Co to jest DeFi? Zdecentralizowane finanse w świecie kryptowalut

Data dodania: 1 października 2024 r. / Aktualizacja: 1 października 2024 r.
Co to jest DeFi? Maszyna do pisania z napisem decentralized Co to jest DeFi?
Źródło: Markus Winkler/Pexels

Zastanawiasz się, czym jest DeFi? DeFi to skrót od zdecentralizowanych finansów. To innowacja, która ma potencjał zrewolucjonizować usługi finansowe, jakie znasz. Przede wszystkim dają większą kontrolę i anonimowość. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa DeFi, w jaki sposób korzysta z łańcucha bloków, jakie są popularne projekty, a także czy jest to bezpieczne rozwiązanie.

Co to jest DeFi?

DeFi to skrót od angielskiej nazwy decentralized finance (zdecentralizowane finanse) i oznacza zdecentralizowany system finansowy. System działa na technologii blockchain i smart kontraktów bez udziału pośredników, jakimi mogą być np. banki i inne instytucje finansowe. Oznacza to, że za pomocą DeFi możesz wykonywać transakcje finansowe z udziałem tylko zlecającego i odbiorcy.

Wyobraź sobie, że chcesz wysłać przelew komuś z rodziny, kto mieszka na stałe za granicą i ma konto bankowe poza Polską. Zamiast logować się do banku, to korzystasz z aplikacji dApps (zdecentralizowana aplikacja). Zlecasz przesłanie środków, a odbiorca ma je po kilku sekundach u siebie. Nie trzeba było pośredników do wykonania tej transakcji, którzy mają wyznaczone godziny i naliczają wysokie opłaty, żeby przekazać pieniądze. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi jeszcze zmiana waluty przelewu.

Najczęściej do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji wykorzystuję się blockchain Ethereum. Wystarczy mieć dostęp do internetu, żeby korzystać ze zdecentralizowanych usług finansowych.

Na czym polega DeFi – czyli możliwości zdecentralizowanych finansów

Tworzenie zdecentralizowanych aplikacji pozwala usprawniać codzienne finanse i inwestowanie w porównaniu do tradycyjnych systemów finansowych. Dzięki DeFi możesz:

  1. Zaciągać i udzielać pożyczki bez pośredników. Jako pożyczkodawca możesz dostawać odsetki i nagrody co minutę. Zawieranie umów realizują smart kontrakty. Dzięki nim proces ten staje się automatyczny, bezpieczny i szybki, bo eliminuje pośredników. Wystarczy zaprogramować warunki, które są niezmienne i odporne na manipulacje.
  2. Yield farming, czyli alternatywne oszczędzanie. Pozwala pomnażać środki trzymane w kryptowalutach. Odsetki, które są wyższe, niż proponują banki, pozwalają uzyskać pasywny dochód za wykorzystanie ich do pożyczek lub usprawniania płynności protokołów DeFi.
  3. Handel kryptowalutami poprzez korzystanie ze zdecentralizowanych giełd (DEX). Dzięki takim giełdom na platformie handlują między sobą użytkownicy, czyli transakcje są realizowane w systemie peer-to-peer (P2P).

Rola technologii blockchain w zdecentralizowanych finansach

Wykorzystanie technologii blockchain w DeFi pozwala na to, żeby wszystkie przeprowadzane transakcje były publicznie rejestrowane. Dzięki temu zwiększane jest bezpieczeństwo systemu, a wykorzystanie do tego celu Ethereum sprawia, że wiele procesów finansowych można zautomatyzować poprzez wykorzystanie inteligentnych kontraktów. Natomiast same transakcje mogą się odbywać bezpośrednio między użytkownikami bez angażowania osób trzecich.

Ekosystem DeFi sam też wpływa na rozwój technologii blockchain. Jest to możliwe dzięki poprawianiu wydajności i tworzeniu nowych protokółów. Im więcej użytkowników korzysta ze zdecentralizowanych finansów, tym ekosystem powiększa się i może oferować lepsze jakościowo usługi.

Przykłady popularnych projektów DeFi

W świecie DeFi funkcjonuje ponad 200 różnych projektów. Jednymi z popularniejszych, które już zrewolucjonizowały świat finansów i kryptowalut to:

  • Uniswap – to przykład zdecentralizowanej giełdy kryptowalutowej. Nie jest scentralizowana, a handel kryptowalutami odbywa się jedynie między inwestorami.
  • Aave – to znana platforma pożyczkowa, która umożliwia pożyczanie kryptowalut na podstawie dynamicznych stóp procentowych.
  • Sky (dawny MarkerDAO) – to organizacja, która wprowadziła na rynek token DAI. To stablecoin, który jest zabezpieczony innymi kryptowalutami m.in. Bitcoinem, żeby jego wartość była zgodna z dolarem amerykańskim.
  • Compound – wprowadził koncepcję yield farming, czyli otrzymywaniu odsetek w zamian za zamrożenie własnych aktywów w kryptowalutach na pożyczki.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut (DEX)

Giełdy DeFi, czyli DEX-y (z ang. Decentralized Exchange), takie jak Uniswap czy SushiSwap, pozwalają handlować kryptowalutami bez potrzeby rejestracji konta. Dzięki temu opłaty transakcyjne są niższe, bo nie jest potrzebna firma, która odpowiada za zarządzanie platformą. Tak jak jest w przypadku np. Binance.

