Źródło: Karolina Grabowska / Pexels
Najstarszą i najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest Bitcoin. Choć praktycznie wszyscy o nim słyszeli, to jednak nie każdy jest w stanie powiedzieć, czym on jest. Dodatkowo kryptowaluty zapewniły niektórym niebagatelne zyski, a innym przyniosły ogromne straty. Wiele osób uważa, że są to pieniądze przyszłości. Jednak kryptowaluty mają nie tylko fanów, ale i wrogów, którzy twierdzą, że w głównej mierze są to bezwartościowe zabawki wymyślone przez spekulantów. Kurs Bitcoina jest bardzo żywy, wystarczy rzut oka na wykres, aby dostrzec zmienność.
- Czym są kryptowaluty i sam Bitcoin?
- Gdzie można kupić Bitcoina?
- W jaki sposób przechowywać Bitcoina?
- W jaki sposób założyć konto na giełdzie kryptowalut?
- Kontrakty na różnicę kursową (CFD na Bitcoina), jako alternatywa do bycia posiadaczem
- Jak kupić Bitcoina bez weryfikacji tożsamości w Bitomacie?
- Jak kształtuje się przyszłość Bitcoina?
- Bitcoin czy złoto?
Czym są kryptowaluty i sam Bitcoin?
Z pewnością o kryptowalutach powiedziano już wiele, jednak warto jeszcze raz podjąć ich temat, aby wyjaśnić to pojęcie osobom, które chcą rozpocząć z nimi swoją przygodę. W pierwszej kolejności należy wskazać, że kryptowaluty to inaczej cyfrowe aktywa, niemające postaci fizycznej. Jednak możesz nimi płacić w internecie w taki sam sposób, jak płacisz za dany towar złotówkami. Dodatkowo jeśli chcesz przelać swojemu koledze jakąś sumę kryptowalut, to możesz to zrobić bez pomocy pośredników.
Generalnie mówi się, że to właśnie Bitcoin dał początek powstaniu kryptowalut. Powstał on w 2009 roku, a do użytku został wprowadzony rok później. W porównaniu do tradycyjnych form płatności, na świecie nie ma czegoś takiego jak Bank Bitcoina, za to każdy Bitcoin jest swoim bankiem. W niezależnej księdze rozliczeniowej można znaleźć informacje na temat własności poszczególnych użytkowników, a także historię transakcji, które miały pomiędzy nimi miejsce. Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą, a te które powstały nazywane są altcoinami. Do najważniejszych należy Litecoin, Ethereum i Ripple.
Gdzie można kupić Bitcoina?
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie kryptowalut, musisz wiedzieć, gdzie w bezpieczny sposób zakupisz Bitcoiny. Jednym z takich miejsc jest jedna z najpopularniejszych polskiego pochodzenia giełd kryptowalut - Zonda. Pozwala ona na dokonywanie transakcji w walutach takich jak: PLN, EUR, USD, a także GBP. Wszystkie transakcje przejdziesz w języku polskim i skorzystasz tam z 30 różnych kryptowalut. Wpłaty na Zondzie są całkowicie darmowe i dodatkowo dba ona o bezpieczeństwo swoich klientów, dzięki weryfikacji klienta, zanim dojdzie do jakiejkolwiek transakcji. W tym miejscu możesz liczyć na bezpieczeństwo swoich danych i inwestycji.
Kolejnym miejscem, w którym warto kupić Bicoiny, jest największa na świecie giełda kryptowalut – Binance. Oprócz Bitcoina możesz zakupić tu ponad 100 innych kryptowalut. Giełda ta wyróżnia się brakiem weryfikacji konta przy transakcjach P2P. Dlatego też w tym miejscu, możesz zakupić kryptowaluty bezpośrednio od innych inwestorów. Przeprowadzisz tu szybkie transakcje bez ukrytych kosztów. Binance operuje jednymi z najpopularniejszych walut m.in. w PLN, EUR, USD, GBP, CHF, RUB, CZK. Sprawia to, że możesz sprzedaż kryptowaluty za złotówki bez dodatkowych opłat. W Binance możesz kupować kryptowaluty za pomocą karty kredytowej i weryfikacji konta. W razie czego masz dostęp do całodobowego suportu.
