Źródło: rawpixel z Unsplash
Z ostatniego artykułu dowiedziałeś / dowiedziałaś się czym jest oraz jak rozpoznać trend. Wcześniej, była okazja poznać świece japońskie i tworzone przez nie popularne formacje świecowe. Te informacje są kluczowe i powinieneś / powinnaś je znać przed przystąpieniem do tego artykułu. To tyle słowem wstępu. Zaczynamy!
W ramach naszego serwisu propagujemy wyłącznie grę zgodną z trendem. Jest to najlepsza opcja z możliwych, dlatego, że przyłączamy się do impulsów zgodnych z ogólnym kierunkiem rynku.
Czym są impulsy i korekty?
Każdy trend składa się z impulsów i korekt. Impulsami nazywamy ruchy zgodne z kierunkiem trendu. Korektami zaś, nazywamy ruch przeciwny do kierunku trendu. Impulsy są silne i zdecydowane. Korekty są krótkotrwałymi, zazwyczaj szybkimi zmianami ceny.
Poniżej grafika ukazująca impulsy i korekty w trendach.
Dlatego właśnie warto grać z trendem, ponieważ impuls jest silniejszy niż korekta, i jeśli trend ma się utrzymać - cena zawsze wyjdzie przez ostatni szczyt (w trendzie wzrostowym) lub przebije ostatni dołek (w trendzie spadkowym).
Wracając do szukania formacji świecowych na wykresie. Jak tylko zdiagnozujemy trend, i chcemy przyłączyć się do niego - czekamy na dwie rzeczy:
- Czekamy do końca impulsu. Nic nie robimy.
- Czekamy na koniec korekty, która jest nie głębsza niż ostatni impuls. Dopiero tam wypatrujemy formacji świecowych zwiastujących wzrosty. Będą to: Młotek, Przenikanie, Objęcie Hossy, Gwiazda Poranna.
Tak naprawdę, najmocniejszymi formacjami świecowymi zwiastującymi wzrosty są Młotek i Objęcie Hossy, i to właśnie ich szukamy w trendzie wzrostowym po korekcie.
Poniższe ilustracje pokazują miejsca, w których szukamy formacji świecowych zgodnych z trendem, a w których otwarcie transakcji jest niewskazane. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie uda nam się kupić na samym dołku i sprzedać na samym szczycie. To niewykonalne w długim terminie. Trading to zajęcie wymagające dużej cierpliwości i opanowania. I w zasadzie to, jeśli ktoś ma poukładaną wiedzę w głowie - polega głównie na czekaniu na okazję, bo zazwyczaj nie ma ciągłego, jasnego sygnału do wejścia w pozycję.
Podobnie sytuacja ma się w trendzie spadkowym. Czekamy na koniec impulsu, następnie na korektę, i po kilku świeczkach wzrostowych (w tym przypadku), po wyrysowaniu się formacji świecowej zapowiadającej spadki - możemy otworzyć pozycję krótką (na spadki). Tutaj wyjaśnienie, na czym polega gra na spadki. W przypadku trendu spadkowego - szukamy formacji takich jak: Spadająca Gwiazda, Zasłona Ciemnej Chmury, Objęcie Bessy czy Gwiazda Wieczorna. Jednak, najmocniejsze z nich to Spadająca Gwiazda i Objęcie Bessy.
W wolnej chwili, w ramach treningu oka - możesz poszukać takich formacji na własnych wykresach. W tym celu możesz skorzystać z wykresów dostępnych przez Trading View. Jeśli chcesz mieć możliwość spróbowania swoich sił na koncie demo bez żadnego ryzyka - możesz je założyć na jednym z kont brokerów forex.
Podsumowanie
Po dzisiejszej lekcji wiesz już, że jeśli w grę wchodzą prawdziwe pieniądze - to nie wchodzimy w rynek "na pałę". Zaczynamy od rozpoznania trendu (coraz wyższe szczyty i dołki - trend wzrostowy, coraz niższe szczyty i dołki - trend spadkowy), czekamy do końca impulsu, czekamy do końca korekty, która nie może być większa niż ostatni impuls, i dopiero tam wyczekujemy na pojawienie się formacji świecowej, po wyrysowaniu której mamy możliwość przyłączenia się do rynku. Dla trendu wzrostowego najsilniejszymi formacjami będą: Młotek i Objęcie Hossy. Dla trendu spadkowego - Spadająca Gwiazda i Objęcie Bessy.
W kolejnym materiale, który ukaże się w następny czwartek - dowiesz się, jak określić rozpoczęcie i zakończenie trendu.
Polub nas na Facebooku, żeby nie przegapić żadnego materiału.
Do następnego razu!