Programista blockchain: kim jest, co robi i ile zarabia blockchain developer?

Data dodania: 19 czerwca 2023 r. / Aktualizacja: 19 czerwca 2023 r.
Biurko Blockchain Dewelopera Źródło: Leeloo Thefirst / Pexels

Kryptowaluty istnieją już od kilkunastu lat. Niektórzy uważają je za przyszłość i chętnie inwestują w projekty. Inni uparcie twierdzą, że "kryptowaluty to ściema". Są też osoby, które tematem zupełnie się nie interesują, ale i tak coś o nich słyszały: media co jakiś czas obiegają informacje o hossie lub bessie na krypto.

W każdym razie wszyscy wiedzą, że Bitcoin był pierwszy. Jednak po nim powstały tysiące innych projektów i altcoinów. Kto je tworzy? W jaki sposób? Tym właśnie zajmuje się blockchain developer, inaczej zwany programistą blockchain. Jednak nie trzeba wiązać się z branżą krypto, by zacząć kodować blockchain. 

Czym jest technologia blockchain?

Jeśli poruszamy temat blockchain developera, konieczne jest zrozumienie technologii blockchain. Na czym ona polega?

Blockchain kojarzy się głównie z kryptowalutami, i słusznie, gdyż to właśnie tam ta technologia jest najczęściej używana. Warto jednak wiedzieć, że ma ona zastosowanie także w innych dziedzinach. Cały czas powstają aplikacje oparte na technologii blockchain, które są wykorzystywane m.in. w logistyce, medycynie, branży gamingowej, handlu energią elektryczną. Weźmy na przykład smart kontrakty: użytkuje się je na co dzień w branży finansowej. Pozwalają np. na zredukowanie formalności przy ubieganiu się o kredyt. 

Blockchain, czyli łańcuch bloków, to stosunkowo nowa technologia, której celem jest przesyłanie i przechowywanie informacji o transakcjach. Dane są grupowane w bloki. Każdy blok ma określoną pojemność: po zapisaniu maksymalnej liczby danych o transakcjach tworzony jest kolejny blok — i tak łączą się w łańcuchy. Technologia ta jest nierozerwalnie połączona z kryptografią, czyli szyfrowania danych i bardzo często porównuje się ją do księgi rachunkowej w cyfrowej postaci.

Zalety technologii blockchain:

 • Każdy użytkownik ma dostęp do całej bazy danych i historii wszystkich transakcji.
 • Dzięki temu rejestr jest zdecentralizowany i rozproszony.
 • Ponieważ wszystko jest ogólnodostępne, nie ma możliwości sfałszowania, ukrycia, usunięcia czy dodania danych do blockchainu.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to jedna z najszybciej rozwijających się technologii, która ma ogromny potencjał. Firmy technologiczne na całym świecie nieustannie poszukują pracowników na stanowisko blockchain developera, ponieważ jest ich stosunkowo niewielu. Dlatego zdecydowanie warto zainteresować się tą technologią i zostać może nie jednym z pierwszych, ale na pewno jednym z nielicznych programistów blockchain.

Czym zajmuje się blockchain developer?

Praca programisty blockchain polega, najogólniej mówiąc, na tworzeniu i zarządzaniu blockchainem.

Do obowiązków blockchain developera należą zadania takie jak:

 • Projektowanie, wdrażanie i testowanie rozwiązań blockchain.
 • Budowa systemów blockchain w oparciu o protokoły, smart contracty czy dapps.
 • Usprawnianie blockchaina w celu optymalizacji jego działania i poprawy bezpieczeństwa.
 • Wykrywanie luk w kodzie, które wpływają na bezpieczeństwo transakcji i ich eliminowanie.

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać programistą blockchain?

