
Źródło: Ideogram
Wielu świeżo upieczonych inwestorów na początku swojej przygody z rynkami finansowymi zastanawia się, jak kupić akcje giełdowe? Czy zakup akcji jest trudny?
Odpowiadamy: aby zacząć inwestować na giełdzie, potrzebujesz dobrego konta maklerskiego. Dzięki niemu zyskujesz dostęp do rynków kapitałowych i możesz bez przeszkód kupować i sprzedawać akcje z GPW lub innych zagranicznych giełd papierów wartościowych. Dodatkowo takie konto jest niezbędne do wypłaty dywidendy, w sytuacji, gdy akcjonariusz nabył prawa do dywidendy.
Poniżej znajdziesz ważne wskazówki, jak kupić akcje, jak wybrać rachunek maklerski i na co zwrócić uwagę.
Jak kiedyś można było kupić akcje spółki na giełdzie w Warszawie?
Na szczęście dawno minęły te czasy, gdy akcje nabywało się na giełdzie-sali. Ponad 30 lat temu handel na GPW wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Na początku sesje giełdowe miały miejsce tylko raz w tygodniu. Rynek akcji był bardzo ograniczony: było na nim tylko kilka spółek.
Notowania odbywały się w formie fixingu, a nie tak jak obecnie, w systemie ciągłym. Rano przyjmowane były zlecenia, następnie ustalana była cena dnia i po niej realizowano transakcje. Kursy podawane były w telewizji i gazetach. Inwestor, który chciał zakupić akcje, najpierw sprawdzał cenę w gazecie lub TV, ewentualnie kontaktował się ze swoim biurem maklerskim. Jeśli był zainteresowany złożeniem zlecenia, zlecał to maklerowi.
Ten przyjmował zlecenie, rejestrował w swoim systemie i wysyłał faksem do Warszawy. Przedstawiciel danego biura maklerskiego przepisywał informacje o zleceniach (wolumen, cena, rodzaj zlecenia) na różowe i niebieskie kartki i dostarczał na salę główną giełdy, gdzie odbywał się handel.
Tam kolejny makler, przypisany do obsługi danej spółki, wprowadzał dane z kartoników do systemu giełdowego. Na ich podstawie ustalana była cena dnia.
Po zakończeniu sesji makler danego biura maklerskiego otrzymywał wydruk ze zrealizowanymi zleceniami, które wysyłał faksem z powrotem do lokalnych biur. A te informowały klientów indywidualnych.
Było ciekawie, prawda?
Jak inwestować w akcje obecnie?
Obecnie, aby kupić akcje giełdowe, wystarczy założyć rachunek maklerski. Oferują je biura maklerskie, brokerzy oraz coraz częściej zwykłe banki detaliczne.
Dzięki niemu uzyskujesz bezpośredni dostęp do platformy inwestycyjnej, na której możesz składać zlecenia zakupu i sprzedaży akcji. Większość rachunków giełdowych oferuje także narzędzia do przeprowadzania analizy technicznej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego?
1. Prowizje transakcyjne na koncie giełdowym.
Brokerzy zazwyczaj pobierają prowizje od każdego zrealizowanego zlecenia zakupu lub sprzedaży. Jeśli planujesz aktywnie inwestować w akcje, od początku poszukaj konta z najniższymi prowizjami. Dodatkowo bardzo często prowizje są różnicowane ze względu na wolumen obrotu, zazwyczaj miesięczny: im więcej handlujesz, tym mniej prowizji zapłacisz.
2. Opłaty za rachunek maklerski.
Większość brokerów oferuje darmowe konta, ale warto się upewnić, czy tak jest na pewno.
3. Dostępność do różnych rynków i instrumentów.
Część rodzimych domów maklerskich oferuje dostęp tylko do akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli zależy Ci na rachunku inwestycyjnym z dostępem do akcji zagranicznych, musisz wybrać takiego brokera, który to oferuje.
Dodatkowo możesz być zainteresowany zakupem nie tylko akcji, ale także innych instrumentów inwestycyjnych, np. obligacji, kontraktów CFD czy funduszy ETF. W takim wypadku warto założyć konto maklerskie u brokera, który oferuje różne aktywa, a nie tylko akcje, dzięki czemu będziesz mógł zbudować dobrze zdywersyfikowany portfel inwestycyjny.
4. Platforma inwestycyjna.
To, o czym wspomnieliśmy już wcześniej: platforma inwestycyjna powinna ułatwiać Ci przeprowadzenie analizy technicznej, a składanie zleceń powinno być proste i intuicyjne. Część brokerów oferuje własne platformy, a część bazuje na sprawdzonych i uznanych na całym świecie gotowych rozwiązaniach, jak np. platforma inwestycyjna Meta Trader.
5. Obsługa klienta.
To ważne w momencie, gdy pojawią się dodatkowe pytania bądź napotkasz na problemy techniczne. Idealnie, jeśli broker ma obsługę w języku polskim, dostępną w różnych kanałach, np. infolinia czy czat.
6. Aplikacja mobilna.
Jest świetnym ułatwieniem. Dzięki niej masz dostęp do swoich zleceń i akcji i możesz reagować na bieżąco, np. złożyć szybkie zlecenie kupna, gdy cena niespodziewanie spadnie do interesującego Cię poziomu.
