AVAX

Kurs Avalanche

Aktualny kurs Avalanche (AVAX PLN):

z 15:20:01 21-02-2024 146,6923 36,7300 USD NA ŻYWO

Za 100 PLN kupisz:

0,6817 AVAX

Nastroje inwestorów:Indeks Strachu i Chciwości (Fear and Greed Index) jest liczony na podstawie wielu czynników takich jak: zmienność rynków, wolumeny transakcji, nastroje wiadomości w social mediach, dominacji Bitcoina oraz aktualnych trendów. Podawany w przedziale 0-100, gdzie 0 to ekstremalny strach, a 100 to ekstremalna chciwość. Aktualizowany raz dziennie.

 • ▲ 78 / 100
 • Ekstremalna <br />chciwość
 • Ekstremalna
  chciwość
 • Kapitalizacja: 13,66 mld USD
 • Wolumen (24h): 606,56 mln USD
 • Ilość w obrocie: 435,75 mln AVAX
 • Ilość maksymalna: 720 mln AVAX
 • Historyczne maksimum:146,2179 USD
 • Data wystąpienia ATH:2021-11-21
 • Różnica procentowa:-74,88%
 • Do szczytu pozostało:-109,4879 USD
 • Od wczoraj: -6.5629 zł -4.282%
 • Ostatni tydzień: -23.6838 zł -13.901%
 • Ostatni miesiąc: +15.3697 zł +11.704%

Kurs Avalanche (AVAX) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (25)

Wzrośnie 96.00%Spadnie 4.00%

GIEŁDA Z AVALANCHE Bezpieczne połączenie SSL
GRAJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Kalkulator Avalanche - przelicz AVAX na FIATy lub inne kryptowaluty


Chcę wymienić


Avalanche jest blockchainem pierwszej klasy, działającym jako platforma dla niestandardowych sieci blockchain i zdecentralizowanej aplikacji. Dodatkowo Avalanche stanowi największe zagrożenie dla Ethereum, które jest najpopularniejszym blockchainem dla inteligentnych kontraktów. Avalanche ma na celu uzyskanie 6500 transakcji na sekundę, przy zachowaniu takiej samej skalowalności. Osiągnięcie tego celu jest jak najbardziej możliwe, ponieważ Avalanche posiada niestandardową konstrukcję składającą się z trzech blockchainów – X-Chain, C-Chain i P-Chain. Każdy z łańcuchów ma zupełnie inny cel i mocno różni się od podejścia widocznego w Ethereum i Bitcoinie. Głównie chodzi o posiadanie wszystkich węzłów weryfikujących wszelkie transakcje. Lawinowe łańcuchy bloków mogą opierać się o różne mechanizmy konsensusu bazując na przypadkach ich użycia. Dostępna na większości giełd kryptowalut.

W 2020 roku Avalanche przeprowadziło prace nad rozwojem własnego ekosystemu DeFi i DApps. Z Avalanche zostały zintegrowane takie projekty jak TrueUSD i SushiSwap bazujące na Ethereum. Dodatkowo platforma ta wciąż pracuje nad lepszą operacyjnością pomiędzy Ethereum a własnym ekosystemem.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat Avalanche? Koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem. 

Kto założył Avalanche?

Avalanche zostało założone przez Ava Labs, którą prowadzi profesor Cornell University Emina Gun Sirera, Maofana „Ted” Yin i Kevina Sekniqi.  Pierwszy z nich przeprowadzał badania kryptograficzne i stworzył walutę peer-to-peer. Pracował również nad skalowalnością bitcoinów i przeprowadzał badania nad Ethereum w 2016 roku przed włamaniem The DAO. 

Przeprowadzone badania doprowadziły do zaprojektowania białej księi, która z kolei przyczyniła się do założenia Ava Labs w 2018 roku. W 2020 roku Avalanche zamknął początkową liczbę monet w mniej niż 24 godziny pozyskując 42 mln dolarów.

