Gdzie kupić i sprzedać Bitcoina?

Data dodania: 14 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 24 października 2024 r.
Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty? Źródło: Athena / Pexels

Nie da się ukryć, że Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych i właściwie pierwszych kryptowalut na świecie. Coraz częściej w internecie można płacić Bitcoinem, ale zdarza się również taka możliwość w sklepach stacjonarnych, hotelach i innych publicznych miejscach. Czym jest Bitcoin i w jaki sposób można go kupić i sprzedać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

Czym jest Bitcoin?

Kryptowaluta Bitcoin powstała w 2008 roku za jej twórcę uznawany jest Satoshi Nakamoto, choć do dziś nie ujawniła się osoba, która faktycznie stworzyła Bitcoina. Wiele osób przedstawiało się już tym nazwiskiem, jednak żadna z nich faktycznie tej kryptowaluty nie stworzyła. Bitcoin dzieli się na małe jednostki nazywane Satoshi, których jest ok. 100 mln. W 2021 roku w kwietniu wartość Bitcoina wynosiła prawie 240 tys. złotych, dlatego też stwierdza się, że Bitcoin nadaje się do przeprowadzania tylko dużych transakcji.

W jaki sposób działa Bitcoin?

Bitcoin w surowej wersji jest linijkami kodu źródłowego. Generowany jest w określonych odstępach czasu a proces jego narodzin, nazywany jest „kopaniem kryptowalut”. Polega to na skomplikowanych obliczeniach wykonywanych przez komputery, na skutek czego, algorytm bitcoina co dany czas rozsyła do zaangażowanych górników nowe Bitcoiny. Rozsyłanie to jest losowe, a im większa moc obliczeniowa przeznaczona jest na wygenerowanie Bitcoina, tym większa jest szansa na jego wykopanie. Nikt nie może przyspieszyć procesu kopania, ponieważ im większa moc obliczeniowa jest generowana, tym operacje są trudniejsze do wykonania przez algorytm.

Docelowo ma powstać nie więcej niż 21 mln Bitcoinów, więc co cztery lata ilość generowanych Bitcoinów jest zmniejszana o połowę. Ostatnia część kryptowaluty ma zostać wygenerowana ok. roku 2140.

Gdzie można kupić lub sprzedać Bitcoiny? Giełdy kryptowalut i Bitomaty

Bitcoiny trzeba kupować w bezpiecznych miejscach. Najlepszym z nich jest renomowana giełda kryptowalut, gdzie możesz operować językiem polskim. Dodatkowo giełda nie powinna widnieć na liście ostrzeżeń prowadzonej przez KNF.

  • Poskiego pochodzenia giełda kryptowalut – Zonda. Działa on 2014 roku i w tym czasie doszło na niej do tysięcy transakcji. Posłużysz się na niej walutą: PLN, EUR, USD i GBP. Na giełdzie znajdziesz ok. 30 różnych kryptowalut. Zonda to najpopularniejsza i największa Polska giełda kryptowalut. Wymaga ona wcześniejszej weryfikacji klienta, nim dojdzie do transakcji, więc liczy się dla niej bezpieczeństwo, ochrona danych i inwestycji.
  • Największa zagraniczna giełda kryptowalut – Binance. Posiada aż 600 różnych kryptowalut, 55 walut lokalnych i 150 kanałów płatniczych na świecie. Pozwala przeprowadzać transakcje błyskawiczne i nie generuje ukrytych kosztów. Oferowane przez nią waluty to: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, RUB, CZK. Dzięki temu możesz kupić inne kryptowaluty za złotówki. Konieczne będzie jednak do tego skorzystanie z weryfikacji konta i karty kredytowej.

Bitcoiny kupisz i sprzedasz również za pomocą Bitomatu, który jest podobny do standardowego bankomatu. Dzięki niemu łatwo i szybko kupisz Bitcoiny a także inne kryptowaluty i to w całkowicie anonimowy i bezpieczny sposób. Aby dokonać transakcji, najpierw dowiedz się, gdzie zlokalizowany jest najbliższy Bitomat. Następnie przygotuj gotówkę i skieruj swoje kroki do urządzenia. Umieść w nim swoje pieniądze i zeskanuj kod QR portfela kryptowalutowego. Następnie potwierdź transakcję i sprawdź, czy informacje, które ukażą się na ekranie są zgodne z rzeczywistością. Na sam koniec odbierz wydruk z potwierdzeniem realizacji.

