Co to jest kryptowaluta?

13 lutego 2017 r.
kryptowaluty - bitcoinKryptowaluty - Bitcoin

Z pewnością większość z nas, użytkowników wirtualnego świata słyszało o wirtualnych walutach, które są wygodnym i bezpiecznym środkiem nieznającym zarządców, inflacji czy innych tego rodzaju zagrożeń. Istotnie, kryptowaluty — bo tak nazywają się te pochodzące z internetowej rzeczywistości — zyskują przy bliższym poznaniu i stają się ulubionymi i pożądanymi. Jaki jest więc ich sekret, dlaczego warto się z nimi zapoznać i zacząć ich używać?

Kryptowaluta - co to takiego?

Ponieważ jesteśmy w wirtualnym świecie, zajrzyjmy do dostępnej w nim encyklopedii. Znajdziemy tam informację, że kryptowaluty bazują na kryptografii i są rozproszonym systemem księgowym, który przechowuje informacje o posiadaniu umownych jednostek. Innymi słowy, możemy powiedzieć, że kryptowaluty są wirtualnym i rzeczywistym środkiem płatniczym, dostępnym dla każdego użytkownika Internetu. To społeczność generuje internetową walutę, a każdy chętny może do niej dołączyć w zaledwie kilka chwil. Wystarczy podłączenie do Sieci i podstawowe wiadomości. Pieniądze są odpowiednio przez nas zaszyfrowane, stąd pierwszy człon nazwy "krypto" od szyfru. Najpopularniejszą i jednocześnie najbardziej wartościową jest oczywiście Bitcoin, ale znane są również Litecoin, Digitalcoin, Dogecoin. Pod tym linkiem znajduje się aktualny kurs bitcoin.

Wyróżnione spośród innych

Początkujący mogą odnosić się do kryptowalut z dużą dozą nieufności. W końcu to waluty bez nadzoru banków i krajów, na które nie mają wpływu rządy państw. Nie mniej jednak trzeba zauważyć, że kryptowaluty zostały zaakceptowane przez wiele państw tj. Niemcy, Cypr czy Dania. Transakcje odbywają się anonimowo, w dobrze zabezpieczonej sieci. Ich zaletą jest fakt, że możemy wysłać pieniądze w dowolne miejsce na świecie, bez konieczności przewalutowywania czy opłacania horrendalnych prowizji. Płatności w wirtualnych walutach akceptuje coraz więcej sieci handlowych dostępnych w Internecie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie wyłącznie wzrastająca.

Nie jedna waluta

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszą walutą jest Bitcoin. To w istocie prekursor całego systemu pieniędzy cyfrowych. Nie mniej i na tej płaszczyźnie nie ma miejsca na monopol, stąd pojawiły się inne, równie bezpieczne i analogicznie działające kryptowaluty. Co ciekawe, sam projekt stworzenia cyfrowego pieniądza miał charakter wyłącznie użytkowy, tymczasem po odniesieniu wielu sukcesów i wzroście wartości stał się on narzędziem rynkowych spekulantów.

Dodajmy, że kryptowaluty nie biorą się z żadnego centralnego układu. To użytkownicy stają się ich wydobywcami. Warto dodać, że podczas ich generowania nasze komputery są niebywale obciążone, ale z drugiej strony, chętni do kupienia cyfrowej waluty mogą także sięgnąć po nie korzystając z giełdy. Z całą pewnością kryptowaluty to swego rodzaju rewolucja, która całkowicie zmieni świat płatności internetowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Poradnik początkującego

ZOBACZ WSZYSTKIE