W ostatniej lekcji poznaliśmy popularne formacje świecowe, jednak zastosowanie ich samych może nie być zawsze zyskowne. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo zysku - należy ich szukać w odpowiednich miejscach na wykresie. Temu właśnie służy dzisiejsza lekcja. Poznamy czym jest trend, a w kolejnej jakich formacji i gdzie należy szukać tak, aby szanse na udaną transakcję były jak największe.
Wszyscy inwestorzy zadają sobie jedno zasadnicze pytanie: czy cena instrumentu, na którym gramy porusza się w trendzie czy też nie? A jeśli tak, to czy jest to trend wzrostowy czy trend spadkowy, żeby wiedzieć, w którą stronę grać, aby prawdopodobieństwo wygranej było po naszej stronie.
Czym jest trend?
Trend wzrostowy to sekwencja coraz wyższych szczytów i coraz wyższych dołków. Szczyty i dołki muszą być widoczne gołym okiem. Idealnie, gdyby każdy nowy dołek powstawał na poziomie starego szczytu.
W trendzie spadkowym będzie odwrotnie: coraz niższe szczyty i coraz niższe dołki.
W zasadzie proste, nie? Jeśli spojrzymy na wykres poniżej, jaki trend on przedstawia?
To typowy trend wzrostowy. Przedstawiony wykres to para funt brytyjski do jena japońskiego. Bardzo żywy rynek swoją drogą. Nazywany potocznie "gej" lub "rzeźnik", ponieważ cechuje się dużą zmiennością. Jest to interwał godzinowy, cała akcja miała miejsce w lutym 2019. Jeśli przeoczyłeś artykuł o świecach japońskich - możesz nadgonić tutaj: Jak czytać wykresy świecowe.
Wracając do wykresu - widzimy jasne coraz wyższe szczyty, a także coraz wyższe dołki, dzięki temu wiemy, że znajdujemy się w trendzie wzrostowym i jeśli trend ma się utrzymać, to po kolejnym wyższym dołku nastąpi kolejny wyższy szczyt. Czyli, jeśli będziemy grali pozycje długie (na wzrosty) - zarobimy.
Analizując wiele wykresów i chcąc zaoszczędzić trochę czasu - inwestorzy stosują wskaźniki, dzięki którym jeden rzut oka na wykres pozwala określić czy jesteśmy w trendzie czy nie. Jednym z takich wskaźników jest średnia krocząca.
Średnia krocząca (SMA) - to średnia wyciągana z X ostatnich cen. Np. średnia 10-okresowa będzie średnią z ostatnich dziesięciu świec. Standardowo do obliczeń bierze się cenę zamknięcia. Średnia w najprostszej postaci polega na zsumowaniu wartości z X ostatnich świec, a następnie podzieleniu otrzymanego wyniku przez X, w tym wypadku 10.
Dzień 1: cena zamknięcia 2 zł
Dzień 2: cena zamknięcia 2,50 zł
Dzień 3: cena zamknięcia 3 zł
Średnia 3-okresowa dla tych wartości będzie: (2 + 2,5 + 3) / 3 = 7,5 / 3 = 2,5 zł
Poniżej ten sam wykres GBPJPY z naniesioną na niego średnią kroczącą 20-okresową.
Oznaczyłem na nim miejsce potencjalnego wejścia, a także miejsce pierwszej ucieczki z pozycji. Jednak, jeśli chodzi o strategię to do niej jeszcze kilka lekcji przed nami. Kolejne artykuły będą ukazywały się w każdy czwartek rano.
Jak widać na wykresie poniżej - o wiele łatwiej nam go analizować, jeśli naniesiemy na niego średnią. Skrót myślowy - jesteśmy nad średnią - gramy longi. Jesteśmy pod średnią - gramy szorty. Jednak w tak ewidentnym trendzie wzrostowym - tylko szaleniec szukałby możliwości gry na spadki.
Kolejną możliwością jest nałożenie wskaźnika Zig-Zag. Jest on standardowo dostępny na większości platform. Zrzuty ekranu, które robiłem pochodzą z platformy Meta Trader 5, a wykresy przedstawiają kontrakty CFD, w tym przypadku na parę funta do jena.
Jak widzimy, i w tym przypadku znacznie łatwiej nam rozpoznać trend. Wskaźnik Zig-Zag, również oznacza nam coraz wyższe dołki i coraz wyższe szczyty. Jednak, w tym przypadku na pojawienie się oznaczenia nowego dołka/szczytu trzeba poczekać kilka świeczek. Działa to na naszą niekorzyść, bo cena mogła już nam odjechać od naszego potencjalnego miejsca rozpoczęcia transakcji.
Trend spadkowy
W trendzie spadkowym wszystko jest takie same jak w trendzie wzrostowym, z tym, że w lustrzanym odbiciu. Poniższy wykres to ta sama para, czyli funt do jena na interwale godzinowym. To jest aktualny wykres z ostatnich dni maja.
Widzimy klasyczny trend spadkowy: coraz niższe szczyty i coraz niższe dołki. Jeśli trend się utrzyma, cena pójdzie dalej w dół, a nasze pozycje krótkie powinny przynosić zyski.
Zobaczmy ten sam wykres z naniesioną nań 20-okresową średnią kroczącą (SMA20) i Zig-Zag.
Konsolidacja
Konsolidacja, nazywana też "konsolą", ruchem bocznym - to ruch ceny, w którym nie są wybijane ani nowe szczyty ani nowe dołki, a właśnie wykres ceny, który idzie w bok, jakby był uwięziony pomiędzy dwoma poziomami cenowymi.
Zobacz sam. Jest to wykres funta do jena, jedna świeca japońska odpowiada jednej godzinie, sytuacja miała miejsce w marcu 2019.
Na naszej stronie promujemy grę zgodną z trendem, dlatego nie będziemy za bardzo rozpisywać się o grach w konsolidacji. Są strategie do grania w konsolach, polegają one na kupowaniu, kiedy cena zbliża się do dolnego ograniczenia konsolidacji, a sprzedaży kiedy cena zbliża się do górnego ograniczenia konsolidacji. Na powyższym wykresie widać kilka udanych transakcji, oraz jedną zakończoną fiaskiem. Każdy inwestor musi poznać możliwie jak najwięcej sposobów na grę na giełdzie, i wybrać te, które odpowiadają najbardziej jego psychice i podejściu do inwestowania.
Podsumowanie
Już wiesz, że do rozpoznawania trendu kluczowa jest analiza kolejnych szczytów i dołków. Jeśli następują po sobie coraz wyższe szczyty i coraz wyższe dołki - mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Jeśli natomiast, następują po sobie coraz niższe szczyty i coraz niższe dołki - mamy do czynienia z trendem spadkowym. Wiesz także, co kiedy jest konsolidacja, czyli nie pojawianie się nowych szczytów ani dołków, za to wykres ceny wygląda jakby był uwięziony w zakresie cenowym.
W kolejnym materiale, który ukaże się w następny czwartek - dowiesz się, że trend składa się z impulsów i korekt, a także, w których miejscach szukać formacji świecowych, aby miały największe szanse zadziałania na naszą korzyć.
Polub nas na Facebooku, aby nie przegapić żadnego materiału.