Dlaczego używamy Bitcoina?

Data dodania: 24 stycznia 2018 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Zalety użycia BTC Zalety użycia BTC
Źródło: pexels.com

Bitcoin jest kryptowalutą, która jest nie tylko rozpoznawalna z nazwy, ale też wzbudza zainteresowane coraz szczerszego grona potencjalnych inwestorów na całym świecie. Należy podkreślić, że inwestorem może zostać każdy — nie trzeba być finansistą, wytrawnym graczem giełdowym czy ekonomistą. Prosta formuła kryptowaluty opiera się na oprogramowaniu matematycznym dostępnym dla każdego.

Trzeba przyznać, że Satoshi Nakamoto — twórca Bitcoina — dokonał rzeczy, która wydawała się niemożliwa. Stworzył walutę, która nie podlega bankom, a w całości jest do dyspozycji użytkowników. To pierwszy argument, dla którego warto używać Bitcoinów, ale nie jedyny. Kolejne przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Bitcoin bez rządowej "opieki"

Nic nie irytuje bardziej, niż fakt, że nasze tradycyjne pieniądze są tak naprawdę pod ścisłą kontrolą banków i rządów. To z kolei tworzy nie tylko dyskomfort, ale i realne niebezpieczeństwo, że nasze pieniądze pewnego dnia stracą na wartości, lub po prostu znikną.

Ta obawa nie dotyczy Bitcoina, który w swoim założeniu jest walutą niepodlegającą żadnej państwowej i instytucjonalnej kontroli. W prostym rozumieniu jedynym właścicielem Bitcoina jest jego użytkownik.

Waluta bez zagrożenia inflacją

Inflacja to dla wielu osób pojęcie wiążące się głównie ze wzrostem cen w sklepach. Nie bierze się ona z tendencji, ale z dodrukowania pieniędzy i wprowadzenia ich do obiegu. W przypadku Bitcoina taka sytuacja nie może mieć miejsca, ponieważ założono, że kryptowaluta będzie miała 21 milionów monet, a ta liczba nie będzie wzrastała. Innymi słowy, Bitcoin to najstabilniejsza kryptowalutowaluta na świecie, która nie traci swojej wartości, a wyłącznie ją podnosi.

Szybka i tania

Rzeczami, które irytują najbardziej w tradycyjnym obiegu walut jest fakt, że wykonywanie nimi transakcji zawsze obarczone jest dodatkowymi opłatami. Przelewy bankowe mają swoją dodatkową cenę, podobnie jak płatności kartą, czy wypłaty z bankomatów. Co więcej, niektóre z wymienionych operacji spowalniają nasze działanie, ponieważ ich przeprowadzenie wymaga zdecydowanie za wiele czasu.

I w tej materii Bitcoin pozostaje bezkonkurencyjny. Szybkość transakcji jest jedyna w swoim rodzaju. W przypadku przelewów, w których wymaga się potwierdzenia cała operacja nie przekracza 10 minut. Warto także podkreślić, że opłaty za transakcje bitcoinami są minimalne i nieporównywalne w żaden sposób z tymi, które znamy z tradycyjnego obiegu pieniądza. Poza tym, w wielu przypadkach transakcje kryptowalutowe są bezpłatne.

Przeźroczysty i bezpieczny

Wspomniana technologia blockchain pozwala, by każdy użytkownik systemu mógł zobaczyć ile w danym portfelu znajduje się Bitcoinów, a także jakie transakcje zostały wykonane z danego adresu. Nie mniej system bezpieczeństwa nie pozwala już na sprawdzenie danych, a więc nasza tożsamość jest całkowicie chroniona.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!