Źródło: Leeloo The First / Pexels
Jak przesyłać kryptowaluty? Ile to kosztuje? Czego potrzebujesz, żeby przesłać kryptowaluty?
Te pytania zadaje sobie każdy początkujący posiadacz kryptowalut. Dla niektórych może to być zagadnienie bardzo stresujące: wystarczy jeden błąd i można stracić swoje kryptowaluty bezpowrotnie. O ile w przypadku przelewu bankowego istnieje jeszcze jakakolwiek szansa na odzyskanie środków, o tyle wysłanie kryptowalut na błędny adres skończy się ich utratą.
Dlatego też przygotowaliśmy ten krótki poradnik, jak przesyłać kryptowaluty.
Gdzie można przesłać kryptowaluty?
Na giełdę
Na początku przygody z kryptowalutami jedna giełda zazwyczaj wystarczy. Ale po jakimś czasie większość inwestorów dochodzi do wniosku, że potrzebuje konta na innej giełdzie. Przyczyny są zazwyczaj dwie: inne kryptowaluty, które nie są dostępne na dotychczasowej platformie oraz opłaty transakcyjne.
W chwili, gdy pojawia się potrzeba założenia konta na innej giełdzie kryptowalut, pojawia się także pytanie, jak przesłać środki z giełdy na giełdę. Na szczęście nie jest to trudne. Bez problemu można przesyłać kryptowaluty z jednej platformy na drugą.
Na portfel kryptowalut
Przesyłanie kryptowalut z giełdy na portfel polega tak naprawdę na zabezpieczeniu klucza prywatnego przed niepowołanym dostępem na portfelu kryptowalut. Klucz prywatny możemy porównać do hasła, którym uwierzytelniamy transakcje, na przykład wysyłkę kryptowalut.
Do innego użytkownika
Jednym z głównych celów powstania kryptowalut było łatwe i szybkie przesyłanie aktywów do użytkowników na całym świecie, bez konieczności korzystania z drogich pośredników, takich jak banki. Bez wątpienia, cel ten został zrealizowany. Żeby przesłać środki do innego użytkownika, który przebywa w dowolnym miejscu na świecie, wystarczy adres jego portfela. Nie potrzebujesz żadnych innych danych.
Ważne informacje, dotyczące przesyłania kryptowalut
1. Kompatybilna sieć
Kryptowaluty działają na różnych blockchainach. Na przykład sieć Ethereum ERC-20: działa na nim Ethereum oraz wiele innych tokenów, takich jak USDT, BNB, UNI, BAT. Bitcoin działa w sieci bitcoin. Takich sieci jest więcej — każda moneta (czasami zwana tokenem natywnym) ma własną sieć: XRP, Litecoin, Eos, Tron, Monero, Solana, Stellar, Neo, Dogecoin itd. Pozostałe kryptowaluty, które nie mają własnych sieci, tylko działają na podstawie już istniejących (np. USDT na ERC20) nazywamy tokenami.
Dlaczego o tym wspominamy? Z tej przyczyny, że aby wysłać krypta na adres, oba adresy muszą być kompatybilne. Nie prześlesz ETH z sieci ERC20 na adres Bitcoina i odwrotnie. Wysyłka aktywów na niepoprawny adres może zakończyć się ich utratą.
2. Opłaty za przelew kryptowalut
Wysyłanie kryptowalut nie jest bezpłatne. W każdym przypadku obowiązują opłaty transakcyjne.
Opłaty giełdy.
Jeśli przesyłasz środki z giełdy kryptowalut, sprawdź, czy pobiera ona własne prowizje lub opłaty za przesłanie aktywów.
Opłaty za przesył.
Różne sieci pobierają różne opłaty za przesłanie kryptowalut. Na przykład korzystając z sieci ERC-20 należy liczyć się z koniecznością poniesienia kosztu transferu, zwanego gas fee.
Niektóre kryptowaluty są tańsze w przesyle, inne droższe. ETH i tokenty oparte na ERC20 należą do tych droższych. Wysokość gas fee jest zmienna w czasie: im więcej transakcji jest przetwarzanych w danym momencie, tym gas jest wyższy. Drogi w przesyle jest także sam Bitcoin.
Poniżej wykres gas fee ETH. Jak widzisz, wysokość opłaty podlega dużym zmianom w czasie.
Jedną z metod na tanie przesyłanie kryptowalut jest ich wymiana na tokeny tanie w przesyle. Na przykład na TRX, XRP, XNO, XMR, XLM, DASH, BCH czy LTC.