7. Metody zasilenia konta.
Jest to o tyle ważne, że w kluczowych momentach na giełdzie liczą się dosłownie minuty i sekundy. Co z tego, że przewidziałeś, że cena dojdzie do wyznaczonego przez Ciebie poziomu, skoro nie mogłeś kupić akcji, ponieważ na koncie giełdowym nie miałeś wystarczających środków? A Twoja platforma oferuje tylko doładowanie zwykłym przelewem, który w najlepszym wypadku dotrze po kilku godzinach?
Dodatkowo warto sprawdzić, w jakiej walucie można zasilać konto. W przypadku polskich domów maklerskich jest to z reguły PLN, ewentualnie EUR. Jeśli wybierzesz zagraniczny dom maklerski, może się okazać, że depozyt można założyć tylko w innej walucie obcej, co wiąże się z dodatkowymi kosztami przewalutowań oraz przesłania środków.
Jak wybrać najlepszy rachunek maklerski?
Jak kupić akcje? Potrzebne będzie Ci konto maklerskie. Ale jak wybrać najlepszy rachunek maklerski? Oferta na rynku jest naprawdę szeroka.
Poszukiwania zacznij od rankingu kont maklerskich, w którym znajdziesz najciekawsze propozycje różnych brokerów oraz banków. W jednym miejscu znajdziesz zebrane najważniejsze z Twojego punktu widzenia informacje o koncie maklerskim, czyli prowizje, dostępność instrumentów finansowych i giełd, kto nadzoruje działanie brokera oraz w jakich dniach i godzinach dostępny jest support.
Naszym zdaniem bardzo dobrym wyborem będzie założenie konta maklerskiego u polskiego brokera XTB.
- XTB oferuje akcje ponad 3000 spółek notowanych na 16 największych giełdach z całego świata. Dzięki temu możesz inwestować na giełdzie nie tylko polskiej, ale także kupować akcje na giełdzie zagranicznej.
- Konto jest darmowe.
- Do miesięcznego obrotu do 100 tys. euro nie ponosisz żadnych prowizji za handel.
- Masz do dyspozycji wiele metod darmowego doładowania salda na XTB, w tym natychmiastowe.
- Oprócz klasycznych akcji zyskujesz dostęp do wielu innych produktów, takich jak kontrakty CFD na akcje czy fundusze ETF. To daje Ci możliwość dywersyfikacji swoich inwestycji, dzięki czemu ryzyko jest niższe. A Ty masz wszystkie papiery wartościowe w jednym miejscu i możesz je w każdym momencie sprzedawać czy też kupować kolejne.
- W XTB możesz założyć darmowy wirtualny rachunek inwestycyjny Demo, dzięki któremu zobaczysz, jak wygląda platforma oraz możesz poćwiczyć handel bez konieczności ryzykowania własnymi pieniędzmi.
- Polski broker z supportem w języku polskim, dostępnym 24h/5.
- Aplikacja na telefon.
Jak kupować akcje giełdowe krok po kroku?
- Zakładasz rachunek maklerski u wybranego brokera.
- Doładowujesz rachunek środkami. Na przykład u polskiego brokera XTB możesz doładować saldo za pomocą karty debetowej lub kredytowej, przelewem bankowym, poprzez PayPal, BueCash lub PayU. Dzięki temu możesz mieć środki natychmiast na koncie.
- Logujesz się na platformę do handlu akcjami i ustawiasz zlecenie zakupu wybranych przez siebie akcji. Zazwyczaj brokerzy udostępniają co najmniej kilka rodzajów zleceń: po cenie rynkowej (czyli po aktualnej, realizowane jest natychmiastowo), zlecenie z limitem ceny (ustawiasz limit ceny, jaka Cię interesuje, ilość akcji, jaką chcesz kupić i czekasz, aż cena spadnie do zadanego poziomu).
- Po wykonaniu zlecenia masz dostęp do swoich akcji na platformie brokera. Możesz je trzymać lub ustawić zlecenie sprzedaży.
Podatek od akcji giełdowych
Wspomnimy jeszcze o ważnym aspekcie handlu akcjami, jakim jest podatek od akcji.
Sam ich zakup nie powoduje obowiązku podatkowego. Dopiero w momencie, gdy sprzedasz akcje, musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym. Nieważne, czy osiągniesz zysk, czy też poniesiesz stratę: musisz złożyć PIT 38. Jeśli akcje sprzedałeś z zyskiem, konieczne będzie także odprowadzenie podatku do urzędu skarbowego w wysokości 19%.
PIT 38 rozliczysz na podstawie dokumentu, który otrzymasz po zakończeniu danego roku kalendarzowego od swojego biura maklerskiego: będzie to dokument PIT-8C. Zeznanie składasz papierowo lub elektronicznie, do 30 kwietnia kolejnego roku: na przykład sprzedałeś akcje w 2024 roku, więc PIT musisz rozliczyć do 30 kwietnia 2025 roku.
PIT-8C nie zawiera informacji o wypłaconych dla inwestora przez spółkę dywidendach.