Źródło: Alesia Kozik / Pexels.com
Bitcoin jest najpopularniejszą i jednocześnie najstarszą kryptowalutą, stworzoną przez Satoshi Nakamoto. Kryptowaluta ma cyfrową postać. Jest tworzona i utrzymywana w sposób elektroniczny, a ponadto nie podlega kontroli. Waluta nie ma formy papierowej czy monetarnej, a charakterystyczną jej cechą jest fakt, że jest produkowana przez pojedynczych inwestorów oraz firmy, które obsługują komputery na całym świecie. Przy pomocy specjalnego oprogramowania Bitcoin jest walutą podlegającą wydobyciu przez tzw. koparki kryptowalut.
Cechy wyróżniające Bitcoina
Jak już wspomniano, Bitcoin nie jest drukowany, a więc nie ma swojego fizycznego odpowiednika. Ponieważ jest wydobywana w wirtualnym świecie - nie ma na nią wpływu żaden bank centralny czy światowy.
Do wytwarzania kryptowaluty może dołączyć dosłownie każdy. Naturalnie, do wydobycia waluty konieczna jest stosowna moc obliczeniowa rozproszona w sieci, która w dalszej kolejności, przy użyciu kryptowaluty przez użytkownika, przetwarza transakcje dokonywane przy pomocy wirtualnej waluty. W ten sposób Bitcoin jest realnym środkiem płatniczym, który nader wszystko cechuje się własną siecią transakcji.
Chociaż Bitcoin jest walutą wirtualną, pozwala na dokonanie zakupów w sposób realny. Można używać go do finalizowania transakcji przeprowadzanych drogą elektroniczną. Pod tym kątem można go przyrównać do tradycyjnych walut światowych, które od wielu lat są także istotnym przedmiotem handlu cyfrowego.
Najważniejszą cechą wyróżniającą Bitcoina jest jednak to, że jest on całkowicie zdecentralizowany, a więc żadna instytucja nie kontroluje samej sieci Bitcoina. Mówiąc wprost, w porównaniu z tradycyjnymi walutami, które od wieków są w obiegu, Bitcoin nie podlega zarządom bankowym, a tym samym w pełni pozostaje do dyspozycji inwestorów. Notowania bitcoina w połowie grudnia 2017 oscylowały w okolicach 70 tyś zł za 1 wirtualną monetę. Bitcoina i wiele innych kryptowalut możesz kupić na jednej z polskich lub zagranicznych giełd kryptowalut.
Proste zasady, unikatowe podejście
Bitcoin nie opiera się na kruszcach tak jak inne waluty. Jego sekretem jest tak naprawdę matematyka, a w zasadzie matematyczna formuła do produkcji kryptowaluty. Ta nie jest ukryta, ale dostępna dla każdego, kto chce wydobywać, kupować czy inwestować swoje Bitcoiny. Bardzo istotną kwestią jest to, że oprogramowanie, o którym mowa jest całkowicie dostępne i ma charakter open source.
Bitcoin to prostota w konfiguracji, co więcej założenie konta nie wymaga wnoszenia żadnych opłat, czy wypełniania naszpikowanych wrażliwymi danymi formularzy. Pomimo to portfele inwestorów są doskonale chronione i praktycznie nie ma możliwości, by niepowołane osoby mogły się do nich dostać. Pomimo tego, że Bitcoin pozwala na założenie kilku adresów, a transakcje są zdecentralizowane, poziom zabezpieczeń zdecydowanie przewyższa te, które znamy z klasycznych banków. Każda transakcja jest bowiem zapisywana w tzw. bloki blockchain, więc w ogromnej księdze głównej.
Anonimowość obsługi Bitcoina to jedno, na uwagę zasługuje także fakt, że przelewy dokonywane w kryptowalucie kosztują niewiele, a do tego są wykonywane błyskawicznie.