 1. Umiejętności kodowania i znajomość języków programowania, takich jak np. Solidity (język kodowania wymyślony podczas prac nad kryptowalutą Ethereum), C++, C#, PHP, JavaScript oraz Python, czy np. ekosystemy Cosmos SDK.
 2. Bardzo dobrze rozwinięte umiejętności analityczne.
 3.  Dbałość o szczegóły. Niedbały programista blockchain naraża sieć na ataki, a ponieważ ta najczęściej przetwarza duże ilości kryptowalut, to taki atak może skończyć się ogromnymi stratami finansowymi.
 4. Znajomość języka angielskiego jest niezbędna.

Ile zarabia blockchain developer?

Nie ma co ukrywać, od wielu, wielu lat zarobki w IT należą do najwyższych. A ponieważ technologia blockchain jest stosunkowo nowa, ale bardzo perspektywiczna, to właśnie programista blockchain ma szansę zarabiać najwięcej. Szczególnie że liczba developerów blockchainowych nadal jest niewielka. Ekspert w tej dziedzinie z łatwością znajdzie zatrudnienie.

Aby dowiedzieć się, ile zarabia developer blockchainu, warto sprawdzić oferty pracy dostępne na rynku. 

Weźmy pierwszą lepszą ofertę pracy w Polsce: startup poszukuje programisty blockchain z minimum 2-letnim doświadczeniem w programowaniu aplikacji. Oferuje wynagrodzenie na poziomie powyżej 15.000 zł miesięcznie B2B. Czy to dużo? Raczej nie. Można znaleźć zatrudnienie w innych branżach z podobnymi zarobkami.

Spójrzmy zatem na informacje o zarobkach blockchain developera w USA ze strony www.glassdoor.com. Wg danych tam zgromadzonych (aktualizowane we wrześniu 2022 r.) średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to około 105.000 $ rocznie, co daje miesięczną pensję w wysokości około 8.700$. W przeliczeniu na złotówki po aktualnym kursie $ daje to kwotę ponad 36.000 zł na miesiąc. Naszym zdaniem, ta suma już robi wrażenie.

Co jest w pracy programisty najlepsze to to, że większość pracodawców nie ma nic przeciwko pracy zdalnej z dowolnego miejsca na ziemi. Jeśli tylko masz odpowiednie umiejętności, wiedzę i doświadczenie, może zatrudnić Cię firma z USA, Kanady, Meksyku, Korei czy Chin. A dodatkowo, możesz również pracować dla popularnych giełd kryptowalut.

Jak zostać programistą blockchain krok po kroku?

 1. Wybierz studia informatyczne. Jeśli jesteś na etapie wybierania ścieżki zawodowej i studiów, a marzą Ci się bardzo wysokie zarobki, często połączone z pracą zdalną, to studia informatyczne będą pod tym względem dobrym wyborem. Na przykład SGH w Warszawie ma w swojej ofercie studia podyplomowe o tematyce Blockchain: biznes, prawo, technologia.
 2. Zrób kurs programowania. Jeśli jesteś w takim wieku, że studia masz już za sobą, a nie masz ani czasu, ani ochoty, by zaczynać je od nowa, pomyśl o kursie programowania. W internecie znajdziesz ich bardzo, bardzo wiele. Są to zarówno płatne kursy, jak i dużo darmowej wiedzy, chociażby w postaci filmów na YouTube. 
 3. Zdobądź wiedzę na temat działania sieci blockchain, smart contracts i Dapps (zdecentralizowanych aplikacji). Nie zaszkodzi także zainteresować się tematyką Web3. 
 4. Ćwicz kodowanie. 
 5. Wykorzystaj okazje stażu. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, staż, nawet słabo płatny, może być dobrym rozwiązaniem tego problemu. Dzięki niemu zyskasz wpis do CV, co znacząco zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie na dobrych warunkach finansowych. Jednak przede wszystkim zobaczysz, jak wygląda codzienna praca programistów i zdobędziesz cenne doświadczenie praktyczne. Jeśli posiadasz niezbędne umiejętności programowania, możesz sam wysłać zgłoszenia do branżowych firm. Warto także brać udział w różnego rodzaju konferencjach i zjazdach poświęconych kryptowalutom, dzięki którym masz okazję poznać ludzi związanych z technologią blockchain.
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)