wymieniany jest w stosunku 1:1 na dolary amerykańskie, a projekt ma charakter scentralizowany, budzi on wiele kontrowersji w kryptowalutowym środowisku. Wyłącznym emitentem tokenów jest prywatna firma.

Tether nie jest transparentną kryptowalutą. Firma zapewnia, że wszystkie wyemitowane tokeny są zabezpieczone realnymi dolarami, jakie są ulokowane na kontach bankowych spółki. Mimo takich zapewnień, nazywanych Proof of Reserve, firma Tether nie przeprowadziła jakiegokolwiek zewnętrznego audytu finansowego, który potwierdziłby, że rzeczywiście tokeny USDT mają pokrycie w dolarach.

Kapitalizacja rynkowa USDT wynosi obecnie około 3 mld dolarów, co plasuje te tokeny na 8 miejscu w rankingu kapitalizacji wg portalu CoinMarketCap. Mimo że zasadniczo kurs USDT powinien wynosić 1 USD, to podlega niewielkim wahaniom.

Instytut Kryptografii