Co to jest kryptowaluta?

Data dodania: 13 lutego 2017 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Kryptowaluty Kryptowaluty
Źródło: Fot. Pexels

Z pewnością większość z nas, użytkowników wirtualnego świata słyszało o wirtualnych walutach, które są wygodnym i bezpiecznym środkiem nieznającym zarządców, inflacji czy innych tego rodzaju zagrożeń. Istotnie, kryptowaluty — bo tak nazywają się te pochodzące z internetowej rzeczywistości — zyskują przy bliższym poznaniu i stają się ulubionymi i pożądanymi. Jaki jest więc ich sekret, dlaczego warto się z nimi zapoznać i zacząć ich używać?

Kryptowaluta - co to takiego?

Ponieważ jesteśmy w wirtualnym świecie, zajrzyjmy do dostępnej w nim encyklopedii. Znajdziemy tam informację, że kryptowaluty bazują na kryptografii i są rozproszonym systemem księgowym, który przechowuje informacje o posiadaniu umownych jednostek. Innymi słowy, możemy powiedzieć, że kryptowaluty są wirtualnym i rzeczywistym środkiem płatniczym, dostępnym dla każdego użytkownika Internetu. To społeczność generuje internetową walutę, a każdy chętny może do niej dołączyć w zaledwie kilka chwil. Wystarczy podłączenie do Sieci i podstawowe wiadomości. Pieniądze są odpowiednio przez nas zaszyfrowane, stąd pierwszy człon nazwy "krypto" od szyfru. Najpopularniejszą i jednocześnie najbardziej wartościową jest oczywiście Bitcoin, ale znane są również Litecoin, Digitalcoin, Dogecoin. Pod tym linkiem znajduje się aktualny kurs bitcoin.

Wyróżnione spośród innych

Początkujący mogą odnosić się do kryptowalut z dużą dozą nieufności. W końcu to waluty bez nadzoru banków i krajów, na które nie mają wpływu rządy państw. Nie mniej jednak trzeba zauważyć, że kryptowaluty zostały zaakceptowane przez wiele państw tj. Niemcy, Cypr czy Dania. Transakcje odbywają się anonimowo, w dobrze zabezpieczonej sieci. Ich zaletą jest fakt, że możemy wysłać pieniądze w dowolne miejsce na świecie, bez konieczności przewalutowywania czy opłacania horrendalnych prowizji. Płatności w wirtualnych walutach akceptuje coraz więcej sieci handlowych dostępnych w Internecie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie wyłącznie wzrastająca.

Nie jedna waluta

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszą walutą jest Bitcoin. To w istocie prekursor całego systemu pieniędzy cyfrowych. Nie mniej i na tej płaszczyźnie nie ma miejsca na monopol, stąd pojawiły się inne, równie bezpieczne i analogicznie działające kryptowaluty. Co ciekawe, sam projekt stworzenia cyfrowego pieniądza miał charakter wyłącznie użytkowy, tymczasem po odniesieniu wielu sukcesów i wzroście wartości stał się on narzędziem rynkowych spekulantów.

Dodajmy, że kryptowaluty nie biorą się z żadnego centralnego układu. To użytkownicy stają się ich wydobywcami. Warto dodać, że podczas ich generowania nasze komputery są niebywale obciążone, ale z drugiej strony, chętni do kupienia cyfrowej waluty mogą także sięgnąć po nie korzystając z giełdy. Z całą pewnością kryptowaluty to swego rodzaju rewolucja, która całkowicie zmieni świat płatności internetowych.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)