Dlaczego Avalanche jest wyjątkowy?

Avalanche chce rozwiązać problem blockchain, który polega na tym, że blockchainy nie są w stanie osiągać takiego stopnia decentralizacji, aby pozbyć się wysokich opłat za gaz, co jest częstym zjawiskiem w Ethereum. Z racji tego, Avalanche stworzyło trzy operacyjne łańcuchy bloków:

 • X-Chain – został zaprojektowany do tworzenia i wymiany natywnych tokenów AVAX i innych aktywów. Tak samo, jak w przypadku ERC-20 w Ethereum tokeny są zgodne z zestawem zasad. Łańcuch wymiany X-Chain korzysta z mechanizmu konsensusu Avalanche. 
 • C-Chain – odpowiada za obsługę zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów. Posiada własną, wirtualną maszynę, która nosi podobieństwo maszyny Ethereum. Dzięki niej programiści mogą doprowadzić do rozwidlenia DApps połączonych z EVM. Łańcuch kontraktów C-Chain opiera się na mechanizmie konsensusu Snowman.
 • P-Chain – reguluje pracę walidatorów sieci, pozwala na tworzenie nowych podsieci i śledzi aktywne podsieci. Każda z podsieci może potwierdzać kilka łańcuchów bloków, ale jeden łańcuch bloków może być kontrolowany tylko za pomocą jednej podsieci. Platforma P-Chain również korzysta z mechanizmu konsensusu Snowman.

Dzięki takiemu podziałowi zadań obliczeniowych, możliwe jest uzyskanie wyższej przepustowości bez ryzyka uszczerbku dla decentralizacji. Przykładowo, prywatne łańcuchy bloków w sieci mogą wymagać od walidatorów podsieci, aby były dobrze zdecentralizowane geograficznie lub w pełni zgodne z przepisami. Avalanche chce stale poprawiać swoją interoperacyjność w stosunku do innych blockchainów, które chcą się łączyć z ekosystemem Avalanche. 

Czy Avalanche jest lepsze od Ethereum?

Każdy użytkownik Ethereum wie o tym, że sieć ta ma szereg problemów, m.in. nie jest zdolna do szybkiego przetwarzania transakcji i wciąż ma problem z rosnącymi prowizjami za transakcje. W porównaniu do Ethereum, Avalanche jest w stanie zaoferować większą skalowalność, niższe koszty i wyższą prędkość. Dodatkowo jest on połączony z Ethereum Virtual Machine, a więc jeśli ktoś korzysta z Ethereum z danego projektu, może go w pełni przenieść do Avalanche, korzystając z zasady kopiuj-wklej. Dlatego też Avalanche jest bardzo silnym konkurentem dla Ethereum. 

Dodatkowo platforma Avalanche jest w stanie obsłużyć nawet 6,5 tys. transakcji na sekundę, co jest naprawdę zawrotną liczbą. W szczególności, że Ethereum jest w stanie w ciągu sekundy przeprowadzić zaledwie 14 transakcji a Bitcoin 7. Avalanche jest w stanie również w zaledwie 3 sekundy przeprowadzić realizację całej transakcji. Ponadto Avalanche oferuje wszelkie narzędzia programistyczne, które posiada sieć Ethereum. Dzięki wzrostowi popularności DeFi, Avalance może w przyszłości stać się jednym z bardziej docenionych systemów, który bazuje na tego typu blockchainie. 

Proces finansowania Avalanche

Wystarczyły tylko dwie rundy finansowania AVA Lbas, aby zebrała ok. 54 mln dolarów na swój Avalanche. W 2020 roku została przeprowadzona prywatna sprzedać, która przyniosła 12 mln dolarów, dzięki korporacjom Galaxy Digital i Bitmain. Publiczna sprzedaż 15 lipca 2020 roku przynosiła 42 mln dolarów i to zaledwie w 5 godzin. Podczas publicznej sprzedaży wystawiono 72 mln tokenów AVAX i Avalanche.