IKZE – co to jest?

Data dodania: 28 października 2024 r. / Aktualizacja: 9 stycznia 2025 r.
Czym jest ikze ? Czym jest ikze ?
Źródło: Magda Ehlers / Pexels

IKZE to ciekawy sposób na oszczędzanie na emeryturę. Ta forma dodatkowego odkładania pieniędzy staje się coraz popularniejsza przede wszystkim, dzięki możliwości obniżenia podatku dochodowego i elastycznym wpłatom. Dowiedz się więcej o IKZE i jak pomoże Ci w oszczędzaniu na godną emeryturę.

Czym jest IKZE?

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które pozwala odkładać i pomnażać pieniądze na emeryturę w ramach tzw. III filaru systemu emerytalnego. IKZE powstało w 2012 roku podczas aktualizacji Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Jak działa IKZE?

IKZE ma zachęcać do odkładania oszczędności i żeby już teraz pomyśleć o swojej emeryturze. Odkładanie środków na IKZE jest dobrowolne, a do tego samo konto oferuje dodatkowe korzyści. Mają one zachęcić Cię do gromadzenia pieniędzy i jednocześnie, żebyś nie wypłacił ich przedwcześnie.

Jak działa IKZE

Źródło: Własne / Flaticon

Dokonywanie wpłat na to konto obniża podstawę opodatkowania. Co oznacza, że przy rocznym rozliczeniu PIT możesz odliczyć wpłaty na konto emerytalne i tym samym obniżyć podatek dochodowy. Przy czym nie możesz wpłacić więcej niż roczny limit wpłat, który jest określany co roku.

Jeżeli nie wypłacisz pieniędzy przed ukończeniem 65. roku życia i odkładasz pieniądze minimum 5 lat, to środki zgromadzone na IKZE wypłacisz bez opłacania podatku Belki. Po spełnieniu tych dwóch warunków wypłata z konta emerytalnego jest opodatkowana jedynie zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%.

Środki w ramach IKZE powinny być inwestowane. Dlatego podmioty, które nimi zarządzają, inwestują zgromadzone na rachunkach pieniądze w takie aktywa jak:

Kto i gdzie może założyć konto IKZE?

Do założenia IKZE niezbędne jest ukończenie 18 roku życia i osiąganie dochodów z dowolnego źródła. Konto mogą otworzyć również osoby, które ukończyły 16 lat. Przy czym osoby niepełnoletnie mogą wpłacać pieniądze, które otrzymały w ramach pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

Ustawa określa, że konta IKZE mogą oferować:

  • banki,
  • towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI),
  • towarzystwa ubezpieczeniowe na życie,
  • fundusze emerytalne,
  • inne podmioty prowadzące działalność maklerską.

Sprawdź ranking kont maklerskich i dowiedz się, gdzie warto inwestować!

W przypadku IKZE warto zwrócić uwagę przed otwarciem konta na:

  • wysokość opłat za prowadzenie konta,
  • warunki wcześniejszej wypłaty z konta,
  • wysokość minimalnej wpłaty,
  • możliwość założenia i zarządzania kontem emerytalnym online.

Porównanie kont IKE i IKZE

Limit wpłat na IKZE w 2024 r.

Otworzenie dobrowolnego konta emerytalnego wiąże się z limitami wpłat, które co roku ogłasza minister rodziny i polityki społecznej. Wysokość limitów sprawdzisz na tej stronie rządowej.

W 2024 roku roczny limit wpłat na IKZE wynosi:

  1. 9 388,80 zł dla osób fizycznych i jest to 1,2-krotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego.
  2. 14 083,20 zł dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i jest to 1,8-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Limity są ogłaszane i publikowane w Monitorze Polskim w grudniu na kolejny rok kalendarzowy.

IKZE a ulga podatkowa – jak obniża PIT?

Jedną z najważniejszych zalet IKZE jest możliwość odliczenia środków pieniężnych, które wpłacisz na konto w danym roku kalendarzowym od podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Z obniżenia PIT mogą skorzystać wszystkie osoby, które rozliczają się skalą podatkową, podatkiem liniowym i ryczałtem ewidencjonowanym. Oznacza to, że im więcej pieniędzy przelejesz na emeryturę w danym roku, tym masz większe obniżenie dochodu w PIT.

