Kto to jest Satoshi Nakamoto?

Data dodania: 14 stycznia 2018 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Czy Satoshi Nakamoto jest faktycznym ojcem Bitcoina? Czy Satoshi Nakamoto jest faktycznym ojcem Bitcoina?
Źródło: David McBee / Pexels.com

Satoshi Nakamoto to bezsprzecznie ojciec Bitcoina. Nie mniej nie wiemy, kim była to osoba, chociaż jego nazwisko może wskazywać na azjatyckie pochodzenie. Z całą pewnością to twórca protokołu Bitcoina, który opublikował go za pośrednictwem listy mailingowej w listopadzie 2008 roku.

Satoshi Nakamoto — nieznajoma, genialna persona

Osoba ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto jest największą tajemnicą świata. Nikt bowiem nie wie, czy jest to kobieta, czy mężczyzna. Nie ma także śladów, które wskazywałyby na narodowość. Odczytywanie pseudonimu jako japoński jest największą dywagacją, która nie ma żadnych merytorycznych podstaw. Fakty to wyłącznie daty kolejnych publikacji, tej pierwszej z 2008 roku i kolejnej z 2009 roku, w której została wydana pierwsza wersja oprogramowania. W 2010 roku Satoshi Nakamoto zaczął znikać z przestrzeni wirtualnej nie pozostawiając po sobie żadnych znaczących śladów.

Można by próbować dotrzeć do współpracowników Nakamoto. Oczywiste jest, że ten genialny umysł nie pracował sam, ale i tutaj pojawia się wielka bariera, a raczej przebiegłość twórcy kryptowaluty, ponieważ wszelką współpracę z ludźmi należącymi do zespołu open source ograniczył do konkretów ukrywając swoje dane osobowe. W praktyce nie zdradził on najmniejszego szczegółu dotyczącego prywatności i życia osobistego czy zawodowego. Wiosną 2011 roku Satoshi definitywnie zniknął z przestrzeni kryptowaluty, rozpoczynając inny, do dzisiaj nieodkryty dla nas projekt.

Tropy Satoshi Nakamoto

Ponieważ twórca Bitcoina jest zagadką, nie ustają poszukiwania tej wyjątkowej persony. Nie mniej każdy podejmowany trop okazuje się kompletną pomyłką. Dość powiedzieć, że przeprowadzane przez dziennikarzy światowych pism śledztwa okazały się fiaskiem, które niejednokrotnie kończyły się na sprostowaniach.

Możemy za to rozszyfrować pseudonim, który wiele może nam rozjaśnić o samej osobie. "Satoshi" to jasne myślenie, "Naka" oznacza wnętrze lub środek, a "Moto" odczytywane jest jako pochodzenie lub fundament.

Sprytne, prawda? W pseudonimie ukryte zostało przesłanie, ale jednocześnie jeden z sensów stworzonej kryptowaluty, mianowicie doskonałe szyfrowanie, zachowanie anonimowości, wysoki prób bezpieczeństwa i kompletne pozostawanie poza zasięgiem ciekawskich oczu, które chciałyby dotrzeć do sedna sprawy.

Geniusz znany i nieznany

Po każdorazowym ogłoszeniu światu, że odkryto kim jest Satoshi Nakamoto, wskazane osoby zdecydowanie odcinają się od tej osobistości. Osoby, które były zaangażowane we wczesnym etapie w tworzenie bitcoina zgodnie twierdzą, że to osoba o niebywałych zdolnościach, która w perfekcyjny sposób przemyślała nie tylko ukrycie swojej własnej tożsamości, ale przede wszystkim sam system kryptowaluty. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, Satoshi Nakamoto jest obecnie osobą majętną, która z pewnością zaskoczy świat kolejnymi, genialnymi wynalazkami.

Ocena artykułu
4.5/5 (głosów: 2)