Popularne formacje świecowe

Data dodania: 30 maja 2019 r. / Aktualizacja: 10 stycznia 2024 r.

Ostatnio pisaliśmy czym są świece japońskie i w jaki sposób je czytać. Dziś przyszedł czas na poznanie popularnych formacji świecowych. Zaczynamy!

Formacji świecowych jest bardzo wiele, jednak skuteczny trading można ograniczyć do znajomości kilku.

Zobacz również:

Na czym polega gra na spadki?

Kontrakty CFD jako alternatywa do giełd kryptowalut

Formacje niezdecydowania

Doji

To formacja, która informuje nas o niezdecydowaniu rynku. Na jej podstawie nie otrzymujemy żadnych informacji, w którą stronę otwierać pozycję. Sama niewiele znaczy, jednak w połączeniu z innymi świecami - tworzy formacje.

Doji to formacja, która składa się z długiego cienia i malutkiego korpusu po środku. Czasami ten korpus może być tylko cienką linią.

Formacja Doji

Formacje świecowe sygnalizujące wzrosty

Młotek, inaczej zwany pinbar

Charakteryzuje się długim cieniem i małym korpusem, umiejscowionym na górze świecy. Mówi się, że korpus nie powinien zamykać się poniżej 30% całego zasięgu świecy.

Formacja Młotka

Przenikanie

Formacja ta powstaje wtedy, gdy pierwsza ze świec jest spadkowa, a druga wzrostowa, jednak korpus tej drugiej nie pokrywa w całości korpusu pierwszej. Korpus drugiej świecy musi mieć wysokość co najmniej połowy korpusu pierwszej świecy.

Formacja Przenikania

Objęcie Hossy

To formacja, która jest silniejszą odmianą przenikania. Pierwsza świeczka jest spadkowa, druga wzrostowa, i korpus tej drugiej przykrywa korpus pierwszej.

Formacja Objęcia Hossy

Gwiazda Poranna

To formacja złożona z trzech świec. W tym układzie pierwsza świeca jest świecą spadkową, druga dowolną (najczęściej Młotkiem lub Doji), a trzecia świecą wzrostową.

Formacja Gwiazdy Porannej

Analogicznie, tylko odwrotnie - wyglądają formacje świecowe zwiastujące spadki.

Formacje świecowe sygnalizujące spadki

Spadająca Gwiazda

To nic innego jak odwrócony Młotek. Długi cień z małym korpusem, umiejscowionym bliżej dolnego końca świeczki. Korpus nie może wychodzić ponad 30% zasięgu świecy liczonego od dołu.

Formacja Spadającej Gwiazdy

Zasłona Ciemnej Chmury

To odwrotność Przenikania, czyli pierwsza świeczka wzrostowa, druga spadkowa, korpus tej drugiej jest większy niż połowa korpusu pierwszej, i mniejszy niż korpus pierwszej świecy.

Formacja Zasłony Ciemnej Chmury

Objęcie Bessy

Formacja przeciwstawna Objęciu Hossy. Składa się z dwóch świec, gdzie pierwsza jest wzrostowa, druga zaś spadkowa. Korpus drugiej świecy zakrywa korpus tej pierwszej.

Formacja Objęcie Bessy

Gwiazda Wieczorna

Odwrotność Gwiazdy Porannej. Formacja trójświecowa. Pierwsza świeca wzrostowa, druga może być dowolna, np. Spadająca Gwiazda lub Doji, trzecia zaś spadkowa.

Formacja Gwiazdy Wieczornej

Właśnie przeszliśmy przez wszystkie ważniejsze i najczęściej pojawiające się formacje świecowe. W następnych lekcjach dowiemy się jak rozpoznać trend i jak szukać formacji potwierdzających nasze przypuszczenia, co do kierunku ceny.

Ściągawka do wydrukowania

Jeśli podobała Ci się ta lekcja daj lajka, dzięki temu będziemy wiedzieli, żeby produkować więcej tego typu artykułów.

Do następnego razu!

Ocena artykułu
4.6/5 (głosów: 33)
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.