Źródło: WorldSpectrum / Pixabay
ICO to stosunkowo nowa inicjatywa, mająca związek z pozyskiwaniem finansowania na projekty biznesowe, które związane są w głównej mierze z kryptowalutami. O co jednak dokładnie chodzi i jakie możliwości daje ICO?
ICO — źródło finansowania projektów
Jak zostało to już wspomniane na samym początku ICO (ang. Initial Coin Offering) to koncepcja wykorzystująca społecznościowe finansowanie, a więc tzw. crowdfunding. Jak to działa w praktyce? Ktoś ma pomysł, lecz nie ma wystarczających środków, na jego zrealizowanie, tworzy więc ICO, emitując tzw. tokeny, będące swego rodzaju żetonami, które przyrównywać można do udziałów spółki (kwota ze sprzedaży tokenów finansuje realizację pomysłów). Po udanej sprzedaży takich „żetonów” osoby mające swój pomysł, a niemające środków na jego realizację mogą przystąpić do jego rozwijania. Po zakończeniu całego procesu nowa kryptowaluta zostaje uruchomiona, a osoby, które wspierały jej powstanie, mogą handlować uzyskanymi przez ICO tokenami.
Warto wiedzieć, że ICO jest najczęściej ogłaszane na forach o tematyce dotyczącej kryptowalut, stąd, jeżeli chcielibyśmy włączyć się w tę inicjatywę, warto właśnie tam szukać ciekawych pomysłów, które według nas mają szansę na sukces. Preferowaną opcją wpłat, jeżeli chodzi o ICO, jest najpopularniejsza z kryptowalut, a więc Bitcoin, aktualnie jednak wiele się zmienia i również inne ustabilizowane na rynku kryptowaluty są brane pod uwagę.
ICO — wady i zalety, które trzeba znać
ICO, tak jak każdy pomysł czy idea ma zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Jeżeli chodzi o pozytywy, to należy zaliczyć do nich przede wszystkim możliwość rozwijania nowych, ciekawych projektów, które w innym przypadku nie miałyby szans na realizację (głównie chodzi tutaj oczywiście o kryptowaluty).
Niestety są również i wady — należy zdawać sobie sprawę z tego, że ICO może okazać się oszustwem, a pomysł, który zdecydowaliśmy się wesprzeć, a więc w niego zainwestować okazał się po prostu sposobem na wyłudzenie pieniędzy. Istnieją jednak wskazówki, które pozwalają w pewnym sensie zabezpieczyć się przed tego typu przypadkami — przede wszystkim należy sobie zawsze zdawać sprawę z tego, że każdy projekt tworzą ludzie — jeżeli więc jakiś projekt budzi nasze zainteresowanie, warto sprawdzić i zidentyfikować czy osoby, które przedstawiają swój pomysł, mają jakieś doświadczenie w innych projektach, które odniosły już sukces. W przypadku ICO najbezpieczniej jest wspierać osoby, których poprzednie projekty zakończyły się sukcesem — istnieje realna szansa, że również w przypadku nowego projektu osiągną oni sukces, a więc my jako inwestorzy mamy szansę na zysk.
Kolejnym wyznacznikiem tego, że projekt ma szansę na powodzenie, jest plan biznesowy — im lepiej i bardziej szczegółowo przygotowany, tym większe prawdopodobieństwo tego, że mamy do czynienia z profesjonalistami.
ICO to z pewnością niezwykle ciekawa inicjatywa, jednak tak jak w przypadku każdego nowego pomysłu należy podejść do niego racjonalnie, tak aby nie dać się oszukać.