Ichimoku, czy działa na kryptowalutach?

Data dodania: 7 sierpnia 2019 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Ichimoku na wykresie Bitcoina do dolara amerykańskiego. Ichimoku na wykresie Bitcoina do dolara amerykańskiego.

Zastanawiasz się pewnie czym jest to Ichimoku z tytułu, brzmi trochę jak sushi, ale co ma wspólnego z inwestowaniem w kryptowaluty? Już wyjaśniam.

Ichimoku Kinko Hyo to japońska strategia inwestowania. Jej twórcą był Goichi Hosoda, a sama strategia powstała jeszcze przed drugą wojną światową. Zanim jednak ujrzała światło dzienne - Hosoda testował ją przez 30 lat! Oficjalna publikacja zasad miała miejsce w roku 1969.

Ichimoku jest strategią trend-followingową, oznacza to, że jej sygnały są zgodne z panującym trendem. Tłumacząc nazwę na polski, Ichimoku to wykres równowagi na rzut oka. Jednak, patrząc pierwszy raz na wykres powyżej, bardziej przypomina to masakrę na wykresie. Jednak, jeśli opanujesz podstawy Ichimoku - zobaczysz sam/sama, że nie jest to nic skomplikowanego. Przykłady będą oparte o wykres Bitcoina.

Główne założenia Ichimoku

Ichimoku składa się z 4 średnich i jednej linii ceny, przesuniętej w lewo o 26 dni (jeśli grasz jak my, czyli na interwale dziennym).

Tenkan Sen

Tenkan Sen to średnia wynikająca z dodawania najwyższego maksimum i najniższego minimum, w których była cena w ciągu ostatnich 9 okresów, podzielone przez 2. Oznaczamy ją kolorem czerwonym.

Kijun Sen

Kijun Sen to średnia wynikająca z dodawania najwyższego maksimum i najniższego minimum, w których była cena w ciągu ostatnich 26 okresów, podzielone przez 2. Oznaczamy ją kolorem niebieskim.

Senkou Span A i Senkou Span B

Senkou Span A to średnia, która jest wynikiem dodania do siebie wskazań Tenkan Sen i Kijun Sen, następnie podzielonych przez 2. Jest rysowana z przesunięciem o 26 okresów do przodu. Oznaczana zielonym kolorem.

Senkou Span B to średnia powstająca ze zsumowania najwyższego maksimum i najniższego minimum z ostatnich 52 okresów, wynik dzielimy przez dwa. Podobnie jak Senkou Span A, jest rysowana 26 okresów w przód. Oznaczana czerwonym kolorem.

Obie te linie składają się na chmurę, zwaną Kumo. Kiedy chmura jest wzrostowa - jest koloru zielonego. Spadkowa chmura ma natomiast kolor czerwony.

Chikou Span

Chikou Span to nic innego jak linia ceny (wykres) cofnięty o 26 okresów w lewo (w tył). Jest koloru zielonego.

Zastanawiasz się, czy musisz znać te wszystkie detale techniczne, żeby z powodzeniem stosować Ichimoku? Nie, wcale nie musisz znać szczegółów. Wystarczy, abyś poprawnie rozróżniał/ła linie.

Zobacz, jak podpisane linie wyglądają na wykresie. Poniżej prezentuję wykres BTC z platformy Trading View. Uwaga, domyślnie w Trading View kolory linii Tenkan Sen i Kijun Sen są pozamieniane. Tenkan powinien być czerwony, a Kijun niebieski. U mnie na zrzucie - kolory są naprawione.

BTC: Wykres Ichimoku

Kruczki strategii Ichimoku

Jako gracze zgodnie z trendem - obserwujemy wzajemne położenie linii Tenkan Sen i Kijun Sen. Kiedy Tenkan jest nad Kijunem - mamy trend wzrostowy. Kiedy Kijun jest nad Tenkanem - mamy trend spadkowy.

Nigdy nie sprzedawaj kiedy cena jest nad Kijun Senem. Nigdy nie kupuj, kiedy cena jest pod Kijun Senem.

Bardzo ważne jest skierowanie Tenkan Sena. Jeśli jest skierowany ku górze - bierzemy pod uwagę tylko pozycje długie (kupna). Kiedy skierowany jest ku dołowi - możliwe są tylko shorty (selle, pozycje krótkie).

Jeśli linia Chikou Span zbliża się do świeczek - uwaga, może nastąpić odbicie. Zielone światło do kupna jest wtedy, kiedy Chikou Span jest nad wykresem. Sygnałem do sprzedaży będzie położenie Chikou Span pod świeczkami.

Kupujemy tylko wtedy, kiedy linia Senkou Span A jest nad Senkou Span B, co oznacza wzrostową chmurę Kumo. Można sprzedawać jeśli wykres ceny jest pod chmurą spadkową (Senkou Span A jest pod Senkou Span B).

Jeśli linia Senkou Span B jest długo prosta - nie wykluczone, że cena zacznie podążać w jej kierunku. Czytaj: będzie korekta.

