Co możesz kupić za bitcoina?

Data dodania: 28 kwietnia 2018 r. / Aktualizacja: 10 marca 2023 r.
bitcoin akceptowany tutaj bitcoin akceptowany tutaj
Źródło: annca / Pixabay

Rynek kryptowalutowy na dobre zadomowił się także w Polsce. Coraz większa popularność bitcoinów rodzi pytanie związane z ich rzeczywistym użytkowaniem, a więc płatnościami, które możemy zrealizować przy pomocy kryptowaluty. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z walutą, która jest poza ingerencją państwa, z drugiej to policzalna wartość.

Płatność bitcoinem — czy możliwa?

Bitcoin jako zwyczajowy środek płatniczy miał już swój debiut także w Polsce. Co prawda możliwość wykorzystania go do finalizowania transakcji nie jest powszechna i zasadniczo zależna od giełdowych notowań opłat za transakcje przeprowadzone przy pomocy kryptowaluty, nie mniej coraz więcej firm dostrzega potencjał możliwości w tej formie realizowania płatności.

W rzeczywistym świecie możemy znaleźć punkty, w których bitcoin jest akceptowany, aczkolwiek należy liczyć się z tym, że ta tendencja może być zmienna i nie zawsze korzystna dla właściciela kryptowaluty. Głównym powodem jest fakt, że wolumen bitcoin nie zawsze spełnia oczekiwania, a tym samym płatność nie jest korzystna.

Zakupy i usługi za bitcoina

Możliwości zapłaty bitcoinem należy szukać przede wszystkim w wirtualnym świecie. To naturalne środowisko waluty, a firmy, które działają w oparciu o sieć chętniej pozwalają na płacenie kryptowalutami - szczególnie tak popularnymi, jak bitcoin.

Przy tej okazji koniecznie należy zwrócić uwagę na pełną anonimowość transakcji oraz ich łatwość i szybki czas realizacji. Szukając sposobności wydania bitcoinów można zajrzeć na strony, które w pełni akceptują płatności wirtualną walutą. Do tychże należą: Gyft oraz eGitera. Warto także obserwować rynek rodzimych firm, które coraz częściej skłaniają się ku wprowadzeniu takich możliwości. Rezerwując lot czy hotel, bitcoin może stać się środkiem płatniczym w Expedia, CheapAir i Surf Air.

Firmą, która akceptuje płatności bitcoinem jest Microsoft. Tutaj możemy kupić filmy, gry i aplikacje. Także rynek muzyczny otwiera się na kryptowaluty i niektórzy światowi wykonawcy pozwalają na pobranie muzyki za opłatę w bitcoinach.

Pierwszym detalistą, który otworzył swoje podwoje dla bitcoina był Overstock, który niezmiennie stawia na tę technologię uznając ją za najbezpieczniejszą i w pełni efektywną.

Bitcoin w Polsce

W Polsce bitcoin to ciągle niszowa forma płatności nie mniej regularnie rośnie popularność i dostępność na rynku transakcyjnym. Bitcoinem można więc zapłacić za usługi medyczne w prywatnej sieci Medicover, a także kupić książki w sieci krakowskich antykwariatów. Pojedynczy sprzedawcy i usługodawcy coraz chętniej pozwalają na płatność kryptowalutami, więc ilość możliwości rośnie proporcjonalnie do popularności.

Aplikacja CoinMap pozwala sprawdzić, gdzie można zrobić zakupy, czy zamówić usługę i zapłacić przy pomocy kryptowaluty. Szukając sklepów w pobliżu miejsca zamieszkania, które akceptują bitcoiny warto zajrzeć na stronę http://bitcoin.pl/placowki/sklepy , na której znajdują się polskie firmy otwarte na kryptowaluty. Jak nie trudno zauważyć ich lista niezmiennie rośnie.

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)