Jak bezpiecznie kupić pierwsze kryptowaluty – poradnik

Data dodania: 21 lutego 2020 r. / Aktualizacja: 24 stycznia 2023 r.
Wybór bezpiecznej i sprawdzonej giełdy kryptowalut to podstawa. Wybór bezpiecznej i sprawdzonej giełdy kryptowalut to podstawa.
Źródło: Simon / Pexels

W ostatnich latach kryptowaluty znacząco zyskały na popularności. Stały się realną alternatywą dla inwestycji w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, a także dla inwestycji w waluty FIAT.

Przed hossą z 2017 roku niewiele osób się nimi interesowało. O Bitcoinie zrobiło się głośno, kiedy w ciągu niecałego roku zwiększył swoją wartość 20-krotnie. 1 stycznia 2017 roku był wyceniany na 1 000 USD, a w grudniu tego samego roku - jego cena oscylowała już w granicach 20 000 USD. To był bardzo dobry rok nie tylko dla Bitcoina, ale również dla pozostałych kryptowalut, tzw. altcoinów. Król jest jeden i ma się dobrze, jednak nie wszystkie powstałe w tamtym czasie kryptowaluty przetrwały próbę czasu. Dlatego tak ważnym jest, abyś starannie dobierał przedmioty swoich inwestycji.

Bezpieczna i sprawdzona giełda kryptowalut

Podobnie ma się sytuacja związana z wyborem giełdy. Nigdy nie powinieneś zostawiać tego przypadkowi. Należy wybrać giełdę, która jest duża, legalna i regulowana. Dla Polaków na stałe mieszkających w Polsce najodpowiedniejszym wyborem wydaje się być giełda Zonda (dawniej BitBay. Jest to największa giełda kryptowalut w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstała w Polsce w roku 2014, a jej założycielem jest ... Polak. Tak, to światowa giełda o polskich korzeniach.

BitBay jest laureatem wielu nagród, w tym: Giełda Blockchain Roku Invest Cuffs 2019, czy Najlepsza Giełda Kryptowalut (Berlin Summit 2018), i wielu innych. A dodatkowo, szczyci się wysoką satysfakcją z obsługi klienta.

Na giełdzie zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy aktywnych użytkowników, odbywa się 125 transakcji na minutę, a roczny wolumen giełdy wynosi niemal 550 000 BTC! Do dbania o bezpieczeństwo i sprawną obsługę klienta - giełda zatrudnia ponad 200 pracowników.

Łatwa rejestracja

Do ukończenia pierwszego etapu rejestracji wystarczy podanie adresu e-mail. Po krótkiej chwili, na wskazany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie link niezbędny do aktywacji konta. Kliknij na przycisk "Aktywuj konto", aby dokończyć rejestrację.

Kolejne formularze zawierają standardowe pola pozwalające na jednoznaczną identyfikację nowo-rejestrującej się osoby. Będziesz miał możliwość wybrania loginu, hasła i PIN-u.

Musisz być pełnoletni, aby móc utworzyć konto. Do wyboru są dwa rodzaje kont - prywatne (osobiste) i firmowe.

Weryfikacja, dlaczego to takie ważne?

Weryfikacja jest wymagana, aby w pełni korzystać z możliwości giełdy. Jest to nie tylko uwarunkowane prawnie, ale także dla Twojego bezpieczeństwa i spokoju ducha. Jak byś się czuł, gdybyś wiedział, że każdy może się zarejestrować i podawać za kogoś, kim nie jest?

Każda weryfikacja jest prowadzona indywidualnie przez wyznaczonego do tego celu pracownika giełdy.

Szybka wpłata środków

BitBay oferuje wiele możliwości wpłat środków. Masz do dyspozycji możliwość wpłaty przelewem bankowym w walutach: polskich złotych, dolarach amerykańskich, euro czy funtach szterlingach. Dostępna jest także wpłata ekspresowa w placówkach Poczty Polskiej. Wpłaty przelewami bankowymi nie są obarczone żadnymi dodatkowymi opłatami.

Wpłaty księgowane są 3 razy w ciągu dnia roboczego, w godzinach: 11:00, 14:00 oraz 17:00.

