Jak prawidłowo wyznaczać poziomy wsparcia i oporu?

Data dodania: 27 czerwca 2019 r. / Aktualizacja: 6 sierpnia 2024 r.
Wyznaczanie wsparć i oporów jest łatwiejsze niż myslisz. Wyznaczanie wsparć i oporów jest łatwiejsze niż myslisz.
Źródło: Simona Robová / Pixabay

W ostatnich materiałach dowiedziałeś/łaś się czym są świece japońskie, formacje świecowe, które z nich zwiastują wzrosty, a które spadki. Dziś nauczysz się we właściwy sposób wyznaczać poziomy wsparcia i oporu, które mogą pomóc w ustaleniu potencjalnych miejsc przyłączenia się do panującego trendu. Zaczynamy!

Czym są poziomy wsparcia i oporu?

Poziomy wsparcia i oporu to potencjalne miejsca akcji wyliczone na podstawie historycznych kluczowych miejsc na wykresie. Poziomy te wyznaczamy zawsze na interwale o jeden większym niż ten, na którym chcemy zająć pozycję.

Czyli, jeśli gramy na interwale dziennym - miejsca potencjalnych zwrotów akcji będziemy wyznaczać patrząc na interwał tygodniowy. O tym, dlaczego najważniejszym wykresem jest ten z interwału dziennego, a także dlaczego nie warto schodzić na niższe interwały - dowiesz się z kolejnego materiału, który ukaże się w następny czwartek.

Dla przypomnienia, interwał oznacza ile czasu tworzy się jedna świeczka. Np. dla interwału dziennego - stworzenie nowej świeczki na wykresie zajmuje 24 godziny. Dla godzinowego będzie to godzina, itd. Interwały są różne - od 1 minutowych, przez 5-, 15-, 30-minutowe, godzinne, 4-godzinne, dzienne, tygodniowe, aż po miesięczne. Takie interwały oferują giełdy kryptowalut czy popularne platformy transakcyjne, takie jak Meta Trader 5

Które poziomy wsparcia i oporu brać pod uwagę?

Ilu traderów - tyle opinii. Ja zawsze biorę pod uwagę krańcowe punkty swingów, zakończone zazwyczaj czytelnymi formacjami świecowymi. Swing to szybka zmiana ceny w krótkim czasie, w naszym wypadku to kilkudniowy ruch w jednym kierunku, zgodny z trendem, impuls. 

Zobaczcie, co mam na myśli. Poniżej jest wykres Bitcoina do dolara. Przedstawiona sytuacja jest z interwału tygodniowego. 1 świeczka = 1 tydzień. Oznaczyłem tam krańcowe miejsca swingów, zauważ, że w większości przypadków są tam formacje świecowe. Pamiętaj też, żeby nie oznaczać za dużo poziomów i nie zmniejszać nimi czytelności wykresu.

Bitcoin do dolara, interwał tygodniowy

Uwaga! Jako gracze zgodnie z trendem, szukamy głównie poziomów wsparcia, a poziomy oporu traktujemy bardziej do obserwacji niż do zajmowania pozycji niezgodnych z ogólnym kierunkiem trendu. Poziomy oporu możemy też traktować jako potencjalne miejsca wyjścia z pozycji.

Poniższa ilustracja przybliża ogólny zamysł poziomów wsparcia i oporu. Zauważ też, że to, co kiedyś było oporem - może stać się później wsparciem. Często wykresy cenowe przypominają wchodzenie po schodach. W trendzie wzrostowym będzie to pięcie się coraz wyżej, natomiast w trendzie spadkowym będzie to schodzenie w dół.

Idealnym poziomem wsparcia / oporu (SR - od angielskiego Support - Wsparcie i Resistance - opór), będzie poziom od którego cena odbiła się przynajmniej raz i dodatkowo jest to poziom, który kiedyś był oporem, a teraz stanowi wsparcie. To są mocne punkty na wykresie do szukania formacji świecowych.

Poziomy wsparć i oporów

Zauważ również, że inaczej nazywamy określone poziomy w trendzie wzrostowym, a inaczej w trendzie spadkowym. Żeby było łatwiej, możesz to zapamiętać tak: poziomy wsparcia stanowią wsparcie dla impulsów, natomiast poziomy oporu to miejsca, na których impuls może się zakończyć.

