
Źródło: Pixabay
Wielu początkujących inwestorów ma problemy z odróżnieniem kontraktu CFD na Bitcoina, a faktycznym inwestowaniem, czyli zakupem kryptowalut na giełdzie. Jeśli też masz z tym problem - ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Giełdy kryptowalut
Giełdy kryptowalut np. BitBay są miejscem, w którym dochodzi do wymiany walut cyfrowych pomiędzy użytkownikami posiadającymi tam konto. Istnieje możliwość wpłaty walut fiducjarnych (FIAT), takie jak polska złotówka, dolar amerykański czy euro, a następnie kupna za nie kryptowalut. Niektóre kryptowaluty można także kupić za inne kryptowaluty. Wybór rynków jest duży. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Ceny kryptowalut podlegają naturalnym prawom popytu i podaży. Jeśli kupujących jest więcej niż sprzedających - cena rośnie. Jeśli natomiast sprzedających jest więcej niż kupujących - cena spada. Których graczy jest więcej - można sprawdzić w Order Booku, który zawiera zapis wszystkich aktualnych zleceń.
Kupując kryptowaluty na giełdzie stajemy się ich faktycznymi posiadaczami. Zakupione waluty cyfrowe możemy trzymać w nieskończoność. Nikt nie pobiera od tego żadnych opłat. Opłaty są pobierane w formie prowizji - w trakcie transakcji, mogą też być pobierane w trakcie wpłat lub wypłat. Zależy to indywidualnie od każdej z giełd.
Pod tym linkiem znajdziesz listę popularnych giełd kryptowalut
Kontrakty CFD
Kontrakty CFD, Skrót ten pochodzi od angielskiego określenia Contract For Difference, co oznacza Kontrakt na Różnicę Kursową. W przeciwieństwie do faktycznego zakupu - w tym przypadku kryptowaluty - inwestor zawiera coś na zasadzie układu z brokerem. Najpopularniejszym brokerem w Polsce jest XTB. Tutaj zapoznasz się z zaletami i wadami XTB.
Jeśli inwestor spodziewa się wzrostu cen np. Bitcoina - otwiera pozycję na wzrosty (inne określenia: pozycja długa, long). Jeśli cena rzeczywiście idzie w górę - inwestor zarabia, jeśli spada w dół - traci. W zasadzie, podobnie jak w kupowaniu na giełdzie kryptowalut.
Zasadniczą różnicą w kontraktach CFD jest możliwość gry na spadki (pozycja krótka, short). Otwierając pozycję na spadki - spodziewamy się spadku ceny danej kryptowaluty. Jeśli cena spada - zgodnie z naszymi oczekiwaniami - zarabiamy. Tracimy zaś, jeśli cena danego waloru rośnie. Niektórzy inwestorzy wykorzystywali tę możliwość w roku 2018, kiedy to ceny kryptowalut spadały na łeb, na szyję.
Kolejnym zastosowaniem, które jest wykorzystywane przez duże instytucje jest możliwość hedgingu. Przykładowo, jeśli inwestujący ma przeczucie, że wartość Bitcoina będzie wzrastała, i kupi Bitcoina na tradycyjnej giełdzie kryptowalut - może dodatkowo zabezpieczyć się przed spadkami kursu - otwierając pozycję na spadki jako kontrakt CFD. I teraz, jeśli cena Bitcoina faktycznie spadnie - na rachunku giełdy kryptowalut będzie widział stratę, jednak ta strata może zostać zniwelowana przez otwartą pozycję na spadki na kontrakcie CFD. W ten sposób zabezpieczają się linie lotnicze przed wzrostami cen paliw, lub międzynarodowe koncerny przed skokami kursów walut.
Przy okazji kontraktów CFD mamy do czynienia z określeniem dźwigni finansowej (lewara). Jest to narzędzie, dzięki któremu przy niższych nakładach finansowych możemy zarządzać wyższą kwotą. Dla przykładu, jeśli mamy dźwignię 10:1, i posiadamy kapitał do handlu 1 000 zł - oznacza to, że dzięki dźwigni możemy otworzyć pozycję tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji 1 000 x 10 = 10 000 zł. Pamiętajmy, że jest to miecz obosieczny. Dobrze jest, kiedy pozycja zarabia. Gorzej jest, kiedy pozycja traci, wtedy też relatywnie szybciej jesteśmy wycinani z rynku - nasza pozycja jest zamykana przez brokera.
29 lipca 2018 roku Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) zaostrzył regulacje odnośnie inwestycji w kontrakty CFD. Oznacza to zmniejszenie dźwigni na kryptowalutach do 2:1. Wyższe dźwignie są dostępne dla innych instrumentów, takich jak pary walutowe, surowce (np. złoto), towary czy indeksy giełdowe.
Pod tym linkiem znajdziesz listę najpopularniejszych brokerów CFD
Porównanie głównych cech posiadania Bitcoina na giełdzie kryptowalut, a posiadanie pozycji u brokera CFD
Giełda kryptowalut czy broker CFD - quiz
Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki quiz, abyś mógł sprawdzić, co bardziej odpowiada Twoim potrzebom - czy jesteś typowym HODL-erem, czy wolisz spekulować w krótszym terminie i móc zarabiać zarówno na wzrostach jak i spadkach wybranego przez siebie instrumentu.