Jeśli posiadasz kryptowaluty na innych giełdach, bądź urządzeniach - również masz możliwość przeniesienia ich do Zondy (BitBay). Kryptowaluty są księgowane natychmiast po otrzymaniu konkretnej ilości potwierdzeń z sieci. W przypadku Bitcoina - księgowanie odbywa się już po 3 potwierdzeniach.

Szeroki wybór rynków

Aktualnie na BitBay jest dostępny bardzo szeroki wybór altcoinów. Mamy do wyboru ponad 30 kryptowalut, rozlokowanych na 4 rynkach: do złotówki, dolara, euro i BTC. Do handlu gotowe są między innymi takie kryptowaluty jak: Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Ripple, Neumark, Zcash, Lisk.

Na rynkach do złotówki panuje bardzo duża płynność. Dla Ciebie oznacza to, że w łatwy sposób kupisz i sprzedasz wybrane przez siebie waluty cyfrowe po rozsądnym kursie. Dane giełdy są publikowane również w ramach serwisu Coin Market Cap.

Ile środków przeznaczyć na inwestycję w kryptowaluty?

Pamiętaj, aby inwestować tylko środki, które możesz stracić. Chociaż jest małe prawdopodobieństwo, że wartość Bitcoina spadnie do zera. Jednak w przypadku pozostałych, mniej znanych kryptowalut takie przypadki miały już miejsce. Na szczęście BitBay starannie podchodzi do wprowadzania nowych rynków krypto, a obecne kryptowaluty są z rankingu pierwszej setki pod względem popularności.

Pamiętaj o rozsądnym zarządzaniu kapitałem, i pozwól sobie na oddanie więcej niż jednego "strzału", dlatego, że bardzo trudnym jest ustrzelenie lokalnego dołka, po którym cena już tylko poszybuje do góry.

1, 2, 3 - Bitcoina masz i Ty!

Kupno Bitcoina, czy innych kryptowalut jest dziecinnie proste. Sprawdź sam!

  1. Po zalogowaniu do platformy - kliknij w zakładkę Giełda.
  2. Następnie, wybierz rynek do handlu.
  3. W tym polu możesz samodzielnie wpisać cenę i ilość, którą chcesz kupić.
  4. ALBO - klikamy na pierwszą ofertę z tabeli ASK - Sprzedaż, wtedy system automatycznie podstawi najkorzystniejszą cenę i uzupełni pole Wartość PLN wpisując tam stan Twojego portfela.

Kliknij przycisk KUP i przyjmij gratulacje, właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem kryptowaluty!

Widok giełdy BitBay - Panel użytkownika

Sprzedaż odbywa się analogiczny sposób. Wypełniasz formularz zatytułowany Chcę sprzedać. Albo, wybierasz najwyżej położoną ofertę z tabeli BID - Kupno, i klikasz Sprzedaj.

GIEŁDA KRYPTOWALUT

Kupiłem, i co dalej?

Metod handlu jest wiele. Każdy gra na swój sposób. Zwolennicy analizy fundamentalnej - będą śledzili newsy, zwolennicy analizy technicznej będą kierowali się wskazaniami popularnych wskaźników, takich jak: RSI, Stochastic, MACD, średnimi kroczącymi czy Ichimoku.

Możesz mieć z góry założony scenariusz, określone poziomy cenowe, które będą Cię satysfakcjonowały.

Możesz spekulować krótkoterminowo.

Albo możesz po prostu HODL :)

Zarabiaj polecając giełdę znajomym

Handlując kryptowalutami masz możliwość dodatkowego zarobku. Jeśli jesteś zadowolony z tego, jak działa giełda, obsługi klienta - możesz z czystym sumieniem polecać BitBay swoim znajomym. Twoi znajomi nic nie tracą, a wręcz przeciwnie - zyskują dobre miejsce do obrotu kryptowalutami, a Ty jesteś dodatkowo wynagradzany za zaproszenie ich. Jest to sytuacja typu win-win. Tu nie ma przegranych.

CHCĘ DOŁĄCZYĆ DO PROGRAMU

Kontakt z giełdą

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości - pracownicy giełdy są po to, żeby Ci pomóc. My nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z kontaktem z Zondą (BitBay).

Jest również dostępne Centrum Pomocy z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ), a jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania - zawsze możesz napisać na adres support@zondaglobal.com lub zgłosić problem tutaj: https://support.zondaglobal.com/pl/support/home

Trzymaj się, i do następnego razu!

Ocena artykułu
3.6/5 (głosów: 111)