Revolut — kryptowaluty. Jak kupować Bitcoina i przeprowadzać inne transakcje w aplikacji Revolut?

Data dodania: 20 października 2023 r. / Aktualizacja: 24 grudnia 2023 r.
Przelewny w BTC na Revolut Przelewny w BTC na Revolut
Źródło: Wikipedia / Flaction

Revolut, wcześniej popularny fintech, od jakiegoś czasu bank, to nie tylko aplikacja do wymiany walut po najkorzystniejszych kursach.

To także możliwość łatwego inwestowania w kryptowaluty. Jednym kliknięciem możesz kupować, sprzedawać i przechowywać kryptowaluty w aplikacji. Do wyboru jest ponad 100 różnych coinów. 

Dzisiaj sprawdzimy, w jaki sposób inwestować w kryptowaluty na Revolut i ile to kosztuje.

Revolut — jakie kryptowaluty można kupić?

Oferta kryptowalut na Revolut ciągle się zmienia, dlatego warto co jakiś czas sprawdzać aktualności. Dodawane są nowe tokeny, czasami niektóre są usuwane. Oprócz najpopularniejszych cyfrowych aktywów, takich jak oczywiście Bitcoin, Ethereum, XRP, Polkadot, 1inch znajdziesz tam ponad 100 kryptowalut. 

Uwaga z naszej strony: kryptowaluty nie podlegają regulacjom i pomimo tego, że Revolut jest bankiem i ma gwarancję kapitału do równowartości 100.000 euro, to inwestycje, w tym kryptowaluty, nie są nią objęte. Pamiętaj, że istnieje ryzyko utraty kapitału. 

Jak działa handel kryptowalutami na Revolut i od czego zależą ceny kryptowalut?

Na zwykłej giełdzie walut z reguły wystawiasz zlecenie kupna lub sprzedaży, a handlujesz się bezpośrednio z innym użytkownikiem. Działa to na zasadzie: Ty chcesz sprzedać 1 BTC, ktoś chce kupić 1 BTC. Jeśli dogadacie się co do ceny, dojdzie do transakcji. 

W Revolut jest inaczej. Owszem, możesz dokonać zlecenia po określonej cenie lub natychmiastowego, tak samo, jak na giełdzie kryptowalut, ale po drugiej stronie nie ma innej osoby. Handlujesz się bezpośrednio z Revolutem.

Jak Revolut ustala ceny kryptowalut?

Revolut zbiera na bieżąco informacje o cenach od partnerskich giełd. Na ich podstawie wylicza średnią ważoną cenę (zależną od wolumenu obrotu). Do tego bierze się pod uwagę jeszcze inne czynniki, takie jak zmienność kursu i głębokość rynku i w ten sposób ustalana jest końcowa cena dla inwestora.

Czy z Revolut da się wypłacić kryptowaluty?

Tak, obecnie jest już taka możliwość. Przez długi czas z kryptowalutami zakupionymi na Revolut nie mogłeś nic zrobić. Po prostu była możliwość ich zakupu i sprzedaży.

W przypadku wypłat obowiązują limity, zarówno dzienne, jak i miesięczne. Limit zobaczysz w momencie wykonywania transakcji. Odnawia się co 30 dni od momentu wykonania przelewu. Limit dzienny na Revolut to 10.500 zł, a miesięczny 52.500 zł.

Obecnie możesz przesyłać kryptowaluty zakupione na Revolut na dwa sposoby:

1. Wysyłanie kryptowalut do znajomego z Revolut.

Czyli transkacja off-chain. Taka transakcja jest natychmiastowa. Warunkiem jest oczywiście to, że Twój znajomy korzysta z Revolut.

Co ważne, w momencie przesyłania kryptowalut do znajomego wcale nie musisz ich mieć. Wystarczy, że masz pieniądze na koncie walutowym, np. złotówki: wtedy najpierw zostanie dokonany zakup kryptowaluty, a potem natychmiastowo zostanie ona przesłana.