Co więcej, pamiętaj, że pieniądze na IKZE nie są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych (tzw. podatkiem Belki w wysokości 19%). Oznacza to większe zyski z odsetek i dywidend. Dopiero w momencie wypłaty potrącany jest jedynie zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Pod warunkiem że wpłacasz środki na IKZE przez co najmniej 5 lat i wypłacisz pieniądze z konta po ukończeniu 65 lat.

Wypłata środków z IKZE – kiedy jest możliwa?

Docelowo środki zgromadzone na IKZE możesz wypłacić na wniosek po osiągnięciu wieku 65 lat i jednoczesnym odkładaniu na konto emerytalne przez 5 lat kalendarzowych. We wniosku określasz, czy pieniądze mają być wypłacone jednorazowo, czy w ratach. Niezależnie od tego, jaką formę wypłacenia pieniędzy wybierzesz, to instytucja finansowa, w której masz założone konto, pobierze podatek zryczałtowany w wysokości 10%.

W przypadku śmierci osoby oszczędzającej pieniądze są wypłacane na wniosek osoby uprawnionej z uwzględnieniem podatku zryczałtowanego.

Zgromadzone środki na IKZE możesz wypłacić wcześniej, jednak wtedy tracisz prawo do odliczenia wpłat IKZE od podstawy opodatkowania. Wcześniejsza wypłata wiąże się z rozliczeniem podatku w urzędzie skarbowym zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Taka wypłata dużej sumy pieniędzy może też oznaczać, że zmieni się Twój próg podatkowy, jeżeli rozliczasz się w ramach skali podatkowej. Dlatego lepiej nie sięgać po te pieniądze bez potrzeby.

Wady i zalety IKZE

Oszczędzanie na emeryturę z pomocą IKZE ma swoje wady i zalety. Dlatego jeżeli porównujesz różne opcje, np. zastanawiasz się pomiędzy IKE czy IKZE, to przyjrzyj się, co oferuje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.

Zalety

  • Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania w rocznym rozliczeniu PIT.
  • Wyższe zyski poprzez zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki).
  • Preferencyjne opodatkowanie po osiągnięciu wieku 65 lat.
  • Elastyczne oszczędzanie, bo wpłacasz, ile chcesz i kiedy chcesz.
  • Możliwość zmiany IKZE na inne.

Wady

  • Można mieć tylko jedno IKZE.
  • Ograniczenia kwot wpłat w postaci rocznych limitów.
  • Nie można wypłacić wcześniej części środków.
  • Wcześniejsza wypłata może prowadzić do wysokich obciążeń podatkowych.

Czy warto oszczędzać na emeryturę z pomocą IKZE?

IKZE to jeden ze sposobów na oszczędzanie na emeryturę wraz z korzyścią tu i teraz. Możesz jednocześnie odkładać pieniądze i obniżyć obecny podatek dochodowy. To sposób na maksymalizację zysków, zwłaszcza że pieniądze gromadzone na IKZE są wolne od podatku Belki.

To również sposób, gdy w przypadku IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) wyczerpał Ci się limit rocznych wpłat, a chcesz odłożyć więcej pieniędzy. Wystarczy wtedy nadwyżkę środków wpłacić na IKZE.

Dlatego indywidualne konto emerytalne to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzać regularnie w długim terminie. Natomiast jeżeli masz w planach wcześniejszą wypłatę środków, to lepiej nie trzymać tych pieniędzy na IKZE.

Kiedy IKZE się nie opłaca?

Mimo tego, że IKZE ma naprawdę wiele mocnych zalet, to nie opłaca się wszystkim. Lepiej zrezygnować z tego konta, jeżeli dotyczy Cię jedna z niżej wymienionych sytuacji.

