Co to jest staking kryptowalut? Porównanie Proof-of-Work i Proof-of-Stake

Data dodania: 19 czerwca 2021 r. / Aktualizacja: 19 sierpnia 2024 r.
Proof of Stake czy Proof of work, oto jest pytanie PoW czy PoS, chyba lepiej to drugie
Źródło: Leeloo Thefirst / Pexels

Wśród ludzi, głównie inwestorów chcących pomnażać swoje pieniądze, szuka się różnych rozwiązań, które mogą być w tym pomocne. Staking kryptowalut jest jedną z nich i o wiele lepszą alternatywą niż np. tradycyjna lokata, na której możesz zarobić bardzo mało, albo nic. W przypadku stakingu, możesz pomnożyć więcej pieniędzy, a wszystko zależy od kryptowaluty, którą posiadasz. Niektóre z nich pozwolą Ci zarobić 20% odsetek w skali roku. Ilość kryptowalut, które można stakować stale rośnie. Warto więc zapoznać się dokładnie z pojęciem stakingu i zacząć pomnażać swoje pieniądze.

Staking kryptowalut – czym jest?

Dzięki stakowaniu możesz otrzymać odsetki w danej kryptowalucie za to, że trzymasz ją we wskazanym portfelu. Stakowane kryptowaluty są oparte na protokole PoS (Proof of Stake), a sam staking jest z nim ściśle powiązany. Jak stakować kryptowaulty? Każda giełda podchodzi do tego w bardzo elastyczny sposób. W najpopularniejszej giełdzie kryptowalut Binance np. nie musisz robić nic poza trzymaniem kryptowaluty w jej portfelu, a zarobione odsetki i tak zostaną Ci wypłacone.

Inne giełdy wymagają, aby dane środki na jakiś czas zamrozić, jednak to oznacza, że nie możesz z nich w żaden sposób wówczas korzystać przez jakiś czas. Niektóre giełdy podchodzą do stakingu, jak do formy kaucji, którą wpłaca się do ich portfela, zamraża i służą one jako zabezpieczenie przed ewentualnymi nieczystymi zagraniami. Kiedy dana osoba wykonuje jakąkolwiek transakcję, zamiast górników, sam algorytm związany z daną giełdą wybiera osobę, która ma potwierdzić przelew środków związanych z ową transakcją. Jeśli transakcja zostaje zatwierdzona, wówczas sieć przyznaje nagrodę pod postacią określonej kwoty od użytkowników. Dodatkowo po jakimś czasie sieć sprawdza, czy cała procedura transakcyjna przeszła bez żadnych problemów np. nie został dopisany sztuczny obrót walutą. Jeśli wszystko odbyło się w sposób prawidłowy, użytkownik otrzymuje z powrotem swoje pieniądze i dodatkową nagrodę. Kto jednak ma szansę na uzyskanie dodatkowej nagrody dzięki potwierdzaniu przelewów? Oczywiście ta osoba, która włożyła więcej pieniędzy do depozytu.

Proof of Stake czy Proof of Work?

Proof of Stake powstał, jako alternatywa dla Proof of Work (PoW), który okazał się zasobożernym rozwiązaniem, ponieważ doprowadza do bardzo dużego zużycia zasobów prądu elektrycznego, co przekłada się na szkodzenie środowisku naturalnemu. A co za tym idzie - rynek kryptowalut również gorzej się wówczas rozwija. PoS wyeliminowało problem związany z PoW. Użytkownicy mają władzę nad swoimi środkami, ale i koszty zostały znacznie zmniejszone. 

Jakie zalety posiada staking kryptowalut w algorytmie Proof Of Stake?

Do zalet stakingu kryptowalut PoS należy zaliczyć:

  • możliwość uzyskania dodatkowego dochodu pasywnego;
  • nie trzeba inwestować w drogi sprzęt;
  • oszczędność energii;
  • niskie opłaty i koszty;
  • szybkość przeprowadzanych transakcji.

Jakie wady posiada staking kryptowalut w algorytmie Proof of Stake?

Wielu inwestorów uważa, że protokół Proof of  Stake został stworzony tylko dla osób mających duże zaplecza finansowe. Dzięki temu, że mogą się oni bogacić coraz bardziej, aż w końcu będą w stanie przejąć kontrolę nad siecią. Może też dojść do tego, że jeśli dana osoba wzbogaci się na tyle mocno, że będzie mogła wykupić 51% coinów, co narazi kryptowalutę na centralizację, wówczas górnicy, mogą zniechęcić się do kopania kryptowalut

Dodatkowo uważa się, że Proof of Stake jest o wiele mniej bezpieczny niż np. Proof of Work, ponieważ zużycie energii nie jest aż tak wysokie, co może generować więcej ataków hakerskich. Mówi się również o negatywnych opiniach dotyczących tego, że niektóre kryptowaluty, będą wymagały ciągłego podłączenia portfeli do sieci. 

Jak rozpocząć staking?

W pierwszej kolejności, jeśli zdecydowaliśmy się na ulokowanie depozytu na danej giełdzie, musisz wybrać odpowiadającą Ci walutę. Następnie wybierasz portfel wirtualny, który powinien mieć stały dostęp do sieci. Ustal jaką kwotę chcesz zdeponować i kiedy sieć ma Ci zwrócić środki. Na sam koniec zatwierdź zmiany w portfelu i właściwie już jesteś stakerem

Nie chcesz działać samodzielnie? Skorzystaj ze Stakingpools, czyli dołącz do grupy inwestorów, którzy skupiają swoje pieniądze w jednym miejscu. Wówczas szansę na nagrodę wzrosną, bo dla sieci liczy się przecież stan konta. 

Wszystko wskazuje na to, że algorytm Proof of Stake jest w stanie zdominować rynek kryptowalut, ponieważ coraz więcej osób odchodzi od Proof of Work, który pobiera naprawdę ogromną ilość energii. Jednak co przyniosą nam przyszłe lata? Z pewnością niebawem się okaże.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 2)