Jak wysłać kryptowaluty do znajomego z Revolut:

 • Zaloguj się do aplikacji Revolut.
 • Wejdź do zakładki Przelewy -> +Dodaj w prawym górnym rogu.
 • Zjeżdżasz niżej i z zakładki Znajomi Revolut wybierasz osobę, do której chcesz wykonać przelew i naciskasz ->Wyślij.
 • Zmieniasz walutę na pożądaną kryptowalutę, wpisujesz ilość i wysyłasz.
 • Twój znajomy od razu otrzyma coiny.

2. Wysyłanie kryptowalut z Revolut na adres zewnętrzny, transakcja on-chain.

Możesz przesłać kryptowaluty czy to na inną giełdę kryptowalut czy też na portfel kryptowalutowy typu Metamask, czy Ledger. 

Za przelanie obowiązują opłaty: od 1 do 3 GBP, w zależności od tego, jakiego coina wysyłasz.

Jak wysłać kryptowaluty z Revolut na portfel zewnętrzny:

 • Zaloguj się do Revolut. 
 • Wejdź w zakładkę Krypto.
 • Z listy wybierz interesującą Cię kryptowalutę i naciśnij przycisk ->Wyślij.
 • Zobaczysz dwie opcje: Portfele i Znajomi. Wybierz Portfele, a następnie Dodaj odbiorcę kryptowaluty.
 • Uzupełniasz dane: czy chcesz wypłacić coiny na swój portfel, czy też do innej osoby, uzupełniasz adres i opcjonalnie nazwę. Adres portfela możesz zeskanować, jeśli masz go podanego (np. na giełdzie docelowej) w formie kodu QR.
 • Zapisujesz odbiorcę i wykonujesz przelew.

Czy można przesyłać kryptowaluty na Revolut?

W chwili obecnej jest to możliwe tylko i wyłącznie na Bitcoinie, czyli możesz otrzymywać BTC z adresu zewnętrznego na Revoluta. Jednak pamiętaj, że wysyłasz go siecią bitcoin, czyli transakcja będzie trochę kosztować. Ze strony Revoluta w tym przypadku nie ma żadnych dodatkowych opłat: zapłacisz jednie opłatę sieciową, którą poznasz w momencie wysyłania crypto.

Jak przesłać BTC na Revolut:

 • Zaloguj się na Revolut.
 • Wybierz zakładkę Krypto i znajdź BTC. 
 • Kliknij opcję Odbierz. Podstawi Ci się adres, który możesz albo skopiować, albo zeskanować. Odradzamy ręczne przepisywanie — pomylisz jeden znak i środki przepadną na zawsze. Upewnij się kilka razy, że adres jest poprawny.

Prowizje za kryptowaluty na Revolut

Handel kryptowalutami wiąże się z prowizjami za transakcje. Zapłacisz zarówno za zakup, jak i za sprzedaż aktywów. Wysokość opłaty zależy od posiadanego przez Ciebie planu Revolut.

Darmowy plan Standard oraz płatny plan Plus (14,99 zł miesięcznie): prowizja 1,49% minimum 5,99 zł. Do tego wymiana kryptowalut podlega takim samym limitom, jak zwykła waluta. Czyli w planie Standard i Plus masz limit 5000 zł miesięcznie. Jeśli go przekroczysz, zapłacisz prowizję 1% w planie Standard i 0,5% w planie Plus od poniedziałku do piątku + dodatkową prowizję za wymianę w weekend w wysokości 1%. Czyli w najniekorzystniejszym scenariuszu prowizja za jedną transakcję w darmowym planie może wynieść aż 3,49%. 

Plan Premium (29,99 zł miesięcznie) i Metal (49,99 zł: prowizja za obrót kryptowalutami wynosi 0,99%. Nie ma misięcznego limitu wymiany walut, jest natomiast dodatkowa prowizja 1% za wymianę w weekendy.

Plan Ultra (obecnie 210 zł miesięcznie w ofercie powitalnej): 0,49%. Tutaj także wymieniasz kryptowaluty bez limitu, ale z weekendową prowizją 1%.

