Co to jest token?

Data dodania: 21 marca 2021 r. / Aktualizacja: 10 maja 2023 r.
Tokeny to nie kryptowaluty. To \ tokeny-kryptowalut
Źródło: Roger Brown / Pexels

Wiele osób używa hasła “token” nie do końca zdając sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest. Często i w sposób błędny token nazywany jest kryptowalutą, jednak oba te słowa absolutnie nie powinny być synonimizowane. Warto więc dowiedzieć się, jak jest naprawdę, dzięki czemu kryptowaluty i tokeny zaczną być w końcu przez Ciebie rozróżniane.

Czym jest token?

W pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, że tokenów jest o wiele więcej niż kryptowalut. Reprezentuje on jakiś fakt, wartość lub daną jakość. Tokenem nazywa się często żetony, których używa się np. w kasynie, jako kart podarunkowych, voucherów lub bonów. Po co została stworzona taka jednostka wartości? Ponieważ deweloperom zależało na tym, aby móc samodzielnie zarządzać modelem biznesowym. Dzięki temu użytkownicy danej sieci są bezpośrednio połączeni z jej produktami. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy łańcuch bloków, musi mieć swój token. Pamiętaj również, że bitcoin to nie token a blockchain BTC nie zajmuje się produkcją tokenów. Wiele firm coraz częściej korzysta z wynagradzania swoich pracowników, właśnie w formie tokenów. Jest to proste i przyszłościowe podejście, z którego będzie korzystało coraz więcej przedsiębiorstw. Tokeny mogą być przechowywane w portfelach wirtualnych, do których dostęp można uzyskać za pomocą prywatnego klucza. 

Trzy główne rodzaje tokenów

Aby móc bardziej przybliżyć sobie pojęcie tokenów, poniżej zostały przedstawione ich trzy główne rodzaje:

  • tokeny użytkowe – najczęściej są one tworzone w łańcuchu bloków Ethereum (ETH), w standardzie ERC-20. Używa się ich do zbierania funduszy w ramach ICO, ponieważ w modelu tym wiele firm wchodzi na giełdę blockchain. Często pełnią one zadanie reprezentowania udziału w kapitale danej firmy i pozwalają na głosowanie dotyczące ewentualnych zmian;
  • tokeny bezpieczeństwa – reprezentują własność prawną, np. fundusze lub nieruchomości. Regulacje prawne, które ich dotyczą, są o wiele bardziej surowsze niż w przypadku innych rodzajów tokenów, ponieważ chodzi tu o ochronę samych inwestorów. Tokeny bezpieczeństwa to inaczej STO, czyli oferta papierów wartościowych. Mogą reprezentować udziały w danej firmie, która taki token stworzyła, dzięki czemu może on zastąpić udziały w przedsiębiorstwie;
  • tokeny NFT – dotyczą unikalnych materialnych lub niematerialnych przedmiotów. Inaczej nazywa się je tokenami kolekcjonerskimi. Może to być np. wirtualna nieruchomość. Każdy z takich tokenów wyróżnia się na tle innych dedykowanymi informacjami. Jego podrobienie mogłoby stanowić np. dla hakerów, zbyt duży problem. Są to tokeny niewymienne, różniące się od siebie wartością. Ten rodzaj tokenów jest coraz bardziej popularny i sprzedawany nawet za tysiące dolarów. 

Jak rozróżnić token od kryptowaluty?

Zadaj sobie pytanie, czy dana kryptowaluta ma swoją sieć? Jeżeli tak, to wówczas z pewnością masz do czynienia właśnie z nią. Natomiast w przypadku, gdy dana “kryptowaluta” jest zależna od innych platform, to wówczas jest to już token. Kryptowaluta jest środkiem płatności, tzw. monetą, która została stworzona poprzez łańcuch bloków. A token to żeton, mający więcej funkcji, korzystający z blockchaina.

Ocena artykułu
3.3/5 (głosów: 21)