Przykład: chcesz przesłać USDT z giełdy na giełdę. USDT działa na sieci ERC20, czyli gas fee będzie stosunkowo wysokie. Zamiast przesyłać USDT, wymieniasz je na TRX. Wysyłasz TRX na docelową giełdę. Tam możesz dokonać wymiany TRX z powrotem na USDT lub kupić za nie od razu kryptowalutę docelową, jeśli Twoja giełda oferuje taką możliwość.
3. Tagi/memo
Niektóre z kryptowalut wymagają podania - oprócz adresu wypłaty - także tagu lub memo. Jest to niepowtarzalny identyfikator, przypisany do każdego konta. Służy do prawidłowej identyfikacji wpłaty i jej zaksięgowania na odpowiednim rachunku. Portfele kryptowalutowe i giełdy mogą korzystać ze wspólnego adresu depozytowego — memo pozwala zidentyfikować użytkownika, który dokonał przelewu i dzięki temu środki zostaną zaksięgowane na jego koncie.
Oto niektóre z tokenów, które wymagają podania tagu/memo podczas ich przesyłania: XRP, BNB, XEM, XLM, XRP, KAVA, ATOM, BAND, EOS.
Jak przesyłać kryptowaluty z giełdy na giełdę — poradnik z przykładem
Posłużymy się przykładem przesyłania monet XRP z giełdy Zonda na giełdę Binance. XRP jest monetą, która wymaga podania tagu w transferze.
1. Zaloguj się na giełdę, na którą chcesz przesłać kryptowaluty — w naszym przykładzie Binance.
2. Wybierz opcję Wpłać kryptowalutę.
3. Wybierz token, który chcesz wpłacić — XRP.
4. Wybierz odpowiednią sieć. W naszym przykładzie będzie to sieć XRP.
5. Następnie wygeneruj adres portfela odbiorcy, czyli adres, na który prześlesz kryptowalutę. W przypadku XRP dodatkowo wymagane jest także podanie Memo, inaczej tagu w opisie. Binance wygeneruje zarówno adres odbiorcy, jak i Memo.
6. Zaloguj się na giełdę, z której chcesz przesłać kryptowaluty. W naszym przykładzie jest to Zonda.
7. Wybierz monetę, którą chcesz wysłać — XRP.
8. Giełda wymaga od Ciebie upewnienia się, że pamiętasz o tagu, czyli Memo.
9. Uzupełniasz dane do transferu. Wybierasz ilość kryptowalut do wysłania. Adres odbiorcy i memo najlepiej skopiuj lub skorzystaj z kodu QR. Ręczne przepisywanie nie jest najlepszą metodą, adres to długi ciąg znaków i łatwo się pomylić. Wystarczy jedna pomyłka i stracisz środki, gdyż transakcje kryptowalutowe są nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie wpisać poprawny adres odbiorcy.
10. Zatwierdzasz transfer. Transakcja zostanie wykonana.
Jak wybrać sieć do przesyłu kryptowalut?
Jak sam widzisz na podanym przykładzie, na giełdzie docelowej — Binance, jest możliwość wygenerowania kilku różnych adresów dla tej samej monety. Dla XRP jest to XRP, ERC-20, BSC i BNB. Jednak giełda Zonda nie obsługuje dwóch ostatnich. Jeśli na Binance wygenerujesz adres XRP z sieci BNB, to Zonda wyrzuci komunikat "Nieprawidłowy adres portfela".
A co w przypadku sieci ERC-20, która jest obsługiwana? Sytuacja wygląda identycznie: Zonda nie wyśle transferu na adres XRP w sieci ERC20. Wyskoczy identyczny komunikat jak wcześniej.
Co z tego wynika? Przesyłając kryptowaluty do innego portfela, najpierw musisz dowiedzieć się, jakie sieci są obsługiwane po obu stronach, czyli na platformie, z której chcesz je wysłać oraz na portfelu docelowym.
W naszym przykładzie w przypadku giełdy Zonda nie jest to takie proste. W wersji deskoptowej nigdzie nie znajdziemy informacji, jaka sieć jest obsługiwana. Możemy o to albo zapytać pracownika giełdy, np. na czacie, albo skorzystać z najnowszej wersji aplikacji mobilnej Zondacrypto 2.0: w niej automatycznie wyświetla nam się sieć, jaką możemy przesłać środki.
Jak przesyłać kryptowaluty z giełdy na portfel kryptowalutowy?