Musimy przyznać, że są to prowizje bardzo wysokie. Dla porównania jedna z największych na świecie giełd kryptowalut Binance pobiera prowizje transakcyjne rzędu 0,1%, a im więcej handlujesz, tym mniej płacisz. 

Revolut nie pobiera prowizji za wymianę waluty FIAT, np. złotówek, na USDT lub USDC. Jednak transakcja na parze np. USDT a BTC będzie już obarczona prowizją.

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty bezpośrednio w aplikacji Revolut?

Możesz kupować i sprzedawać kryptowaluty na koncie Revolut na dwa sposoby: po aktualnej cenie z natychmiastową wymianą lub ustawiasz zlecenia z limitem ceny.

Zlecenie rynkowe

 • Logujesz się do aplikacji. 
 • Przejdź do sekcji Krypto.
 • Wybierz kryptowalutę, która Cię interesuje.
 • Jeśli aktualna oferta jest dla Ciebie odpowiednia, wybierasz opcję +Kup lub -Sprzedaj.
 • Ustalasz, ile monet chcesz kupić/sprzedać i z jakiego rachunku mają zostać na to pobrane środki lub na które konto mają trafić pieniądze ze sprzedaży.
 • Zlecenie jest realizowane natychmiastowo.

Zlecenie Limit i Stop

Dzięki nim możesz sprzedawać i kupować kryptowaluty po cenie, jaką sam ustalisz. Jednak pamiętaj: nie masz gwarancji, że zostanie ono kiedykolwiek zrealizowane. Jeśli wymyślisz cenę, która będzie nierealna i nigdy nie zostanie osiągnięta, Twoje zlecenie się nie wykona.

Początek jest ten sam. Dopiero na etapie składania zlecenia wybierasz dodatkową opcję w prawym górnym roku Zlecenie rynkowe. Możesz wybrać spośród zleceń typu Stop i Limit.

Zlecenie Stop:

Ustalasz cenę stop, a gdy zostanie ona osiągnięta, zlecenie przekształca się w rynkowe i jest realizowane po najlepszej dostępnej cenie.

Zlecenie Limit

Ustawiasz cenę limit. W chwili, gdy cena kryptowaluty osiągnie zlecony poziom, zlecenie zostanie zrealizowane po tej lub niższej (przy zakupie) bądź wyższej (przy sprzedaży) cenie

Zakup cykliczny kryptowalut w Revolut

Jeśli chciałbyś zastosować strategię uśredniania ceny, kryptowaluty możesz kupować cyklicznie, bez konieczności pamiętania o tym. Możesz ustawić transakcje codzienne, co tydzień lub co miesiąc. Ustalasz, ile chcesz dokupować i z jakiego rachunku mają zostać pobrane środki. 

Alerty ceny

Warto wspomnieć o tym, że nie musisz non stop śledzić ceny w aplikacji, by wyłapać moment, na który czekasz i uzyskać satysfakcjonującą cię cenę. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie alertu.

 • Wybierz interesującą Cię kryptowalutę.
 • W prawym górnym rogu naciśnij ikonkę dzwonka.
 • Ustal cenę alertu. Gdy zostanie osiągnięta, otrzymasz powiadomienie w aplikacji.

Revolut staking kryptowalut

W stakowaniu w skrócie chodzi o to, że Twoje aktywa są blokowane na określony czas. Nie możesz ich wtedy sprzedać lub przesłać. W tym czasie biorą udział w procesie Proof-of-Stake, co ma bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa sieci blockchain. 

Przeczytaj artykuł: Czym jest staking kryptowalut?

Za to, że przez ten czas nie masz dostępu do swoich aktywów, otrzymujesz wynagrodzenie. Jest to bardzo dobra metoda na to, by pasywnie dorobić na swoich coinach. Nic nie robiąc, zarabiają. Jeśli kupiłeś kryptowaluty z myślą o ich długoterminowym holdowaniu, staking jest na pewno opcją godną rozważenia. 