Zobacz także: Jak zacząć przygodę z Bitcoinem?

Czym jest kontrakt CFD?

Kontrakty CFD to instrumenty finansowe pochodne oparte o wybrany instrument bazowy. Dzięki nim traderzy mogą inwestować w kontrakty CFD na obligacje, metale szlachetne, kryptowaluty, indeksy giełdowe, akcje i surowce, a także kontrakty CFD forex. Sprawia to, że mogą łatwo dywersyfikować portfel i uczestniczyć na różnych rynkach. Inwestor, który kupuje kontrakt CFD, nie staje się właścicielem bazowych instrumentów, ale może jedynie spekulować o ich wartości. Dlatego też inwestor może zarobić na spadkach, jak i na wzrostach tych instrumentów. Tu znajdziesz: Ranking brokerów kryptowalut.

Jakie są zalety i wady kontraktów CFD?

Do największych zalet kontraktów CFD można zaliczyć:

  • Możliwość stosowania dźwigni finansowej, czyli inwestor może obracać wyższym kapitałem niż ten, który w rzeczywistości posiada. Dlatego też może zawierać transakcje o wyższej wartości niż środki, które zdeponował. Należy jednak pamiętać, że dźwignia ta może być również wadą, ponieważ jeśli inwestor podejmie złą decyzję, wówczas może ponieść większą stratę.
  • Łatwy dostęp, ponieważ brokerzy bardzo często posiadają je w swojej ofercie. Jedyne, co trzeba zrobić to założyć u nich rachunek, a to można zrobić za pomocą internetu.
  • Brak limitowanego czasu na zawarcie transakcji.
  • Możliwość wyboru aktywów, daje wgląd do strategii, które mogą działać najlepiej w handlu CFD. Dzięki temu można wygenerować lepsze zyski.

Do największych wad kontraktów CFD można zaliczyć:

  • Duże ryzyko poniesienia straty – kontrakty są zmienne, dlatego można zarobić, ale też szybko stracić.
  • Małe szanse na zwrot inwestycji, jeśli skupisz się na jednej lub dwóch kryptowalutach zamiast na zdywersyfikowanym portfelu.
  • Koszty (np. spread, swapy), które są wyższe niż w przypadku innych inwestycji.

Zagrożenia płynące z trzymania kryptowalut na giełdzie

Zagrożeniem wynikającym z trzymania kryptowalut na giełdzie jest fakt, że instytucje, które prowadzą te miejsca, mogą być narażone na cyberataki, a to z kolei może doprowadzić do utraty wszystkich środków. W 2016 roku doszło do sytuacji, w której jeden z takich serwisów faktycznie został zamknięty i nikt nie wie dlaczego. W takiej sytuacji odzyskanie środków ulokowanych na giełdzie może być dość utrudnione. Częste są też ataki phishingowe, gdzie nieświadomie może dojść do przekazania złodziejom danych pozwalających im złamać zabezpieczenia.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu Bitcoina?

Jeśli planujesz zakup Bitcoina, weź pod uwagę następujące fakty:

  • Rynek kryptowalut cechuje wysoka zmienność, co oznacza, że Bitcoin notował już duże spadki, ale i duże wzrosty swojej wartości. Więc jeśli chcesz zainwestować w tę kryptowalutę, zastanów się ile możesz bezpiecznie stracić. Nie bierz kredytów.
  • Bitcoin nie zawsze ma tendencję wzrostową, weź to pod uwagę.
  • Zawsze wybieraj sprawdzone miejsca, w których możesz bezpiecznie zakupić Bitcoina.
  • Sprawdź prowizje od transakcji.
  • Zawsze zapoznaj się z opiniami użytkowników danej giełdy.
  • Lepiej korzystać z usług większego serwisu niż mniejszego, ponieważ może okazać się, że za bitcoina zapłacimy więcej, niż wynosi cena rynkowa (mała płynność).
  • Nie trzymaj zbyt długo Bitcoina na giełdzie. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw. portfeli sprzętowych.
Ocena artykułu
3.0/5 (głosów: 4)