Rozpatrzmy teraz przykład przesłania kryptowalut na portfel kryptowalutowy.
Chcemy wysłać USDT z giełdy Binance na portfel Ledger. Jeśli wejdziemy w opcję wysyłki tokenu, do wyboru mamy wiele różnych sieci. Jaką wybrać?
Kompatybilną z adresem, na jaki chcesz przesłać tokeny. Jeśli na swoim urządzeniu Ledger zechcesz przechowywać klucz prywatny w blockchainie Ethereum, musisz stworzyć portfel Ethereum, wygenerować adres i przesłać na niego USDT poprzez sieć ERC-20. Będzie to zdecydowanie najdroższa z dostępnych opcji. Jednak zaleta jest taka, że Twój klucz prywatny będzie przechowywany na blockchainie ETH.
Wybierając sieć, musisz wziąć pod uwagę jej bezpieczeństwo (czyli to, czy projekt jest stabilny i w długim terminie czasu nie zniknie po prostu z rynku, jak to już bywało w przeszłości) oraz co chcesz zrobić dalej ze swoimi monetami. Jeśli wybierzesz mało popularną sieć, to później przy wypłacie kryptowalut z portfela na nową giełdę może się okazać, że ta giełda nie obsługuje tej sieci. Co z tego, że masz USDT, skoro nie możesz ich przetransferować na adres na nowej giełdzie? ERC-20 jest obsługiwana przez wszystkie platformy, więc nie istnieje ryzyko, że nie będziesz mógł wypłacić środków.
Popatrz na ten przykład.
- Wysyłasz USDT z giełdy Binance na Ledger poprzez sieć Solana.
- Masz USDT na portfelu SOL na Ledger.
- Chcesz przesłać USDT z Ledger na giełdę Zonda.
- Co się okazuje? USDT na ZondaCrypto możesz wysłać tylko jedną z trzech sieci: ERC-20, TRC-20 lub PRC-20. W efekcie nie wyślesz swoich USDT na Zondę siecią SOL. Musisz szukać takiej giełdy, która odbiera transfer USDT w sieci Solana.
Gdybyś zechciał przechowywać klucz prywatny do USDT na blockchainie np. Polygon, musisz postąpić analogicznie: tworzysz portfel Polygon na Ledger, generujesz adres, po czym przy wysyłaniu kryptowalut wybierasz sieć Polygon.
- Otwierasz swój portfel kryptowalutowy. W naszym przykładzie jest to Ledger.
- Instalujesz aplikację, do której chcesz przesłać kryptowaluty. Na przykład BTC.
- Dodajesz konto dla danej aplikacji. W ramach jednej kryptowaluty możesz wygenerować wiele kont. Na przykład dla Ethereum możesz tworzyć różne adresy i przesyłać na nie różne kryptowaluty, oparte na ERC-20.
- Wygeneruje Ci się adres. Skorzystaj z funkcji kopiowania.
- Logujesz się na swoje konto na giełdzie i wybierasz monetę, którą chcesz przesłać.
- Wklej wygenerowany adres i wybierz odpowiednią sieć blockchain.
- Potwierdź i wyślij kryptowaluty.
- Proces przesyłania kryptowalut jest szybki. Zazwyczaj transakcja jest weryfikowana i realizowana w zaledwie kilka sekund. Jednak w okresach dużego ruchu w sieci może to potrwać dłużej, więc jeśli po chwili nie będzie Twoich środków, zachowaj spokój i poczekaj.
Jak przesłać kryptowaluty z portfela na giełdę?
Przesyłanie kryptowalut z portfela na giełdę niczym nie różni się od tego, co opisaliśmy już wyżej. Musisz skonfigurować adres wypłaty i pamiętać, by obie sieci były takie same.
Warto tutaj wspomnieć o różnicy w naliczaniu opłat.
Przesyłając kryptowaluty z giełdy na giełdę czy na portfel opłata za przesył jest najczęściej pobierana w kryptowalucie wysyłanej. W przypadku portfela opłata jest pobierana w kryptowalucie sieci. Na przykład sieć ERC-20 pobiera prowizje w Ethereum. Sieć Tron TRC-20 pobiera prowizje w TRX. Oznacza to, że jeśli na portfelu Ethereum masz inne tokeny (np. USDT), a nie masz tam ETH, musisz najpierw dosłać ETH na portfel, by móc dokonać przelewu USDT. Prowizja zostanie pobrana w ETH.