Minusy są takie, że w razie "W" nie masz do nich dostępu. Niejednokrotnie byliśmy już świadkami dantejskich scen w świecie krypto, gdzie z dnia na dzień moneta potrafi stracić na wartości prawie 100% lub nawet zniknąć z obiegu. W takim wypadku, gdy masz swoje kryptowaluty zablokowane, możesz tylko bezczynnie obserwować, jak wartość Twojej inwestycji spada. 

W Revolucie istnieje coś takiego, jak możliwość odstakowania, czyli wcześniejszej rezygnacji. Jednak niektóre tokeny podlegają okresom blokady. Czyli: odtsakujesz je, ale i tak nic z nimi nie zrobisz. Na przykład na ten moment dla DOT okres blokady wynosi 30 dni. Revolut zawsze pokazuje okres blokady w momencie składania dyspozycji.

Jakie kryptowaluty można stakować na Revolut?

Tak naprawdę niewiele: możesz zacząć pasywnie zarabiać na ETH, ADA, DOT i XTZ.

Ile zarobisz na stakowaniu?

Nie ma jednej, stałej stopy zysku, jak w przypadku np. lokat bankowych. W przypadku stakingu Revolut posługuje się pojęciem APY, czyli Annual Percentage Yield - roczna stopa zwrotu. Jednak jest ona bardzo zmienna. Dziś może być taka, jutro inna. APY podawana w aplikacji Revolut w momencie składania zlecenia na stakowanie to prognoza, oparta na historycznych nagrodach. Czyli wcale nie musi być taka sama. Sieci ustalają bazową APY na podstawie liczby uczestników stakingu. Jeśli jest ich wielu, APY spada. Jeśli sytuacja jest odwrotna, i sieć potrzebuje kryptowalut, APY będzie wyższa.

Revolut dodatkowo pobiera prowizje za nagrody za stakowanie. Jednak APY, którą widzisz w aplikacji, już ją uwzględnia. 

Prowizje za stakowanie dla Revolut:

 • Ether: 15%
 • Cardano: 20%
 • Polkadot: 25%
 • Tezos: 30%

Jak zacząć stakować na Revolut:

 • W aplikacji wybierz zakładkę Krypto i coina, którego chcesz stakować. 
 • Na górze znajdziesz opcję Stakuj. Naciśnij ją. 
 • Podstawią Ci się wszystkie najważniejsze informacje, czyli przewidywana APY, co ile dni otrzymasz nagrodę i na jaki czas Twoje saldo jest blokowane w przypadku odstakowania.
 • W kolejnym kroku po prostu wpisujesz ilość kryptowaluty i zatwierdzasz.

Jak anulować staking na Revolut:

 • Wybierz kryptowalutę, którą chcesz odstakować.
 • Naciśnij Odstakuj.
 • Wpisz, ile coinów chcesz odstakować i zatwierdź.

Crypto Learn&Earn, czyli rozwiązuj quizy o kryptowalutach i odbieraj coiny

Od pewnego czasu Revolut ma w swojej ofercie program Crypto Lear&Earn. Weź udział w krótkich kursach na temat poszczególnych kryptowalut. Na koniec rozwiąż prosty quiz-test. Jeśli go przejdziesz (możesz próbować wielokrotnie), w nagrodę otrzymujesz za darmo określoną ilość danej kryptowaluty.

Kursy i nagrody zmieniają się w czasie, dlatego warto regularnie zaglądać do aplikacji i wykonywać kolejne, by zgarniać nagrody. 

Zdobyte kryptowaluty możesz trzymać, przesłać lub sprzedać w dowolnym momencie.

Dołącz do Revolut i zacznij inwestować w Bitcoina i inne kryptowaluty

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w crypto w Revolut? Na początek załóż konto. O tym, jak to zrobić, przygotowaliśmy oddzielną instrukcję. Dowiesz się z niej, jak założyć konto Revolut, jak zamówić kartę i w jaki sposób przesłać pieniądze na rachunek.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 3)