LINK Kurs Chainlink

Ceny Chainlink podawane są w USD Tether Wykres odzwierciedla sytuację na giełdzie Binance

Ceny Chainlink podawane są w Bitcoinach Wykres odzwierciedla sytuację na giełdzie Binance

  • 25Tyle osób kupiłoby Chainlink
    w tym miesiącu
GIEŁDA Z CHAINLINK Bezpieczne połączenie SSL
GRAJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL
Ocena artykułu
4.4/5 (głosów: 47)

Ze smart-kontraktami ściśle związany jest Blockchain Ethereum. Funkcjonuje na nim kryptowaluta Chainlink (LINK).

Czym jest Chainlink?

Chainlink jest zdecentralizowaną platformą, której bazą jest Blockchain Ethereum. Platforma ta ma na celu rozwiązanie istotnego problemu łączności pomiędzy smart-kontraktami, a zewnętrznymi bazami danych. Projekt Chainlink ma własny token użytkowy ERC20 znany szerzej pod nazwą LINK. Służy do pobierania opłat przez dostawców danych dla smart kontraktów.

Twórcą Chainlink jest Siergiej Nazarov, czyli developer i przedsiębiorca, który założył w 2014 roku startup o nazwie Smart Contracts, zarejestrowany w San Francisco. Natomiast Chainlink, odpowiadający za kryptowalutę Chainlink, należy do Smart Contracts, ale zarejestrowany jest na Kajmanach, z uwagi na obowiązujące w tym kraju regulacje dotyczące sfery kryptowalutowej.

Cele stworzenia kryptowaluty

Celem istnienia Chainlink było stworzenie usług, które pozwoliłyby efektywnie zarządzać smart kontraktami. Zasadniczo smart kontrakty są odporne na próby fałszerstwa lub zatrzymania ich działania, a przy tym są zdecentralizowane. Z tego jednak wynika również ich wada, ponieważ nie są w stanie łączyć się i wymieniać informacji z zewnętrznymi źródłami danych, co oznacza istotne ograniczenie w funkcjonowaniu smart kontraktów. W tej sytuacji nie można wyjść z ich pomocą poza użyteczność sieci, w której funkcjonują. Chainlink (LINK) ma to zmieniać, ponieważ staje się narzędziem pozwalającym smart kontraktom na bezpieczne łączenie się i wymienianie danymi z zewnętrznych źródeł na zasadach tzw. relacyjnych baz danych Oracle.

Jak na razie Chainlink zakończył z sukcesem testy integracji z API organizacji SWIFT. Miało to miejsce w lipcu 2017 roku. Chainlink współpracuje również z ubezpieczycielem AXA czy z firmą Intel. Usługi Chainlink są kompatybilne z sieciami Ethereum, bitcoina oraz Hyperledger, który jest najpopularniejszym blockchainem korporacyjnym i przemysłowym.

Tokeny LINK

Chainlink oparty jest o smart kontrakt. Posiada on 1 mld tokenów LINK, spośród których 350 mln sprzedanych podczas ICO tokenów znajduje się w obiegu rynkowym.