Jeśli wykres ceny jest w chmurze Kumo - nie gramy.

Bitcoin a Ichimoku - gotowe setupy do gry

Złoty Krzyż

Złotym Krzyżem nazywamy miejsce przecięcia się linii Tenkan Sen z Kijun Sen. Dochodzi do niego, kiedy Tenkan Sen przebija Kijun Sen od dołu do góry. Jest to sygnał do gry na wzrosty. Sygnał ten uznajemy za silny, jeśli krzyż jest położony powyżej chmury Kumo. Sygnał traktujemy jak neutralny, jeśli doszło do przecięcia się linii w chmurze.

Bitcoin: Złoty Krzyż

Krzyż Śmierci

Krzyż Śmierci jest przecięciem odwrotnym. Mówimy o nim, kiedy Tenkan Sen przetnie Kijun Sen od góry do dołu. Krzyż Śmierci sygnalizuje spadki. Sygnał jest silny, jeśli do przecięcia dochodzi do pod chmurą. Sygnał traktujemy jak neutralny, jeśli doszło do przecięcia się linii w chmurze.

Bitcoin: Krzyż Śmierci

Zmiana chmury

Zmiana chmury ze spadkowej na wzrostową następuje po przecięciu się linii Senkou Span A i Senkou Span B, kiedy Senkou Span A przecina Senkou Span B od dołu do góry.

Chmura zmienia się na spadkową, kiedy Senkou Span A przetnie od góry do dołu Senkou Span B.

Miejsce powyżej zmiany na chmurę wzrostową może być traktowane jako sygnał do kupna.

Miejsce poniżej zmiany w chmurę spadkową może być traktowane jako sygnał do sprzedaży.

Ichimoku: sygnał Zmiany Chmury

Sygnał 3 linii

Sygnał 3 linii występuje, kiedy 3 linie: Tenkan Sen, Kijun Sen i Senkou Span A układają się w odpowiedniej kolejności.

Sygnał na wzrosty, od góry są linie: Tenkan Sen, Kijun Sen i Senkou Span A.

Sygnał 3 linii - wzrosty

Sygnał na spadki, od dołu układają się linie: Tenkan Sen, Kijun Sen, Senkou Span A.

Ichimoku: Sygnał 3 linii

Wyjście z chmury przez Senkou Span A

Możemy mówić o sygnale do wzrostów, jeśli cena danego waloru wyjdzie górą z chmury wzrostowej przez Senkou Span A. I analogicznie odwrotnie, jeśli cena wyjdzie dołem z chmury spadkowej przez Senkou Span A - jest to informacja o możliwych nadchodzących spadkach.

Wyjście z chmury - wzrosty

Ichimoku: Sygnał wyjścia z chmury - spadki

Łączenie sygnałów

Przedstawione powyżej setupy do gry mogą być łączone z innymi sygnałami. A nawet lepiej, jeśli kilka wskazań informuje Ciebie o potencjalnej okazji do kupna czy sprzedaży.

Kiedy grasz na wzrosty (chcesz kupić), idealnie będzie kiedy zobaczysz Złoty Krzyż, kiedy cena będzie nad Chmurą wzrostową i Chikou Span nad linią wykresu.

Jeśli zastanawiasz się, kiedy otworzyć pozycję krótką - idealnie będzie kiedy Tenkan Sen przetnie Kijun Sen do dołu - tworząc Krzyż Śmierci, a cena będzie pod spadkową chmurą Kumo i Chikou Span będzie pod linią ceny.

Pamiętaj, żeby grać zgodnie z trendem, ponieważ właśnie po to ta strategia została stworzona.

Kijun Sen może dobrze służyć za linię końca transakcji. Dla przykładu, kiedy masz pozycję długą (zarabiasz kiedy cena rośnie) - a świeczka po raz pierwszy zamknie się pod średnią Kijun Sen - możesz rozważyć zamknięcie lub zmniejszenie pozycji. Wrócimy do tego rodzaju sztuczek w kolejnych materiałach.

Podsumowanie

Ichimoku Kinko Hyo jest nie tylko ciekawą strategią inwestycyjną, ale jest również kompletnym systemem tradingowym. Są określone zasady, są gotowe setupy do gry na wzrosty i spadki, wszystko spięte w spójną całość.

Każdy dobiera strategię pod siebie. Poświęć czas na sprawdzenie czy Ci pasuje. Pamiętaj, że żadna strategia nie daje 100% skuteczności, dlatego też powinna być podparta dobrym zarządzaniem pieniędzy (Money Management), którego jeszcze w ramach tych materiałów nie poruszaliśmy. Artykuł o tym jak odpowiednio zarządzać portfelem pojawi się wkrótce, jednak nie mogę zdradzić konkretnej daty. Dołącz do grupy na Facebooku, a z pewnością nie przegapisz żadnego wpisu.

Jeśli bardzo Cię zainteresowała przedstawiona strategia - tutaj jest link do bezpłatnego kursu Ichimoku Grzegorza Moskwy. Kurs jest całkowicie bezpłatny dla klientów platformy XTB.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.