Innym możliwym miejscem, w którym możesz zakupić Bitcoina, jest Bitomat, który prezentuje się podobnie do standardowego bankomatu. Wystarczy, czy zlokalizujesz Bitomat najbliżej siebie i przygotujesz gotówkę. Następnie udasz się w dane miejsce, umieścisz pieniądze w urządzeniu i zeskanujesz kod QR, który posiadasz w swoim kryptowalutowym portfelu. Kolejny etap to potwierdzenie transakcji, której szczegóły pojawią się na ekranie i odebranie wydruku z potwierdzeniem realizacji transakcji.
W jaki sposób przechowywać Bitcoina?
Nie istnieje tylko jeden sposób na przechowywanie kryptowalut, dlatego możesz wybrać tę najlepszą opcję dla siebie. Pierwszym miejscem, na którym możesz przechowywać swoje aktywa, jest giełda kryptowalut pełniąca niejako rolę pośrednika, który daje Ci do nich dostęp za pomocą specjalnego konta. Dzięki temu możesz sprawdzić ich stan w każdym momencie, ale i dokonasz transakcji. Giełdy w celu zabezpieczenia środków swoich klientów, wykorzystują nawet 3 etapową autoryzację operacji i przeprowadzają cykliczne audyty bezpieczeństwa. Nierzadko można spotkać się również z funduszami gwarancyjnymi, które wypłacają klientowi środki, gdy np. dojdzie do włamania do systemu. Mimo wszystko lepiej jest skorzystać z innych form przechowywania Bitcoinów.
Kolejnym miejscem, w którym możesz przechować kryptowaluty, jest portfel zewnętrzny, czyli desktopowy, mobilny, sprzętowy lub przeglądarkowy. Tylko Ty masz do nich dostęp i masz nad nimi pełną kontrolę. Z pewnością jest to lepszy wybór niż giełda, ponieważ Twoje aktywa w portfelu są o wiele lepiej chronione przed ewentualną kradzieżą. Kryptowaluty możesz przechowywać w portfelu online lub offline. W przypadku pierwszej opcji musisz zainstalować tzw. hot wallet, czyli dedykowaną aplikację na komputer, telefon lub tablet z podłączeniem do internetu. Jednak właśnie przez wzgląd na to, że portfel ten jest wciąż podłączony do sieci, nie gwarantuje pełnej ochrony przed kradzieżą.
Drugą opcją jest portfel offline, czyli cold wallet, które nie wymagają podłączenia do internetu. Bardzo popularne są portfele sprzętowe, które przypominają zwykłe pendrivy. Aby z nich korzystać, należy mieć dostęp do laptopa lub komputera, przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Łączą się one za pomocą kabla USB, dzięki czemu ryzyko wykradnięcia danych jest właściwie niemożliwe. Zimne portfele potrafią kosztować kilkaset złotych, dlatego są wybierane przez osoby inwestujące więcej pieniędzy.
W jaki sposób założyć konto na giełdzie kryptowalut?
Jeśli chcesz założyć konto na giełdzie Zonda, postępuj według poniższych wskazówek:
- Wejdź na stronę zondaglobal.com/pl/home i kliknij przycisk „Zarejestruj” lub „Załóż darmowe konto”,
- Podaj swój adres email i zaznacz wszelkie zgody oraz okienko „Nie jestem robotem”,
- Kliknij „Zarejestruj się” a na Twój adres email zostanie wysłana wiadomość,
- Otwórz ją i kliknij przycisk „Aktywuj konto”,
- Następnie zostaniesz poproszony o podanie swojego loginu i hasła oraz kod PIN,
- Po kliknięciu „Dalej” zostaniesz poproszony o podanie swojego obywatelstwa i wybranie domyślnej waluty,
- Po wszystkim możesz się zalogować.
Kontrakty na różnicę kursową (CFD na Bitcoina), jako alternatywa do bycia posiadaczem
Inwestując w Bitcoina na giełdzie lub w kantorze, kupujesz kryptowalutę, którą możesz wykorzystać np. do zapłacenia rachunku w sklepie lub restauracji w placówkach, które akceptują taką formę płatności. Jednak nie jest to jedyny rynek, na którym można kupić Bitcoiny, ponieważ jest jeszcze rynek instrumentów pochodnych np. kontraktów różnicy kursowej, inaczej CFD.
