Co to jest Bitomat?

Data dodania: 9 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 9 września 2024 r.
Bitomat Bitomaty zyskują na popularności
Źródło: Andrea Piacquadio / Pexels

Pierwsze, z czym można skojarzyć hasło “Bitomat” to bankomat i właśnie mniej więcej o taką definicję chodzi. Wraz z rozwojem kryptowalut, powstały i Bitomaty, których z dnia na dzień jest coraz więcej.

W Bitomacie możesz anonimowo dokonać zakupu Bitcoina po aktualnym kursie, a także innych popularnych kryptowalut. Uważaj jednak na prowizje - mogą być wysokie.

Bitomat – czym jest?

Fakt, że kryptowaluty są coraz bardziej popularne, zmusza do tworzenia nowych technologii, dzięki którym zarządzanie nimi będzie jeszcze wygodniejsze. 

Działanie Bitomatu jest właściwie takie samo, jak w przypadku tradycyjnego bankomatu, z tym że w tym przypadku operacje przeprowadzane są za pomocą kryptowalut. Dzięki temu urządzeniu wymienisz cyfrowe waluty na gotówkę i na odwrót. Jeśli więc musisz szybko wymienić np. gotówkę na krypto, to Bitomat jest dla Ciebie stworzony. 

Na rynku znajdziesz Bitomaty, w których możesz zakupić krypto, jak i te gdzie również je sprzedasz.

Jak przebiega rozwój Bitomatów?

Dziś szacuje się, że na świecie istnieje ponad 5000 Bitomatów w ponad 70 krajach, w tym w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszą się Bitomaty, w których możesz zarówno kupić, jak i sprzedać cyfrowe waluty. Krajem, który może poszczycić się największą liczbą tych urządzeń, są Stany Zjednoczone – tam jest ich ponad 2000. W Polsce jest ich ponad 50. 

Korzystając z usług Bitomatów, warto sprawdzić jakie nakładają prowizje podczas operacji, ponieważ w każdym z tych urządzeń, mogą się one od siebie różnić w stopniu znacznym. W jednym Bitomacie uiścisz prowizję wynoszącą 1% a w innym już 4%, dlatego z pewnością warto sprawdzić te wartości.

Bitomaty – wady i zalety

Do największych zalet Bitomatów można zaliczyć przede wszystkim fakt, że skorzystasz z nich o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo dla osób często operujących kryptowalutami, jest to naprawdę wygodna opcja. Należy tu także wspomnieć o tym, że każdy użytkownik tego urządzenia jest całkowicie anonimowy, ponieważ do jego użytku nie potrzebujesz żadnego dowodu tożsamości. Wystarczy wprowadzić tylko numer telefonu, który potrzebny jest do potwierdzenia transakcji. 

Wadą Bitomatów z pewnością są prowizje, które w niektórych z nich sięgają niebagatelnych liczb. Do tego dochodzi także niebezpieczeństwo związane z normowaniem kwestii podatkowych czy różny stosunek państw do kryptowalut.

Czy korzystanie z Bitomatów jest bezpieczne?

Mimo tego, że poziom bezpieczeństwa i systemy antykradzieżowe działają tu o wiele lepiej niż w przypadku tradycyjnych bankomatów, to jednak wraz z rozwojem nowych technologii należy liczyć się z tym, że przestępcy finansowi, będą wymyślać różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze czy kryptowaluty. 

Jedna z takich sytuacji miała miejsce dwa lata temu, kiedy to oszuści zajęli się sprzedażą oprogramowania z kartą płatniczą, co miało gwarantować dostęp do Bitomatu, możliwość wykonania jednej, nieautoryzowanej transakcji BTC. Oferta ta pojawiła się w tzw. darknecie. Osoba, która zakupiłaby takie oprogramowanie, miała mieć zagwarantowaną możliwość wypłat nieautoryzowanych na kwotę 33 tys. złotych. Sam sprzęt, do animizacji kosztował 75 tys. złotych. Oferta ta rozeszła się bardzo szybko, w końcu trafiając i do samych producentów urządzeń, czyli firmy General Bytes. Poinformowała ona, że oprogramowanie nie działa i jest złośliwe, więc ktoś próbuje wyłudzić pieniądze. 

Bitomaty przechodzą przez różne testy i audyty, i aktualizację oprogramowania, więc można śmiało uznać, że są to bezpieczne urządzenia, jednak tak jak z wszystkim – należy być ostrożnym.

Jak kupić kryptowalutę w Bitomacie?

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, gdzie najbliżej Ciebie znajduje się Bitomat, a następnie:

  • skanujesz swój kod QR lub podajesz adres portfela, na którym mają się znaleźć zakupione kryptowaluty,
  • wpłacasz gotówkę,
  • potwierdzasz transakcję i gotowe.

Zaraz po potwierdzeniu transakcji, kryptowaluty powinny pojawić się w Twoim portfelu.

Jak wypłacić gotówkę z Bitomatu?

Wypłacenie gotówki jest bardzo proste:

  • wybierz kryptowalutę,
  • podaj ilość kryptowalut, które chcesz wymienić na gotówkę,
  • otrzymasz druk, na którym będzie napisany numer do dokonania przelewu i kod QR,
  • gdy przelejesz cyfrową walutę, podejdź z wygenerowanym kodem QR do Bitomatu i wypłać gotówkę.

Bitomat – podsumowanie

Mimo tego, że kryptowaluty przeżyły już swój wielki “boom”, to jednak Bitomatów przybywa i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało się zmienić. Entuzjaści kryptowalut mają powód do radości, a to z kolei daje fundament ku temu, aby cyfrowe waluty znów pokazały swoją potęgę. Wraz z rozwojem technologii kryptowalutami interesuje się coraz więcej osób. W roku 2018 najbardziej popularnym hasłem w Google u naszych zachodnich sąsiadów było słowo “Bitcoin”, co pokazuje jak niemalejące zainteresowanie rynkiem krypto.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 3)