Korekta 50% impulsu

Bardzo popularnym poziomem do zagrań jest korekta do 50% wysokości ostatniego impulsu. Dodatkowo, jeśli jest to miejsce, z którym cena miała problemy w przeszłości - super! Takie miejsca obserwujemy. Często cena dojeżdża tam dosłownie na moment, a następnie prostuje się jak puszczona po ściśnięciu sprężyna.

Korekta 50% impulsu

Dynamiczne poziomy wsparcia i oporu

Ten akapit jest dla leniwych :) Inteligentni traderzy już dawno odkryli coś, co może skrócić męki i czas spędzany przed wykresem. Otóż, wpadli na pomysł połączenia dwóch średnich wykładniczych EMA 8 i EMA 21. Średnie wykładnicze (EMA - Exponential Moving Average) są trochę inaczej liczone niż zwykłe średnie kroczące (MA - Moving Average). W skrócie - w średnich wykładniczych - wartości średniej będące bliżej aktualnej daty - mają większe znaczenie. Podczas gdy, w przypadku zwykłych średnich kroczących - wszystkie wartości mają taką samą wagę. Zobaczmy te miejsca na wykresach.

BTC/USD

Wykres przedstawia sytuację kontraktu CFD na Bitcoinie do dolara, interwał dzienny. Średnia wykładnicza EMA 8 jest oznaczona kolorem żółtym. Średnia wykładnicza EMA 21 jest oznaczona kolorem niebieskim. Jeśli cena jest ponad obiema średnimi, a średnia EMA 8 jest nad średnią EMA 21 - możemy to uznać za trend wzrostowy. W trendzie spadkowym będzie analogicznie odwrotnie; jeśli cena przebywa głównie pod obiema średnimi, i średnia EMA 8 jest pod średnią EMA 21 - mamy do czynienia z trendem spadkowym. Może nie jest to mega-dokładna strategia, i średnio się sprawdza w konsolidacjach, ale jeśli już jest trend, to widać go na pierwszy rzut oka.

Dodatkowo, możemy zauważyć jeszcze jedną zależność - jeśli cena porusza się w trendzie wzrostowym, a następnie spadnie do poziomu pierwszej lub drugiej średniej - istnieje duże prawdopodobieństwo, że zbyt długo tam nie pozostanie - tylko odbije się od niej, wracając tym samym do trendu. Zobaczmy to na realnym wykresie naszego cyfrowego złota, czyli Bitcoina, wraz z podstawową strategią inwestycyjną opartą o dwie średnie. Więcej o strategiach będzie w kolejnych materiałach. Zostań z nami!

Wykres Bitcoin

Tak samo będzie w trendzie spadkowym: jeśli cena robi coraz niższe szczyty i coraz niższe dołki, będąc oddalona od obu średnich, a następnie wraca w ich okolice - to jest szansa na odbicie i powrót do panującego trendu spadkowego.

Bitcoin w trendzie spadkowym

Podsumowanie

Poziomy wsparć i oporu wyznaczamy na interwale o jeden większym. Dla nas, inwestorów z interwału dziennego - kluczowe poziomy wyznaczamy w oparciu o interwał tygodniowy. Idealne są poziomy cenowe, z którymi cena miała w przeszłości problemy, np. odbijała się od nich. Jeszcze lepszymi miejscami na wykresie są miejsca, w które kiedyś stanowiły opór, a teraz służą za wsparcie. Jako gracze tylko zgodnie z trendem, otwieramy nowe pozycje tylko na poziomach wsparcia. Poziomy oporu są dla nas tylko informacją, żeby bardziej pilnować wykresu, albo częściowo zabezpieczyć wypracowany zysk, bo cena może sobie z nimi nie poradzić.

Dynamiczne poziomy wsparć i oporów są przydatne i ułatwiają czytanie wykresów. Zachęcam do poeksperymentowania, które średnie pasują Ci najbardziej. Wskazówka - średnie muszą być dwie. Jedna o niższym okresie, druga o wyższym. Jeśli mniejsza średnia jest nad średnią większą - mamy trend wzrostowy. Jeśli mniejsza średnia jest pod większą średnią - mamy trend spadkowy.

W kolejny czwartek przeczytasz o wyborze interwału do gry, dowiesz się również dlaczego interwał dzienny jest tym najważniejszym.

Jeśli masz znajomych, którzy również stawiają pierwsze kroki na giełdzie - powiedz im o naszej stronie. Zależy nam, żeby dotrzeć do jak najszerszego grona osób, które nauczą się czytania wykresów i w przyszłości unikną rozczarowania, jeśli kolejny trend wzrostowy na kryptowalutach dobiegnie końca.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 4)
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.