Źródło: tr.wikipedia.org
Pojawienie się kryptowalut i związanych z nimi operacji spowodował pojawienie się różnych rozwiązań technologicznych, które oparte są o wysokie standardy znane z tradycyjnej finansjery oraz o innowacyjne spojrzenie. Jednym z takowych jest blockchain. Pokrótce wyjaśnimy, czy on jest i jak działa w odniesieniu do najpopularniejszej kryptowaluty, jaką jest bitcoin.
Co to jest blockchain
Bez najmniejszej wątpliwości blockchain jest jednym z najnowszych rozwiązań technologicznych, które wykorzystuje idee łańcucha bloków (takich samych jak znane banki) oraz tysiące start-upów. Według specjalistów jest on prawdziwą rewolucją w świecie wirtualnych finansów, która może mieć odniesienie, a nawet zastosowanie także w innych, tradycyjnych sektorach obrotu walutami.
W wolnym tłumaczeniu blockchain oznacza łańcuch bloków, które są powiązane z kryptowalutami, w szczególności ze wspomnianym już bitcoinem. Był on poniekąd walutą, na której testowano blockchain. Co ciekawe, technologia opiera się na wielu rozwiązaniach kryptograficznych, które powstawały od końca lat 70. ubiegłego wieku. Rozwój bitcoina i wzrost kursu w odniesieniu do omawianej technologii potwierdza bezpieczne funkcjonowanie schematu, który pozbawiony jest centrum rozliczeniowego będącego podmiotem.
Cechy blockchain
Omawiany łańcuch bloków zwanych blockchainem służy do gromadzenia i przesyłania danych dotyczących transakcji zawieranych w sieci. Jedna transakcja jest opisana- zaszyfrowana- w kolejnych blokach. Każdy z nich zawiera informacje dotyczące określonej liczby transakcji. Po wyczerpaniu miejsca w tymże zostaje utworzony kolejny blok danych, który układa się w łańcuchu. Obrazując precyzję technologii warto dodać, że statystycznie co 10 minut zostaje utworzony nowy blok. W każdym bloku mogą zostać umieszczone dane dotyczące różnorodnych transakcji np. stanów własności, kupna wytworzenia energii, operacji handlowych, operacji walutowych różnego rodzaju, w tym kryptowalut.
Jak działa blockchain?
Głównym założeniem blockchain jest utrzymanie zbiorowej, a więc wspólnej księgi rachunkowej różnych transakcji, które zostały zarejestrowane w sposób cyfrowy. Transakcje są rozproszone po całej sieci, ale posiadają bliźniacze kopie.
Technologia blockchain oparta jest o sieć peer-to-peer, która z założenia nie posiada centralnych komputerów, ani żadnych systemów zarządzających czy dokonujących weryfikacji transakcji. Innymi słowy, mówiąc, praktycznie każdy komputer z dostępem do sieci ma możliwość brania udziału nie tylko w przesyłaniu, ale też i w uwierzytelnianiu transakcji. W odniesieniu do blockchain są to bloki, które można zakwalifikować jako księgi transakcyjne. Te są otwarte dla wszystkich użytkowników, nie mniej istotne jest zastosowanie narzędzi kryptograficznych, które w pełni zabezpieczają do nich dostęp przez niepowołane osoby.
W praktyce wygląda to tak, że dany użytkownik ma wgląd do ksiąg, ale może w nich zobaczyć wyłącznie swoje transakcje. Transakcje publiczne są więc doskonale chronione przez system, a dostęp do nich umożliwia jedynie prawo dostępu danego użytkownika. Blockchain daje możliwość sprawdzenia i zweryfikowania wszystkich transakcji, jakie użytkownik wykonywał od samego początku istnienia technologii.
Blockchain dla kryptowaluty Bitcoin jest więc rejestrem transakcji, który zapewnia pełną przejrzystość, ale też i absolutne bezpieczeństwo. Bloki bitcoina charakteryzują się rozproszonymi danymi, a więc różną ich lokalizacją w sieci, dodatkowo każdy z bloków posiada własny, niepowtarzalny znacznik. Podsumowując należy podkreślić, że jest to system praktycznie niepodlegający żadnym próbom manipulacji, oszustwa czy podrobienia.