W ten sposób użytkownicy mogą zachować anonimowość, a bezpieczeństwo transakcji jest większe. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu algorytmów blockchain. Aby korzystać z takich giełd, potrzebny jest odpowiedni cyfrowy portfel, ponieważ jest on niezbędny do kupowania i sprzedawania kryptowalut.

Chcesz zacząć inwestować w kryptowaluty? Sprawdź ranking giełd kryptowalut i znajdź coś dla siebie!

Wady i zalety DeFi

W przypadku DeFi również mamy do czynienia z plusami i minusami takich platform. Choć zapewniają przejrzystość działania, to nie jest ona idealna. Dlatego w tym miejscu podsumowaliśmy zalety i wady DeFi, z którymi warto się zapoznać.

Zalety

  • Przejrzystość działania, dzięki wykorzystaniu łańcucha bloków.
  • Niskie koszty transakcyjne.
  • Brak pośredników.
  • Otwarty charakter DeFi.
  • Odporne na awarie i ataki hakerskie.
  • Dostępne 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.
  • Zapewniają anonimowość.
  • Pełna kontrola nad swoimi aktywami.

Wady

  • Wysokie ryzyko inwestycyjne ze względu na wykorzystanie kryptowalut.
  • Brak regulacji w postaci państwowych nadzorów.
  • Błędy w działaniu ze względu na początkowy etap rozwoju.
  • Działają wolniej niż scentralizowane odpowiedniki.
  • Nie można cofnąć wykonanej transakcji.
  • Użytkownik indywidualnie i w pełni odpowiada za swoje działania.
  • Publiczny blockchain mogą wykorzystać hakerzy, jeżeli znajdą lukę w zabezpieczeniach.

Czy DeFi jest bezpieczne?

Platformy DeFi nie są w pełni bezpieczne. Wynika to z faktu, że transakcje są przeprowadzane na publicznym blockchainie. Choć pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo, to każdy błąd w kodzie może oznaczać utratę środków.

Aplikacje DeFi rozwijają się dynamicznie. Po prostu przed skorzystaniem z danej aplikacji zweryfikuj ją pod kątem bezpieczeństwa. Tak samo, jak to robisz w przypadku korzystania z instytucji takich jak banki czy giełdy. Ważne, żebyś zrozumiał projekt i jego założenia, nim zaczniesz inwestować w kryptowaluty.

Jak inwestować w aplikacje DeFi?

Inwestowanie z wykorzystaniem DeFi może być atrakcyjną opcją dla osób, które już znają zasady handlu giełdowego, ale nie tylko! Pożyczanie, kupno i sprzedaż jest możliwa, jeżeli wykonasz następujące kroki:

  1. Najpierw zaopatrz się w portfel kryptowalutowy. Sprawdź też, czy jest on zgodny z aplikacją, z której chcesz zacząć korzystać. Jednym z uniwersalnych portfeli jest np. MetaMask.
  2. Kup kryptowaluty. Większość aplikacji DeFi, jako że korzysta z Ethereum, to mogą wymagać na początek posiadanie tokenów ETH.
  3. Wybierz, z jakiego rodzaju transakcji finansowych chcesz korzystać. Do wyboru masz handel na giełdach DEX, platformy pożyczkowe, czy yield farming.
  4. Na koniec nie zapomnij o dywersyfikacji. Inwestuj w różne projekty, bo to pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko poniesienia straty.

Podsumowując, ekosystem DeFi rozwija się szybko i jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnego systemu finansowego. Widać potencjał, że DeFi może zmienić rynek usług finansowych, jaki do tej pory znaliśmy. Zwłaszcza że pozwalają na większą poufność i pełną kontrolę nad własnymi aktywami poprzez wykorzystanie blockchaina i smart kontraktów.

Jako że to rozwiązanie jest jeszcze nowe i nadal się rozwija, to jest ono narażone na błędy, które mogą wykorzystywać hakerzy. Dlatego przed zaangażowaniem swoich środków, w jakiś projekt, poznaj jego historię, założenia i jak długo działa na rynku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!