W branży finansowej, CFD to umowa pomiędzy dwoma stronami nazywanymi sprzedającym i kupującym, gdzie kupujący ma zapłacić sprzedającemu różnicę wynikającą z bieżącej wartości danego aktywna a jego wartością podczas trwania umowy. Upraszczając CFD to kontrakt pomiędzy platformą handlową o to, czy wartość np. Bitcoina spadnie lub wzrośnie. Dzięki temu trader może zarabiać nie tylko na wzrostach, ale także na spadkach wartości danego aktywa.
CFD nie oznacza, że inwestor kupuje Bitcoina, ale instrument pochodny, a więc kupuje sam kontrakt. Dlatego nie może wykorzystać Bitcoina do opłacenia rachunku ani nie może go wytransferować z platformy handlowej.
Zawsze więc, kiedy chcesz kupić Bitcoina, upewnij się, jakie warunki oferuje dostawca, aby być pewnym, co kupujesz. Kontrakty CFD na Bitcoina są bezpiecznym i efektywnym narzędziem spekulacyjnym, z którego z pewnością warto skorzystać.
Jak kupić Bitcoina bez weryfikacji tożsamości w Bitomacie?
Jednym z najprostszych możliwości zakupu Bitcoina bez weryfikacji jest skorzystanie z Bitomatu, który wyglądem przypomina bankomat. Zanim kupisz dzięki niemu Bitcoina, najpierw załóż portfel kryptowalutowy. Podczas zakupu Bitcoina Bitomat poprosi o zeskanowanie Twojego publicznego adresu portfela, a po dokonaniu wpłaty, Bitomat w sposób automatyczny przetransportuje daną liczbę BTC na zeskanowany adres. Jeżeli nie masz portfela Bitcoin, wybierz na ekranie Bitomatu „Nie posiadam portfela Bitcoin” a Bitomat sam stworzy dla Ciebie nowy paper wallet.
Jak kształtuje się przyszłość Bitcoina?
Zdania na temat przyszłości Bitcoina są podzielone. Jego popularność wciąż się utrzymuje, mimo że jego wartość wciąż się waha. Fani Bitcoina obserwując inwestorów instytucjonalnych zainteresowanych kryptowalutą, wiążą z Bitcoinem wiele nadziei. Ekonomista Jim Reid uważa, że popularność Bitcoina będzie rosnąć, ponieważ coraz więcej osób jest zainteresowanych blockchainem. Specjaliści z banku Citi uważają, że Bitcoin stanie się walutą na poziomie światowym. W ten sam sposób myśli wielu międzynarodowych inwestorów, którzy chętnie inwestują w Bitcoiny.
Z drugiej strony mamy jednak ekspertów, którzy uważają, że wartość Bitcoina za mocno się waha i jest postrzegany jako najbardziej ekstremalna bańka na rynku finansowym. W ostatnim czasie z płacenia Bitcoinem wycofał się sam Elon Musk, który stwierdził, że powodem jest negatywny wpływ koparek na środowisko.
Jak widać, temat kryptowalut wciąż wywołuje duże emocje, dlatego nie do końca można stwierdzić, jak potoczy się los Bitcoina.
Bitcoin czy złoto?
Bitcoin nazywany jest „cyfrowym złotem”, jednak jego podaż kończy się na 21 milionów jednostek. Złoto jest surowcem nieograniczonym, ale jednak jego ilość jest dość ograniczona. Inwestorzy zastanawiają się, czy inwestować w Bitcoina, którego wartość wciąż się waha, czy może jednak lepiej zainwestować w w fizyczne złoto. Wszystko jednak zależy od grubości Twojego portfela i celów, ponieważ musisz zdecydować się czy chcesz inwestować krótko- czy długoterminowo. Chcesz postawić na bardziej ryzykownego Bitcoina, który jednak może przynieść Ci wyższe, potencjalne zyski? A może jednak wolisz bardziej stabilne aktywa, ale owianych niższymi zyskami, jednak w długoterminowej perspektywie?
Inwestowanie w Bitcoina, choć ryzykowne, pozwala na uzyskanie wysokich zysków w stosunkowo krótkim czasie. Jego popularność rośnie i może on stać się globalną formą płatności. Z kolei złoto jest bardziej stabilne, mniej zmienne i raczej uznawane za bezpieczne dla inwestorów. Najlepiej więc przeanalizować, które z tych aktywów jest lepiej do Ciebie dopasowane.
Pamiętaj, że ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną w żadnej formie. Stanowi jedynie przegląd możliwości inwestycji w kryptowaluty.