  1. Przede wszystkim osoby, które mogą potrzebować tych środków wcześniej, to mogą ryzykować odprowadzanie wyższych podatków w postaci naliczenia podatku 32%.
  2. Młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia nie skorzystają w pełni z korzyści IKZE, bo mogą korzystać z ulgi dla młodych.
  3. Przedsiębiorcom i osobom, które nie osiągają dochodów.
  4. Osoby, które nie płacą podatku np. ze względu na niskie zarobki.
  5. Tym, którzy nie będą regularnie wpłacać na konto emerytalne.

Podsumowując, IKZE to produkt, który pozwala oszczędzać na emeryturę w sposób elastyczny, a przy tym daje korzyści podatkowe. IKZE pozwala pomnażać oszczędności, obniżyć bieżący podatek dochodowy i uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Jednak, gdy pieniądze zgromadzone na IKZE będą potrzebne w trudnej sytuacji, to wypłata wiąże się z wyższymi podatkami do odprowadzenia. Dlatego IKZE to ciekawa alternatywa na emerytalne oszczędności dla tych osób, które chcą działać długoterminowo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

IKZE kiedy można wypłacić?

Wypłata z IKZE jest możliwa w dowolnym momencie. Jeżeli chcesz zachować preferencyjne opodatkowanie to:

  • Musisz wpłacać pieniądze na konto przez co najmniej 5 lat kalendarzowych.
  • Dokonać wypłaty po ukończeniu 65 lat.

Czy można mieć IKE i IKZE?

Tak, można mieć po jednym koncie IKZE i IKE. W ten sposób możesz skorzystać z zalet obu tych kont przy oszczędzaniu na emeryturę.

IKZE jak odliczyć od podatku?

Aby odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty na IKZE potrzebne będzie:

  • regularnie przesyłać pieniądze na IKZE do wyznaczonego limitu,
  • potwierdzenie dokonywanych wpłat na IKZE,
  • wpisać kwotę wpłat w zeznaniu PIT,
  • złożyć roczne zeznanie do urzędu skarbowego.

IKZE co to znaczy?

IKZE to skrót od Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. To dobrowolne konto, które służy do odkładania środków na emeryturę. W zamian za wpłaty możesz skorzystać z ulgi przy rozliczeniu PIT i zniesieniem podatku od zysków kapitałowych.

Do kiedy wpłata na IKZE?

Po otworzeniu IKZE wpłat możesz wpłacać pieniądze regularnie co miesiąc lub jednorazowo. Pamiętaj, żeby przelać środki do 31 grudnia, żeby skorzystać w danym roku z ulgi podatkowej.

IKZE od kiedy istnieje?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego zostało wprowadzone 1 stycznia 2012 roku w ramach III filaru systemu emerytalnego.

Czy IKZE jest dziedziczne?

Tak, pieniądze zgromadzone na IKZE są dziedziczone. Po skontaktowaniu się z instytucją finansową środki są wypłacane spadkobiercom lub osobom uprawnionym, jeżeli zostały wskazane.

IKZE do jakiego wieku?

Nie ma górnej granicy wieku, w jakim możesz otworzyć IKZE. Ważne, żebyś spełnił warunki podane w ustawie, czyli wpłacać pieniądze przez minimum 5 lat, a wypłaty dokonać po 65 roku życia.

Jak sprawdzić, czy mam IKZE?

IKZE to dobrowolne konto emerytalne, więc w dokumentach lub na e-mailu powinieneś mieć informację o jego otworzeniu. Możesz sprawdzić też wyciągi bankowe, które potwierdzą, czy wysyłałeś pieniądze na emerytalne oszczędności.

Możesz również skorzystać z pomocy ZUS-u. Urzędnik sprawdzi, w jaki sposób odkładasz środki na emeryturę.

Czy mogę przenieść IKZE do innej instytucji?

Tak, możesz przenieść swoje konto IKZE do innej instytucji, kiedy w obecnej nie odpowiadają Ci warunki. W takiej sytuacji najpierw otwórz nowe konto i zaznacz informację, że chcesz dokonać transferu środków. Potem wystarczy zlecić przelew ze starego konta. Przekazanie pieniędzy może trwać do 30 dni zgodnie z ustawą.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!