Papierowy portfel Bitcoina – czym jest i jak go wykonać?

Data dodania: 2 lutego 2018 r. / Aktualizacja: 2 sierpnia 2024 r.
Portfel papierowy - bardzo bezpieczne rozwiązanie papierowy-portfel-na-kryptowaluty
Źródło: Karolina Grabowska z Pixabay

Kryptowaluta nie ma swojego odniesienia w postaci waluty, którą można dotknąć czy zobaczyć. Oczywiście, możemy ją wymienić na będące w tradycyjnym obiegu waluty lub dokonać nią płatności, jednakj nie ma ona postaci bilonu. Niemniej pojęcie portfela jest w tym przypadku jak najbardziej trafne, chociaż nie możemy go sobie wyobrażać w tradycyjny sposób. Jedną z opcji jest papierowy portfel Bitcoina tzw. paper wallet, który jest z powodzeniem stosowany przez wytrawnych inwestorów. Przybliżmy zatem, czym on jest i jak wykonać papierowy portfel Bitcoina.

Czym jest paper wallet kryptowaluty?

Różnorodność portfeli dedykowanych kryptowalutom pozwala inwestorowi zabezpieczyć zgromadzone środki na wiele sposobów. Znając różnorodne sytuacje i przewidując możliwość pojawienia się zdarzeń losowych np. upadek giełdy lub niemoc serwerów warto pomyśleć o portfelu, który będzie odporny na wszelkiego rodzaju sytuacje związane z wirtualnym środowiskiem, w tym na hakerskie ataki.

Portfel papierowy — pomimo tego, że może być mylnie kojarzony z czymś całkowicie nieodpowiadającym idei kryptowaluty — jest doskonałym zabezpieczeniem na wszystkie powyższe sytuacje. To jedne z najlepszych miejsc do przechowywania swoich walut. Portfele papierowe funkcjonują także pod nazwami paper wallet oraz cold wallet.

Ich specyfika polega na tym, że dostęp do nich przez Internet jest po prostu niemożliwy. Właściwie wygenerowany prywatny portfel przybiera postać papieru, który przechowujemy w dobrze znanym nam miejscu. Nie oznacza to bynajmniej, że paper wallet jest pozbawiony jakiegokolwiek poziomu bezpieczeństwa, wprost przeciwnie, jest generowany w indywidualny sposób i posiada wszystkie konieczne zabezpieczenia, znane wyłącznie inwestorowi.

Jak wykonać papierowy portfel Bitcoina?

Do stworzenia papierowego portfela kryptowaluty Bitcoina konieczne jest użycie odpowiedniego programu, który pozwala na wygenerowanie klucza publicznego oraz prywatnego. W tej materii — podobnie jak inne rodzaje portfeli — i ten musi posiadać unikalne dwa klucze, które poniekąd otwierają dostęp do pieniędzy.

Papierowy portfel można wygenerować za pośrednictwem serwisu www.bitaddress.org.

Po uruchomieniu strony, na której możliwe jest wygenerowanie papierowego portfela Bitcoina, system poprosi użytkownika o poruszanie kursorem po wykropkowanych miejscach. Dzięki temu zostają wygenerowane odpowiednie hasła i kody, a więc Private Key oraz Bitcoin Address, z czego pierwszy jest kluczem prywatnym, a drugi publicznym.

Adres i klucz prywatny portfela Bitcoina

Kolejno można zdecydować się na szyfrowanie portfela, ale jest to opcja, po którą powinni sięgać doświadczeni w tym świecie użytkownicy. W dodatkowych opcjach tworzenia portfela kryptowaluty można także usunąć znaki graficzne (Hide Art) i pozostawienie wyłącznie formy listowej. Pod funkcją „Addresses to generate” kryje się możliwość wygenerowanie oczekiwanej ilości zestawów kluczy, natomiast „Addresses per page” pozwoli na ustalenie ilości kluczy, które mają zostać wydrukowane na jednej stronie.

Ostatnim krokiem jest zapisanie i wydrukowanie papierowego portfela Bitcoina. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli inwestor będzie chciał zlecić wykonanie przelewu z papierowego portfela, wpierw musi zaimportować klucz prywatny.

Papierowy portfel BTC do wydruku

Na stronie blockchain.com możemy śledzić stan naszego portfela, np. https://www.blockchain.com/btc/address/1LLFFN7bvdoZPLTTySYmugCFLMk7CVnRCu 

Stan Bitcoinów w portfelu

Ocena artykułu
3.7/5 (głosów: 3)
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.