Papierowy portfel Bitcoina – czym jest i jak go wykonać?

TwitterLinked InE-mail
papierowy-portfel-na-kryptowalutypapierowy-portfel-na-kryptowaluty

Kryptowaluta nie ma swojego odniesienia w postaci waluty, którą można dotknąć czy zobaczyć. Oczywiście, możemy ją wymienić na będące w tradycyjnym obiegu waluty lub dokonać nią płatności, jednakj nie ma ona postaci bilonu. Niemniej pojęcie portfela jest w tym przypadku jak najbardziej trafne, chociaż nie możemy go sobie wyobrażać w tradycyjny sposób. Jedną z opcji jest papierowy portfel Bitcoina tzw. paper wallet, który jest z powodzeniem stosowany przez wytrawnych inwestorów. Przybliżmy zatem, czym on jest i jak wykonać papierowy portfel Bitcoina.

Czym jest paper wallet kryptowaluty?

Różnorodność portfeli dedykowanych kryptowalutom pozwala inwestorowi zabezpieczyć zgromadzone środki na wiele sposobów. Znając różnorodne sytuacje i przewidując możliwość pojawienia się zdarzeń losowych np. upadek giełdy lub niemoc serwerów warto pomyśleć o portfelu, który będzie odporny na wszelkiego rodzaju sytuacje związane z wirtualnym środowiskiem, w tym na hakerskie ataki.

Portfel papierowy — pomimo tego, że może być mylnie kojarzony z czymś całkowicie nieodpowiadającym idei kryptowaluty — jest doskonałym zabezpieczeniem na wszystkie powyższe sytuacje. To jedne z najlepszych miejsc do przechowywania swoich walut. Portfele papierowe funkcjonują także pod nazwami paper wallet oraz cold wallet.

Ich specyfika polega na tym, że dostęp do nich przez Internet jest po prostu niemożliwy. Właściwie wygenerowany prywatny portfel przybiera postać papieru, który przechowujemy w dobrze znanym nam miejscu. Nie oznacza to bynajmniej, że paper wallet jest pozbawiony jakiegokolwiek poziomu bezpieczeństwa, wprost przeciwnie, jest generowany w indywidualny sposób i posiada wszystkie konieczne zabezpieczenia, znane wyłącznie inwestorowi.

Jak wykonać papierowy portfel Bitcoina?

Do stworzenia papierowego portfela kryptowaluty Bitcoina konieczne jest użycie odpowiedniego programu, który pozwala na wygenerowanie klucza publicznego oraz prywatnego. W tej materii — podobnie jak inne rodzaje portfeli — i ten musi posiadać unikalne dwa klucze, które poniekąd otwierają dostęp do pieniędzy.

Papierowy portfel można wygenerować za pośrednictwem serwisu www.bitaddress.org.

Po uruchomieniu strony, na której możliwe jest wygenerowanie papierowego portfela Bitcoina, system poprosi użytkownika o poruszanie kursorem po wykropkowanych miejscach. Dzięki temu zostają wygenerowane odpowiednie hasła i kody, w wiec Private Key oraz Bitcoin Address, z czego pierwszy jest kluczem prywatnym, a drugi publicznym.

Kolejno można zdecydować się na szyfrowanie portfela, ale jest to opcja, po którą powinni sięgać doświadczeni w tym świecie użytkownicy. W dodatkowych opcjach tworzenia portfela kryptowaluty można także usunąć znaki graficzne (Hide Art) i pozostawienie wyłącznie formy listowej. Pod funkcją „Addresses to generate” kryje się możliwość wygenerowanie oczekiwanej ilości zestawów kluczy, natomiast „Addresses per page” pozwoli na ustalenie ilości kluczy, które mają zostać wydrukowane na jednej stronie.

Ostatnim krokiem jest zapisanie i wydrukowanie papierowego portfela Bitcoina. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli inwestor będzie chciał zlecić wykonanie przelewu z papierowego portfela, wpierw musi zaimportować klucz prywatny.

Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management na rynkach kapitałowych. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.

TwitterLinked InE-mail
Komentarze

  • Maciej

    2019-06-09 07:19:02
    Niezbyt zrozumiałem. Można prosić trochę prościej to wyjaśnić? O jakie adresy chodzi? Gdzie zaimportować klucz prywatny? Jestem laikiem i chciałbym to dobrze zrozumieć.
  • Administrator

    2019-06-10 08:44:56
    Po wejściu na stronę bitaddress.org - należy ruszać kursorem myszki tak długo, aż osiągniemy wskaźnik 100%. Algorytm w tym czasie zbiera nasze losowe położenia kursora, które posłużą do wygenerowania klucza prywatnego. Po zakończeniu ruszania myszką - aplikacja generuje dwie rzeczy: adres naszego nowego portfela (coś jak numer konta w banku) i klucz prywatny. Dane, które zostały wygenerowane są gotowe do wydruku. Należy je zapisać lub wydrukować i trzymać w bezpiecznym miejscu. Od tej pory możemy z nich korzystać, np. jeśli mamy na giełdzie kryptowalut Bitcoiny - możemy je przesłać na nasz nowy wygenerowany adres. Natomiast, żeby zapłacić naszymi Bitcoinami - potrzebny będzie dodatkowo klucz prywatny.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Poradnik początkującego

×BitBayGiełda Bitcoin »Bogaty wybór kryptowalut